Контакт

Спорт

Наместени боксерски мечеви на ОИ во Рио де Жанеиро

Објавено пред

Судиите наместиле неколку борби на турнирот во бокс, на Олимписките игри во Рио де Жанеиро во 2016 година. Независната истрага утврдила дека судиите ги местеле мечевите.

Меѓународната боксерска асоцијација (АИБА), го ангажирала Ричард Мекларен за да ја спроведе истрагата. Тој во својот извештај објави дека некои челници на АИБА ги бирале судиите со кои ќе можат да манипулираат.

„Клучните луѓе одлучиле дека правилата за нив не важат“, рекол Мекларен и дополнил дека меѓу судиите „постои култура на страв, заплашување и послушност“.

Со истрагата не е утврдено колку мечеви биле наместени, проценката е дека се работи за 11 или помалку борби.

Мекларен открил дека пред борбите на судиите им кажувале кој боксер треба да победи, но дека се уште не било утврдено кој ги координирал.

Пред пет години во Рио де Жанеиор, вниманието го провлече гестот на Мајкл Конлан. Ирцеот им го покажа средниот прст на судиите и ги нарече измамници, откако загуби од Владимир Никитин.

Мекларен не потврдил дали оваа борба е една од наместените, туку открил дека имало разговори за поткуп од 250.000 долари за победата на боксер од Монголија во полу-финалето против боксер од Франција. Поткупот не „поминал“, Монголецот ја загубил борбата.

Се наведува дека под сомнеже е и борбата во која Тони Јока го победил Џо Џојс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кадровски проблеми во ПСЖ пред дербито со Лил

Објавено пред

Актуелниот шампион на Франција, Лил, утре ќе гостува во Париз кај ПСЖ. Во пресрет на натпреварот, тренерот на ПСЖ, Маурицио Покетино, се соочува со сериозни кадровски проблеми.

Аргентинецот тимот ќе го составува без четворица играчи од првиот тим. Ашраф Хакими е суспендиран поради црвениот картон од минатиот викенд. Леандро Паредес подолго време се мачи со повредата.

Марко Верати се повреди против Олимпик Марсеј и тој ќе отсуствува четири недели.

Најголемиот хендикеп за Покетино ќе биде отсуството на Килијан Мбапе. Напаѓачот има вирусна инфекција, на тренинзите ќе им се врати од понеделник. Во клубот веруваат дека ќе биде подготвен за дуелот со Лајпциг во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Димитриевски: Барса играше без страст, се гледа дека им фали Меси

Објавено пред

Столе Димитриевски и Радамел Фалкао ја режираа победата на Рајо Ваљекано над Барселона. Фалкао во 30.минута го постигна единствениот гол на натпреварот, додека Димитриевски ја одбрани предноста на Рајо во 72.минута, кога го одбрани пеналот на Мемфис Депај.

Овој пораз ја прели чашата на „Ноу Камп“, претседателот Џоан Лапорта му врачи отказ на тренерот Роналд Куман.

„Забележливо е дека Барселона не играше на највисокото ниво.За нас е најважно што одигравме одличен меч и што победивме. На теренот се гледаше дека немаше радост во фудбалерите на Барселона, во нивната игра нема страст. Веднаш се гледа дека многу им фали Лионел Меси“, изјавил по мечот Димитриевски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Статистиката на Куман не е лоша, но не е за клуб каков што е Барселона

Објавено пред

Роналд Куман, на голема радост на армијата навивачи, ја напушти Барселона. Холанѓанецот, во август 2020 година го презеде клубот, во својот мандат освои само еден трофеј, Купот на Кралот.

Претседателот на Барселона, Џоан лапорта, му ги удри клоците на тренерот, по поразот од Рајо Ваљекано. Отказот на Куман му го „потпишаа“, Радамел Фалкао и македонскиот репрезентативец Столе Димитриевски.

Првиот го постигна единствениот гол, авториот му одбрани пенал на Мемфис Депај.

Шпанците тврдат дека отказното решение го добил на во воздух, додека авионот се подготвувал да слета на аеродромот во Барселона.

Ќе се памети дека во мандатот на Куман, Барселона остана без третиот најдобра стрелц во клупската историја, Луис Суарез и без најдобриот играч во историјата, Лионел Меси.

Куман ја предводеше Барселона на 67 натпревари. Кога ќе се погледне статистиката таа не е лоша, но доколку се работеше за некој друг клуб, а не за Барселона.

На 67 натпревари забележал 40 победи и 16 порази, плус 11 нерешени. Во просек освојувал по 1,96 бода по натпревар.

Сезонава во Ла Лига, Барелона го има најлошиот старт од 1987 година. Четири победи и по три порази и нерешени, во моментов ја држат Барселона на деветтото место на табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија3 часа

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија3 часа

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија4 часа

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија4 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава6 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија6 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет7 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион8 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа8 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет19 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија23 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија1 ден

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Досие