Контакт

Спорт

Нани пак во Европа – големо засилување за Венеција!

Објавено пред

Поранешната ѕвезда на Манчестер јунајтед, Португалецот Нани, се врати во европскиот фудбал по засилувањето на италијанскиот прволигаш Венеција.

35-годишниот Португалец е второ засилување во зимскиот преоден рок по донесувањето на младиот француски фудбалер од средниот ред на Баерн Минхен, Французинот Мишел Кузанс, а за Нани ова е враќање во Серија А, каде што помина една сезона на заем во Лацио.

Нани е најпознат за неговите осум години во Манчестер јунајтед, од 2007 до 2015 година, период во кој постигна 41 гол и освои четири титули од Премиер лигата и една од Лигата на шампионите. Последните три сезони тој играше во американската МЛС-лига во тимот на Орландо.

Венеција е на 17. место во Серија А со еден поен пред Џенова, но и со натпревар помалку. Нани ќе биде достапен веќе о недела за мечот со Емполи.

Спорт

Томас Тухел го носи Дембеле во Челси

Објавено пред

Сѐ уште нема крај на сагата за фудбалерот на Барселона, Усман Дембеле. Нема конкретни информации за неговата иднина и покрај тоа што минатата недела спортскиот директор Матеу Алемани изјави дека доколку не го продолжи договорот, Дембеле ќе биде продаден до крајот на преодниот рок.

Каталонските медиуми изминатите три дена пласираат контрадикторни информации. Некои од нив тврдат дека менаџерот на Дембеле е во Барселона и можно е фудбалерот да потпише нов договор, а други извори пишуваат дека повеќе не е дел од тимот и дека клубот работи на неговото заминување.

Наводно, сериозен интерес за Дембеле покажале од Челси. Томас Тухел добро го познава Дембеле, една година му беше тренер во Борусија Дортмунд.
Германецот сметал дека со Дембеле ќе реши дел од проблемите во офанзивата.

Челси се подготвувал да испрати понуда на „Камп ноу“. Не е познато колку се подготвени да понудат за фудбалер што за пет месеци ќе биде слободен играч.

Дембеле се смета за најлошиот трансфер во историјата на Барселона. Во 2017 година клубот во овој фудбалер вложи 140.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев од 0:2 до 3:2 и место во полу-финалето на АО

Објавено пред

Данил Медвдев ја комплетираше листата на учесници во полу-финалето на Австралија опен. Тенисерот од Русија, со голем пресврт успеа да го елиминира Феликс Оже-Алијасим.

Медведев против Канаѓанецот беше на работ од бездната, губеше со 0:2, спаси меч топка и по четири часа и 38 минути игра успеа да победи со 3:2 (6/7, 3/6, 7/6, 7/5, 6/4).

Медведев подобри ги користеше брејк шансите и тоа го реши победникот. Русинот имаше само пет брејк шанси, искористи три, додека Канаѓанеџот од 11.топки за брејк искористи само две. Оже-Алијасим не искористи ниту една од петте брејк топки во петтиот сет, за разлика од Медведев кој до брејк шанса дојде во третиот гем од решавачкиот сет и веднаш ја искористи.

Светскиот број 2, по три часа и 25 минути игра, во десеттиот гем од четвртиот сет спаси меч топка.

Медведев во полу-финалето ќе игра против Стефанос Циципас, кој лесно во три сета го победи Јаник Синер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн потврди дека Зиле ќе го напушти клубот

Објавено пред

Баерн Минхен, преку претседателот Оливер Кан, потврди дека клубот, по завршувањето на сезоната, ќе го напушти Никлас Зиле. 26-годишниот репрезентативец на Германија од Минхен ќе замине како слободен играч.

„Зиле не ја прифати нашата понуда, не сака да потпише нов договор. Знаеме дека сака да го напушти клубот по завршувањето на сезоната“, рекол Кан.

Баерн, во 2017 година, издвоија 20.000.000 евра за тогашниот фудбалер на Хофенхајм. Зиле за Баерн има одиграно преку 150 натпревари. Со Баерн освоил четири титули во Бундес лигата и една во Лигата на шампионите.

Германските медиуми го поврзуваат Зиле со трансфер во Њукасл јунајтед. Интерес за него покажува и Челси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија1 час

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија3 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ5 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија5 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ5 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија6 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет7 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија8 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет8 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет9 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет9 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион21 час

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион22 часа

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија23 часа

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет24 часа

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија1 ден

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа1 ден

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија1 ден

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Досие