Контакт

Спорт

Саутемптон со 10 играчи ги намачија Лестер за реми

Објавено пред

Саутемптон останаа со играч помалку по само десет минути игра, но ги намачија третопласираните Лестер за 1:1 реми на „Сент Мерис“, резултат со кој „лисиците“ пропуштија шанса практично да го обезбедат местото во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Јаник Вестергард доби црвен картон уште во 10-тата минута по еден старт над Џејми Варди во престрога одлука на судијата Роберт Џонс. И покрај тоа што гостите потоа имаа речиси 80 отсто од поседот на топката, Саутемптон дојдоа во водство во 61. минута преку Ворд-Прауз од пенал, пред Џони Еванс да израмни во 68. минута.

Тимот на Брендан Роџерс уште е на третото место со  63 поени, пет пред Челси на четвртото место и осум пред петтопласираниот Вест хем, додека Саутемптон се на 14. место со 37 поени.

Спорт

Хетафе освои бод против Атлетико

Објавено пред

Атлетико Мадрид не успеа да го победи Хетафе во 20.коло. Натпреварот на „Сивитас Метрополитано“ аврши без победник 1:1.

dobivaj vesti na viber

Атлетико продолжува да распродава бодови на својот стадион. Во 20.коло не успеа да го победи претпоследнопласираниот Хтефе и покрај тоа што доминираше во текот на целиот натпревар.

Првиот гол на мечот го постигна Анхел Кореа во 62. минута, откако ВАР потврди дека Аргентинецот не бил во офсајд.

По постигнатиот гол, Атлетико продолжиси нападите, во целост ја контролираше играта, се до 80.минута кога Саул не беше внимателен топката го погоди во раката. Пеналот за хетафе го реализираше Унал.

До крајот на мечот Караско и Депај не успеаја да му ја донесат победата на Атлетико.

На последните 21 натпревари, Хетафе само четири пати успеа да освои бод. Можеби овој ќе му помогне да избори опстанок во лигата.

Хетафе на 19.место има 18 бода, Атлетико е на четвртото место со 35 бода.Прикажи повеќе...

Спорт

Реми на Сент Џејмс парк

Објавено пред

Њукасл и Вест Хем ремизираа 1:1 во последниот натпревар од саботниот распоред во Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот имаше луд почеток, во првата минута ВАР му поништи гол на Њукасл.
Сепак, само две минути подоцна се затресе мрежата на Вест Хем, но овојпат голот беше поништен. Калум Вилсон постигна гол по додавањето на Лонгстаф.

Следеше мирен период од натпреварот до 32. минута кога по корнер изведен од Деклан Рајс, најдобрт во шеснаесетникот реагираше Лукас Пакета. Гостите можеа да поведат уште во првото полувреме, но Агерд беше непрецизен во финишот на првото полувреме.

Во продолжение Њукасл беше подобриот противник, ја имаше многу повеќе топка во свој посед, но не успеа да ја материјализира предноста. Најдобрите шанси ги пропуштија Сен Максиман и Калум Вилсон.

Њукасл и на 16 натпревар во низа остана непоразен во Премиер лигата. Голот на Пакета е прв што го прими голманот Ник Поуп по шест натпревар.

Њукасл остана на четвртото место на табелата што води во Лигата на шампионите, додека Вест Хем е на 16. позиција со 19 бодови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рома за шест мунути го реши Емполи

Објавено пред

Фудбалерите на Рома во 21. коло во италијанската Серија А го победија Емполи со 2:0

dobivaj vesti na viber

Натпреварот на римскиот „Олимпик“ беше решен во воведните шест минути кога Рома ги постигна единствените два гола на натпреварот.

Недолго по стартот од центарот, Роџер Ибањез со глава ја затресе мрежата на гостите по корнерот на Паоло Дибала.

На речиси идентичен начин Тами Абрахам во шестата минута го удвои водството на „волчицата“.

Дибала повторно изведе корнер, а англискиот претставник беше највисок во скокот и беше 2:0.

Рома со натпревар повеќе од ривалите се искачи на второто место на табелата, со 13 поени помалку од лидерот Наполи.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Бугарско МНР: РСМ со денешните постапки им задава сериозен удар на билатералните односи

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, тие сериозно го нарушија процесот...

