Контакт

Спорт

Наместо во Русија финалето во ЛШ ќе се игра во Франција

Објавено пред

Финалето во Лигата на шампионите нема да се одигра во Санкт Петербург. Оваа одлука претпладнево ја потврди УЕФА.

dobivaj vesti na viber

Поради воените дејствија шт ги презеде Русија во Украина, УЕФА реши да го одземе домаќинството за најзначајното финале во клупскиот фудбал.

Домаќин на финалето, на 28.мај, ќе биде стадионот „Стад де Франс“ во Париз.

Француската престолнина и овој стадион втор пат ќе бидат домаќини на завршниот меч во Лигата на шампионите. Во 2006 година, на овој терен Барселона го победи Арсенал со 2:1.

„УЕФА сака да му се заблагодари на претседателот на Франција, Емануел Макрон, за личниот ангажман и заложбата Франција да ја добие организацијата на најпрестижниот натпревар во европскиот фудбал“, наведе УЕВА во кусото соопштение.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Андерсен добил бројни смртни закани по мечот со Ливерпул

Објавено пред

Јоаким Андерсен и неговото семејство добиле смртни закани по инцидентот со фудбалерот на Ливерпул Дарвин Нуњез. Дефанзивецот на Кристал Палас и Дарвин Нуњез немилосрдно се бореа во текот на целиот натпревар. Тоа кулминираше откако Андерсен го турна Нуњез, а овој потоа го држи со главата во пределот на носот. Нуњез доби црвен, а Андерсен жолт картон.

dobivaj vesti na viber

Андерсен сподели дел од крајно непријатните пораки кои ги доби на својот инстаграм-профил, ден по натпреварот.

„Во текот на ноќта добив околу 300 – 400 вакви пораки. Разбирам дека го поддржувате вашиот тим, но не би било лошо да покажете малку почит кон другите и да престанете да се преправате дека сте опасни само на интернет“, рече Андереон.

Во една од пораките што ги објави пишува дека „е… срамота“, дека е измамник… Други му напишале дека се надеваат дека авионот ќе се урне и дека ќе му умре целото семејство.

Андерсон ги повика и Инстаграм и Премиер лигата да „направат нешто“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси до крајот на преодниот рок ќе потроши 250 милиони евра

Објавено пред

Англиските медиуми утринава објавија дека челниците на Чесли сè уште не завршиле со засилувања за ова лето. Челзи летово направи неколку промени во играчкиот кадар, а неколку ѕвезди решија да го напуштат „Стемфорд Бриџ“, а во лондонскиот клуб сè уште се очекуваат звучни засилувања.

dobivaj vesti na viber

Иако летниот преоден рок е при крај, Челзи верува дека може да направи чудо и да донесе неколку големи засилувања до крајот на овој месец.
Челзи веќе потроши речиси 150 милиони евра бидејќи ги доведе Рахим Стерлинг, Калиду Кулибали и Марк Кукуреља.

„Мирор“ утрово објави вистинска „бомба“ бидејќи наводно дошле до информации дека Челзи планира до крајот на летниот преоден рок да потроши дури 250 милиони евра за да доведе неколку засилувања.

Главни цели на лондонскиот клуб се Френки де Јонг и Пер-Емерик Обамејанг од Барселона, кои би можеле да го напуштат каталонскиот клуб доколку за нив дојде задоволителна понуда.

Барса за Де Јонг бара околу 75 милиони евра, додека за Аубамејанг цената е 25 милиони евра.

Покрај дуото од Барселона, Весли Фофана веќе извесно време се поврзува и со Челзи, кој на секој начин се обидува да го напушти Лестер и кариерата да ја продолжи во дресот на сините.

Единствен проблем е цената што ја постави Лестер бидејќи за овој дефанзивец бара 90 милиони евра. Челзи се обидува да ја намали цената, но наводно клубот го губи трпението и на крајот би можел да ја плати целата сума за да ја добие Фофана.

