Контакт

Спорт

Надал: Сакам да се вратам на терен, ама часовникот отчукува!

Објавено пред

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е решен да ги надмине проблемите кои ги има и сака да се врати на теренот. Сепак, 35-годишниот освојувач на 20 грен слем титули го очекува период на рехабилитација по санирањето на проблемот што го има со стапалото.

„Добро сум, но сум имал и подобри денови. Стапалото се уште ме боли. Ова е тежок период за мене. Целта ми е комплетно да се опоравам, цврсто сум определ да ги поминам сите проблеми, да се борам за она што го сакам, а тоа е враќање на теренот“ – вели Надал.

„Бикот од Мајорка“ е сурово реален.

„Како годините поминуваат, така работите мора да се разберат што пореално. Часовникот отчукува, се станува покомплицирано“ вели моментно шестиот светски тенисер.

Надал сезонава освои титули во Рим и во Барселона, а на Ролан Гарос загуби од Новак Ѓоковиќ во полуфиналето.
Веднаш потоа му се интензивираше проблемот со стапалото, па мораше да се откаже од настап на Вимблдон, ОИ во Токио и САД опен.

Спорт

Фановите на Ал-Сад го молат Чави да не си оди

Објавено пред

По вестите дека Чави ќе биде следниот постојан тренер на Барселона по отказот за Роналд Куман, неговиот клуб, катарскиот Ал-Сад на социјалните мрежи сподели пораки од повеќе навивачи кои го молат шпанскиот тренер да остане во тимот со кој има голем успех.

Чави зборуваше со новинарите во четвртокот, но не сакаше да коментира за шпекулациите.

„Фокусиран сум на работата со Ал-Сад и нема да зборувам за ништо друго денеска“, изјави Чави.

Легендата на Барса се пресели во Катар во 2015 година по повеќе од 20 години со Блауграна, и во 2019 година стана тренер на тимот. Тој ја освои титулата од Старс лигата во 2020/21, еден од седумте трофеи за него во само две сезони. Тие немаат пораз во 34 меча и се на првото место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина таткото на Аиртон Сена

Објавено пред

Милтон да Силва, таткото на трикратниот Ф1-шампион, легендарниот Аиртон Сена, почина на 94 години од природни причини, објави официјалниот „Аиртон Сена институт“ преку социјалните мрежи.

Да Силва беше често виден лик во ерата на неговиот син во Формула 1 со неговата јавна поддршка. Да Силва беше оженет со Нејде Џоана Сена, а целосното име на Сена беше Аиртон Сена да Силва и тој на почетокот на кариерата се тркаше со презимето Да Силва пред да го земе презимето на својата мајка.

Милтон и Нејде имаа уште две деца, Вивијане и Леонардо. Вивијане Леонардо е лидер на Институтот „Сена“ и е мајка на поранешниот Ф1-возач, Бруно Сена.

Прикажи повеќе...

Спорт

15 фудбалски факти за кои нема да поверувате дека се вистинити

Објавено пред

Веб-страницата „Спортбајбл“ направи интересна колекција на фудбалски факти кои изгледаат дека се лажни, но се вистинити. Колекцијата е собрана од твитер-дискусија во текот на пандемијата на коронавирусот во 2020 и има некои навистина зачудувачки факти.

1. Филип Лам успеал да не направи фаул цела година

Легендарниот дефанзивец на Баерн Минхен и Германија, Филип Лам, успеал да избегне фаул 13 месеци во Бундеслигата – од септември 2015 до октомври 2015.

2. Жозе Мурињо не ја добил наградата за менаџер на месецот во две шампионски сезони во ПЛ

Специјалниот во две сезони во кои со Челси ја освои титулата не стигна ниту еднаш до оваа награда, иако ја доби трипати во кариерата – двапати во 2004/2005 и еднаш во 2006/2007.

3. Нејмар ја доби наградата за играч на месецот на Ла Лига пред Лео Меси

Бразилецот го совлада Меси при воведувањето на наградата во 2013, додека Меси прват беше награден во јануари 2016.

4. Манчестер јунајтед не загубил на „Олд Трафорд“ во Премиер лигата кога водел на полувреме

Неверојатно, но вистинито!

5. Тео Волкот има повеќе голови во ЛШ од Роналдо, Зидан, Азар…

Поранешниот талент на Арсенал има 15 гола во ЛШ, што е повеќе од Роналдо (бразилскиот), Зинедин Зидан, Мирослав Клозе, Давид Вилја, Алексис Санчез и Еден Азар.

6. Златан Ибрахимовиќ и Кристијано Роналдо дале голови во секоја минута од мечот

Засега тие се двајцата што имаат голови во сите минути во еден меч (1-90).

7. Златан играл за шест клуба со титула од ЛШ, но тој ја нема освоено

Ибрахимовиќ играл во Милан, Интер, Јувентус, Манчестер јунајтед, Ајакс и Малме – клубови што ја освоиле ЛШ.

8. Шпанија го освои Светското првенство со само 8 постигнати гола

Доминантната победа на СП во 2010 во Јужна Африка под Висенте дел Боске е освоена со само осум гола.

9. Гери Линекер никогаш не добил жолт картон во кариерата

За почит!

10. Стив Брус постигнал 19 гола во една сезона како централен бек

Брус беше капитен на Манчестер јунајтед и зачудувачки во 1990/1991 беше најдобар стрелец во Премиер лигата со 13 гола.

 

11. Вејн Руни, Герет Бејл и Кевин Дејвис се единствени фудбалери што постигнале гол, имале асистенција и си дале автогол во ист меч

Непосакуваниот хет-трик.

12. Кингсли Коман ја освоил лигашката титула секоја година како професионалец

Три клуба, 10 титули во низа – три со ПСЖ во 2014/2015, 2015/2016, скудето со Јувентус и потоа шест титули во Бундеслигата со Баерн Минхен.

13. Штефан Шварц има вселенска клаузула во договорот со Сандерленд

Шведскиот фудбалер во својот договор има опција дека договорот му се поништува доколку добие шанса да патува во вселената.

14. Жозе Мурињо во еден период девет години не загубил домашен натпревар

Со четири клуба тој точно 9 години и 150 дена не загуби дома.

15. Реал Мадрид го победи својот резервен тим во финалето на Копа дел Реј во 1980

Лос Бланкос има 19 титули од Копа дел Реј, но најчудната останува таа во 1980 кога го победија Реал Мадрид Кастилја со 6:1 на „Сантијаго Бернабеу“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Седуммина починати и 436 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на...

Македонија6 часа

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија7 часа

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија8 часа

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија8 часа

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија9 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава10 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија11 час

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет12 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион12 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа12 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет23 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Досие