Контакт

Спорт

Надал посилен од повредата и Хачанов

Објавено пред

Рафаел Надал ќе му се спротивстави на Роџер Федерер во второто полу-финале на мастерс турнирот во Индијан Велс. Шпанецот, во четврт-финалето, по голема борба, успеа да го победи Русинот Карен Хачанов.

Надал, во Индојан Велс, се бореше со одличниот противник и повредата на десното колено и на крајот победи во два тај-брејка 7:6, 7:6.

Хачанов во првиот сет успеа да му го одземе сервисот на Надал во вториот гем (2:0), а Шпанецот успеа бргу да се врати, кога израмни на 3:3. Во тај-брејкот, Надал го покажа искуството и квалитетот и со 7:2 го освои првиот сет.

Идентично сценарио имаше и во вториот сет, со таа разлика што Надал прв направи брејк во четвртиот гем, а Хачанов во наредниот возврати со ри-брејк. Тај-брејкот Надал повторно го доби со 7:2.

Шпанецот сега против Хачанов води со 6:0 во меѓусебните дуели.

Нареден притивник на Надал ќе му биде Федерер, но прашање е во каква состојба ќе биде беговото колено за тој меч. Инаку, ова че биде прва пресметка на Рафа и Роџер по пауза од 17 месеци. Надал во меѓусебните дуели води против Федерер 23-13.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рома: Тоти е далеку од реалноста!

Објавено пред

Рома официјално одговори на експлозивната прес-конференција на Франческо Тоти, оценувајќи дека „неговите впечатоци за клубот се измислени и далеку од реалноста“.

Поранешниот капитен ја одби понудата да стане технички директор на клубот и си замина од „волчицата“ по 30 години, обвинувајќи ја управата на чело со претседателот Џејмс Палота и Франко Балдини дека сакаат да ги „остранат“ римјаните од клубот. Официјалниот веб-сајт на клубот не ја покриваше прес-конференцијата, туку се јави со соопштение вечерва.

„Клубот е екстремно разочаран што Франческо Тоти реши да го напушти клубот и да не ја преземе позицијата на технички директор, која му беше понудена по заминувањето на Мончи и за која чекавме одговор. Веруваме дека улогата која му ја понудивме беше една од најодговорните во клубот и побаруваше целосна посветеност, нешто што се очекува од сите на високи позиции. Бевме подготвени да бидеме трпеливи со Франческо и да му помогнеме во транзицијата од голем фудбалер во голем менаџер. Сфаќаме колку е тешко да си замине од АС Рома по 30 години, веруваме дека неговите впечатоци за фактите и одлуките во клубот се измислени и далеку од реалноста“, се вели во соопштението на Рома.

Покрај ова, од клубот исто така предупредија дека не е можен кам-бек под нова сопственичка структура.

„По информациите околу заинтересираните за клубот од целиот свет, се надеваме дека тоа не беше неправилно очекување на преземање на клубот, сценарио кое ќе биде опасно, бидејќи Рома е компанија на берзата. Инвестициската група нема намера да ја продава АС Рома, ниту сега, ниту во иднина. Му посакуваме на Франческо многу среќа во иднината“, се завршува во соопштението.

Тоти си заминува со горчина во устата: Како да умирам!

Прикажи повеќе...

Спорт

Марадона за аргентинската „срамота“: Овие би загубиле и од Тонга!

Објавено пред

Лошиот пораз на Аргентина од 2:0 од Колумбија во првиот меч на Копа Америка го налути легендарниот Диего Марадона, кој влезе во остар напад на сите фудбалери кои според него не се достојни да го носат дресот.

Аргентина и покрај тоа што речиси секогаш има огромни ѕвезди во својот состав, последен пат освои голем трофеј во 1993 година (Копа Америка), откако загубија две финалиња на Копа Америка и едно на Светското првенство.

„Овој тим би загубил и од Тонга! Постои престиж кој треба да се заддржи и за кој сме се бореле. Се сеќавате кога загубивме од Перу кога го искршивме автобусот? Што остана од тоа? Што е овој дрес? Го навредувате дресот, копилиња“, напиша Марадона, кој неодамна се откажа од тренерското место во мексиканскиот второлигаш Дорадос поради медицински причини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Познати и потенцијалните противници на македонските клубови во ЛЕ

Објавено пред

Академија Пандев, Шкупи и Македонија Ѓорче Петров ги дознаа своите потенцијални противници во квалификациите за Лига Европа пред утрешната ждрепка во Нион. Трите македонски клубови не се меѓу носителите во ждрепката, што значи дека можат да им се паднат потешки противници.

Академија Пандев може да добие моќен противник од соседството, откако во групата 5 ќе се соочи со некој од следните пет клубови: Фехервар (Унгарија), Зрињски (Босна и Херцеговина), Шахтјор Солигорск (Белорусија), Нефчи (Азербејџан) и најзвучното име, Левски Софија (Бугарија).

Македонија пак, кам-бекот на европската сцена ќе го почне со дуел со Спартак Трнава (Словачка), Жалгирис Вилниус (Литванија), Фола Еш (Луксембург), Алашкерт (Ерменија) или Олимпија Љубљана (Словенија).

Шкупи пак, за потенцијални противници ги има Хапоел Бер-Шева (Израел), АЕК Ларнака (Кипар), Домжале (Словенија), Пјуник (Ерменија), Сабаил (Азербејџан) или Будуќност Подгорица (Црна Гора).

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток4 часа

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија4 часа

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија8 часа

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија10 часа

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија10 часа

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија11 час

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски12 часа

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион13 часа

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести1 ден

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија1 ден

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт1 ден

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести1 ден

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт1 ден

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет1 ден

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ1 ден

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет1 ден

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет2 дена

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет2 дена

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет2 дена

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски2 дена

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Досие