Исто така, утринава се појавија шпекулации дека Челзи ја посакува младата ѕвезда на Евертон, Арон Гордон, за кого се подготвени да платат околу 45 милиони евра.

Доколку Челзи успее да ги доведе овие играчи до крајот на преодниот рок, тогаш Томас Тухел ќе има на располагање навистина фантастичен состав оваа сезона. Исто така, Англичаните веќе објавија како би можел да изгледа составот на Челзи доколку се случат споменатите трансфери.

Можен состав на Челзи: Менди, Фофана, Тијаго Силва, Кулибали, Кукуреља, Џејмс, Канте, Де Јонг, Гордон, Стерлинг, Обамејанг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Невил: Јунајтед лут 10 години, само две засилувања ги оправдаа очекувањата

Објавено пред

Манчестер јунајтед минува низ веројатно најтешкиот период во богата историја. Великанот од „Олд Трафорд“ новата сезона ја започна со два порази, со гол разлика 1:6 се наоѓа на последното место во Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

Последната титула во Англија Манчестер јунајтед ја освои во 2013 година, во прошталната сезона на легендарниот Алекс Фергусон. Оттогаш, двапати заврши на второто, еднаш на третото, четвртото, петтото и седмото место, а три пати клубот бил пласиран на шестата позиција.

Лошата селекција на тимот во последната деценија е виновна за кризата што се продлабочува од година во година, смета поранешниот капитен Гери Невил.

„Направивме мало истражување и ги анализиравме сите трансфери на играчи во последните десет години. Тука не ги сметавме трансферите на третите голмани и младинските играчи, потрошени се 1.250.000.000 евра, а само двајца ги оправдаа очекувањата. Бруно Фернандеш малку забави, но поради бројките што ги имаше две години, мора да се каже дека се исплатеше. И Златан Ибрахимовиќ се исплатеше. Ерера, Шо, Матиќ, Мата… Тоа се дискутабилни играчи. Тие се во црвената зона, тие се некаде меѓу, Кристијано Роналдо би бил во зелената зона, но поради сето она што се случува во последниот месец, поради неговата желба да го напушти клубот, ќе го ставиме некаде меѓу“, изјави Невил за „Скај спорт“.

Тој објасни дека играчите биле оценувани врз основа на она што го покажале на теренот, нивниот специфичен ефект во играта, цената за која биле доведени, но и нивното однесување.

„Дури 75 проценти не ги оправдаа очекувањата, 20 се меѓу, а само четири или пет проценти покажаа дека вредат. Тоа е хорор-приказна кога станува збор за регрутирањето. Еден од најголемите проблеми што Јунајтед го има десет години е талкање со тренери и стратегија“.

Иако чувствува дека играчите ги заслужуваат критиките, Невил не мисли дека само тие се виновни.

„Јас, како и многу други, бев доста возбуден кога минатото лето беа донесени Варан, Санчо, Роналдо, пред нив Ди Марија… Сите мислевме дека ќе бидат големи засилувања и разговаравме за тоа. Но, овој клуб стана ‘гробишта за фудбалерите’. Фудбалерите повеќе не сакаат да доаѓаат на ‘Олд Трафорд’, свесни за ситуацијата во која се наоѓа Манчестер јунајтед. Клубот во моментов е како училиште под посебни мерки бидејќи не ги исполни очекувањата, а кога ќе ги исполни, а кога тоа е така не треба да бидат виновни децата“, објасни Невил, посочувајќи дека одговорноста ја имаат клупските челници.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија1 час

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија1 час

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Регион2 часа

Курти за 1 септември: Обичен ден, а можеби и не

Косовскиот премиер Албин Курти тврди дека 1 септември ќе биде нормален ден. Тој вели дека не е загрижен оти 1...

Македонија2 часа

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија4 часа

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион6 часа

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија6 часа

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија6 часа

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа6 часа

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа7 часа

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа7 часа

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...

Македонија24 часа

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија1 ден

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија1 ден

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија1 ден

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион1 ден

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија1 ден

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија1 ден

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...