Контакт

Спорт

Нагелсман ги однесе Лајпциг во финалето на Купот по драмата против Вердер

Објавено пред

Јулијан Нагелсман ќе се обиде да ја освои првата титула во историјата на РБ Лајпциг во финалето на ДФБ купот пред да се пресели во Баерн Минхен, откако во драматичен меч во Бремен во продолженија стигнаа до 2:1 победа.

Откако на „Весерстадион“ немаше голови во регуларните 90 минути, Кореецот Хванг Хи-Чан ги донесе „биковите“ во водство во 93. минута, но Вердер успеа да израмни преку Леонардо Битенкорт во 106. минута, пред на самиот истек на второто продолжение, Емил Форсбрег да донесе победа.

Тимот на Нагелсман во финалето на купот ќе игра со подобриот од мечот помеѓу Борусија Дортмунд и најголемото изненадување, второлигашот Холштајн Кил, кој се игра утре.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чеферин пак им се закани на Јуве, Реал и Барса: Правдата ќе ве стигне!

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин повторно ги предупреди трите клуба кои останаа верни на проектот за Европската Суперлига (Јувентус, Барселона и Реал Мадрид) дека не избегнале казна и покрај одлуката на УЕФА да ја стави во мирување дисциплинската постапка против трите клуба.

Поради одлуката на трговскиот суд во Мадрид, УЕФА не смее да ги казни трите клуба за обидот за формирање на Суперлигата, што значи дека тие сигурно ќе настапат во Лигата на шампионите следната сезона. Чеферин, сепак, вели дека тоа не е крајот.

„Само ќе кажам дека правдата понекогаш е спора, но секогаш пристигнува. Не сум навлегол во дисциплинскиот случај, но мислам дека одлуката не е конечна. Прво ќе ги разјасниме легалните работи, а потоа ќе продолжиме. Овие три клуба се однесуваат како деца кои бегаат од часови. Не се поканети на роденденска забава, а потоа се обидуваат да влезат со полиција“, вели Чеферин.

По изјавата на поранешниот претседател на УЕФА, Мишел Платини дека клубовите го имаат правото да формираат паралелно натпреварување, Чеферин вели дека овој коментар „не заслужува одговор“.

УЕФА привремено ја стопираше дисциплинската против Реал, Јуве и Барса

Прикажи повеќе...

Спорт

Потклекнаа на владиниот притисок – Шкотланѓаните ќе клекнат пред мечот со Англија

Објавено пред

Шкотската фудбалска репрезентација ќе се приклучи на англиската со клекнување на „Вембли“ пред нивниот меѓусебен меч на ЕУРО 2020, откако ја сменија првичната одлука по изјавата на британскиот премиер Борис Џонсон.

Селекторот Стив Кларк и капитенот Енди Робертсон во четвртокот објавија дека тие ќе оддадат почит на борбата против расизмот стоејќи, како што правеа досега, бидејќи клечењето станало „разводнето“, но откако англиските фудбалери беа исвиркани на двата пријателски мечеви пред ЕУРО, Шкотланѓаните се предомислиле.

„Нашата позиција беше, и останвуа иста, дека фокусот треба да е на значајна промена во борбата против дискриминацијата во фудбалот и општеството. Во Шкотска, фудбалското семејство стои против расизмот цела сезона и сметавме дека репрезентацијата треба да го прави истото. Но, јасно е дека по тоа што се случуваше со Англичаните, потребно е да клекнеме во знак на солидарност“, изјави Робертсон.

Оваа одлука исто така доаѓа по барањето на британскиот премиер Борис Џонсон од фановите да престанат да ги свиркаат фудбалерите кои клечат.

Досега, покрај Англичаните, со клечење својата поддршка ќе ја дадат само репрезентациите на Велс, Данска, Финска и Белгија, но и нашиот прв противник на ЕУРО 2020, Австрија во знак на солидарност со Англичаните.

Прикажи повеќе...

Спорт

Играч на Менхенгладбах ќе биде замената за Вајналдум

Објавено пред

Ливерпул во Германија најдоа замена за Жоржињо Вајналдум, кој кариерата ќе ја продолжи во ПСЖ.

Менаџерот Јирген Клоп, побарал да му го донесат Глоријан Нојхаус од Борусија Менхенгладбах. Според „Трансфермаркт“, 24-годишниот германски репрезентативец има цена од 40 милиони евра.

Новинарот на германски „Спорт 1“, Флоријан Плетенберг, тврди дека клубовите ги започнале преговорите.

Според овој извор, Ливерпул се уште не испратиле официјална понуда, веројатно тоа ќе го направат по завршувањето на Европското првенство.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион38 минути

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија1 час

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија3 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија4 часа

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија4 часа

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија5 часа

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија6 часа

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија6 часа

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ8 часа

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет8 часа

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет9 часа

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија9 часа

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија9 часа

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Македонија9 часа

Макрон: Лично сум вклучен да се најде решение со Бугарија

Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, време е да се конкретизира без да се губи...

Спорт20 часа

Пандев: Знаеме дека сите навивачи живеат со нас!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во интервју за МТВ пред стартот на Европското првенство, вели дека сите во...

Свет23 часа

Затворска казна за Французинот што му удри шлаканица на Макрон

Судот во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон на...

Македонија1 ден

Нови 18 заболени и еден починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 8,...

Регион1 ден

Европската комисија: Западен Балкан да се стрпи за слободно патување во ЕУ

Европската комисија го поздравува напредокот на земјите од Западен Балкан во однос на епидемиолошката состојба и вакцинацијата, но вели дека...

Македонија1 ден

РТС: Бајден со лидерите на ЕУ ќе разговара и за интеграциите на Македонија и Албанија

Западен Балкан ќе биде една од темите на средбата на американскиот претседател, Џо Бајден, со лидерите на ЕУ следната недела...

Македонија1 ден

Русија протера македонски дипломат од Москва

Русија прогласи дипломат од македонската амбасада во Москва за персона нон грата, во знак на одговор поради протерувањето на рускиот...

Досие