Контакт

Спорт

Најџел Менсел продава два легендарни Ф1 болиди

Објавено пред

Светскиот шампион од 1992 година, Најџел Менсел реши да се „раздели“ со два легендарни болиди кои ќе бидат поставени на аукција преку „Сотбис“ во мај.

dobivaj vesti na viber

Првиот болид на продажба на 14 мај во Монако ќе биде Вилијамс ФВ14 болидот од 1991 година, славниот болид кој служеше како такси на Аиртон Сена во Мекларен на крајот на Британското ГП во Силверстоун кога Бразилецот остана без гориво. На болидот му недостасува оригиналниот мотор на Рено, но се работи за шасија која оствари пет ГП победи, така што се очекува цена од 1.5 до 3 милиони евра.

Вториот болид е фантастичниот Ферари 640 шасија 109 од 1989 година, болид со кој менсел победи на Унгарското и Бразилското ГП таа година. Болидот му беше подарен на Менсел по последната трка од сезоната, и е прво Ферари со полуавтоматски менувач. Болидот сигурно ќе достигне 3 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ за финале на Евролигата!

Објавено пред

Реал Мадрид со 86:83 ја совлада Барселона во второто полуфинале од Евролигата во Белград, за слатка одмазда на тимот на Пабло Ласо и обезбедување на големо финале против актуелниот шампион, Анадолу Ефес, кој претходно во драма беше подобар од Олимпијакос.

dobivaj vesti na viber

„Кралевите“ имаа лоша серија од пет порази едноподруго од Барселона, за да им се одмаздат во најважниот меч од сезоната, и тоа откако тимот на Шарунас Јасикевичиус имаше и двоцифрена предност во мечот. Ова е прво финале за „кралевите“ по освојувањето на титулата во 2018 година.

Барса имаше серија од 9-0 во втората четвртина за да поведе со 43:33 пред полувремето, но Реал се врати со 26:11 во третата четвртина, предводени од Серхио Љуљ и Фабиен Касер. Николас Лапровитола ги врати Барса во игра со две тројки во низа за на три минути пред крајот, Реал да има два поени предност (73:75). Мечот влезе во неизвесна завршниц, пред Љуљ да ја осигура победата. Касер заврши со 18 поени за Рел, Јабуселе имаше 18 поени и 8 скока, а Љуљ заврши со 15 поени. За Барса не беше доволна фантастичната партија на Никола Миротиќ со 26 поени, 12 скока и 5 асистенции.

Финалето се игра во сабота во 18 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Евертон со луд камбек до победа над Палас и обезбедување на опстанок!

Објавено пред

Евертон сигурно нема да биде второлигаш следната сезона. Навивачите на славниот ливерпулски клуб можат да здивнат по вечерната драма, во која тимот на Френк Лампард се врати од 0:2 негатива по 36 минути игра, за да стигне до драматична 3:2 победа над Кристал палас, со што се одвоија од Барнли и Лидс, двата клуба кои во последното коло ќе се обидат да избегнат преселба во понизок ранг.

dobivaj vesti na viber

Мечот на „Гудисон“ не почна најдобро за Евертон – Жан-Филип Матета во 21. минута ги донесе гостите во водство, за ветеранот Џордан Ају во 36. минута да зголеми на 0:2. Но, „карамелите“ не се предадоа – Мајкл Кин во 54. минута намали на 1:2, Ришарлисон во 75. минута израмни на 2:2, пред Доминик Калверт-Луин во 85. минута да го постигне победничкиот гол, предизвикувајќи кратка инвазија на теренот на навивачите на Евертон.

ПРЕМИЕРЛИГА

Евертон – Кристал палас 3:2

Астон вила – Барнли

Челси – Лестер 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Титулата од ЛШ останува сон за ПСЖ по колапсот против Кил!

Објавено пред

Сонот на Пари Сен-Жермен за прва титула од Лигата на шампионите ќе остане само сон барем уште една сезона, откако тимот на поранешниот тренер на Вардар, Раул Гонзалес доживеа „колапс“ на гостувањето кај Кил и загуби со 33:32.

dobivaj vesti na viber

Кил требаше да го запечати местото на Ф4 во Келн уште во првиот меч, кога ПСЖ спасуваше реми (30:30) во последните минути од мечот, но имаа одлично отварање на мечот, поведувајќи од првата минута, за да отидат на одмор со два гола предност (17:19), користејќи ја слабата форма на Никлас Ландин, кој имаше само една одбрана по 24 минути игра.

Меѓутоа, во второто полувреме, Кил направија камбек предводени од Домагој Дувњак и Магнус Ландин Јакобсен да стигнат до 26:23 водство. ПСЖ успеа да ја врати рамнотежата

Ландин Јакобсен заврши со 7 гола за бундеслигашот, по шест имаа Харалд Реинкинд  и Патрик Винцек, додека за ПСЖ, Недим Ремили имаше 8, а Камил Сипжак заврши со 7.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ

Кил – Пари Сен-Жермен 33:32 (17:19), прв меч 30:30

Барселона – Флензбург 27:24 (10:10), прв меч 29:33

Вчера играа:

Алборг – Веспрем 31:30 (20:21), прв меч 29:36

Кјелце – Монпелје 30:22 (15:8), прв меч 31:28

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа7 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија8 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет9 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија9 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија12 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија12 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа14 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија15 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион16 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија18 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија18 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија18 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет19 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет19 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија21 час

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет1 ден

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион1 ден

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет1 ден

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија1 ден

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...