Македонија4 часа

Тројцата Бугари меѓу кои и пратеник се изведени пред судија, можат да добијат и забрана за влез во Македонија

Тројцата Бугари кои навредуваа полицајци на граничниот премин „Деве Баир“ се изведени пред судија на претходна постапка, во судот во...

Македонија5 часа

(Видео) Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години...

Регион6 часа

Џамбаски: Омразата продолжува да расте на секој можен начин

Европратеникот Ангел Џамбаски ги обвини македонските гранични власти дека со часови не ги пуштале бугарски државјани и намерно биле спречени...

Регион8 часа

(Видео) Бугарски портали: Македонските полицајци го тепаа бугарскиот пратеник Георгиев

На граничниот премин меѓу Бугарија и Северна Македонија – Гуешево-Деве баир македонските полицајци му се заканувале и го тепале пратеникот...

Македонија8 часа

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекува сите да бидат пуштени во Македонија

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев положи венец со цвеќе на гробот на...

Регион8 часа

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на РСМ и Бугарија

Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на Бугарија и РС Македонија. Ова го напиша Бојко...

Македонија8 часа

Приведени тројца Бугари по пцостите кон македонската полиција

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Македонија11 часа

(Видео) Бугари со пцости до македонските полицајци – тензично на границата Деве Баир

Дел од граѓаните од Бугарија кои се уште се заглавени на граничниот премин Деве Баир со пцости кон македонските полицајци...

Македонија11 часа

(Видео) Мицкоски до бугарските новинари: Вашите политичари стануваат естрадни циркузанти и нѐ вратија во среден век

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски посочи дека не гледа проблем Бугари да дојдат и да го слават Гоце Делчев, но...

Македонија13 часа

(Видео) Засилени полициски контроли на возила со бугарски таблици на патарината кај Куманово

Полицијата врши контрола на секое возило со бугарски таблици на патарината кај Куманово во очекување на поголема група од 150...

Македонија13 часа

(ВИДЕО) Владата им кажува на новинарите како да работат, караници пред платото на Свети Спас

Владата одредува каде снимателите ќе снимаат за време на чествувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. На новинарите, пак,...

Македонија14 часа

(Видео) Надлетува хеликоптер, стотици полицајци, барикади и проверки пред Свети Спас за чествувањето на Гоце Делчев

Стотици полицајци, неколку точки за преглед и проверка, претреси на чанти. Вака изгледа влезот во црквата Свети Спас утрово. Пристапот...

Македонија23 часа

Власт и опозиција, Бугари и Македонци – дел ќе стигнат до гробот на Делчев, други ќе останат на улица

Под строги протоколи и со акредитации ќе тече прославата за 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Македонски,...

Македонија1 ден

Лидерот на Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање

„Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица,...

Македонија1 ден

Ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат до сабајле

Со македонски знамиња, знамето со сонцето од Вергина и транспаренти, група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон...

Македонија1 ден

Пациент со цистична фиброза: Состојбата на пациентите им се влошува, до кога ќе го мерат во цена мојот живот?

Пациентите со цистична фиброза кои ја чекаат државата да им го набави скапиот лек, утре излегуваат на протест, во 12...

Македонија1 ден

МВР направи план кого ќе пушти на граница: на секој што пријавил делегација, ќе му биде дозволено да оддаде почит

Министерството за внатрешни работи при одлучувањето кому ќе му биде дозволен влез во државата за да оддаде почит на гробот...

Македонија1 ден

(Видео) Сведок на Рашковски: Од Кабинетот на Зеќири даваа насоки како да се одговори на барања за документи

Зорица Стојановиќ, вработена во Владата, сведочеше во случајот „Софтвери“, каде што обвинет е Драги Рашковски. Таа работела како помошник-раководител на...

Македонија1 ден

Нема плата за Пендаровски и Кабинетот: образложението од Министерството за финансии е неосновано

Претседателот Стево Пендаровски и неговиот Кабинет немаат земено плата за јануари, потврдуваат од таму за „Макфакс“. Тие велат дека претседателот...