Контакт

Спорт

Нани: Сѐ што знае Роналдо го научи од мене

Објавено пред

Луис Нани и Кристијано Роналдо долги години беа соиграчи во Манчестер Јунајтед и репрезентацијата на Португалија. Роналдо е еден од најдобрите играчи на сите времиња, а Нани смело тврди дека тој е заслужен за успехот на сонародникот.

Нани избрал најдобар тим составен од пет играчи. Покрај Роналдо во тимот се уште Давид Де Хеа, Деко, Пол Сколс и Бруно Алвеш.

„Брзиот чекор и сите останати вештини Роналдо во младоста ги научи од мене. Тој тоа го знае“, рекол Нани.

„Голман е Де Хеа. Одличен играч и еден од најдобрите во светот, но мора секогаш да носи наочари без нив ништо не гледа.“

За Деко рекол дека е негови идол, дека Бруно Алвеш бил како разурнувач во одбраната, додека Сколс бил брилијантен играч со одлична визија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Фернандеш ќе биде новиот Пол Сколс

Објавено пред

Брајан Робсон поранешен капитен на Манчестер Јунајтед бил воодушевен од играта на 25 годишниот Бруно Фернандеш. Португалецот во земскиот преоден рок за 60 милиони евра од Спортинг се пресели на „Олд Трафорд“.

Бруно Фернандеш покажа дека ќе биде вистиско засилување за Манчестер Јунајтед. Брајан Робсон рекол дека Портигалецот е наследникот на Пол Сколс.

Сколс од 1993 до 2013 година играше за Јунајтед, а според многумина тој е еден од најдобрите играчи од редот за врска на својата генерација.

„Не ме потсетува на Кин, ниту на Инс или Бат, за мене Фернандеш е играч каков што беше Сколс. Брилијантно го чувствува просторот помеѓу одбраната и средниот ред. Има одличен преглед на играта, во состојба е да додаде на начин како што тоа го правеше Сколс“, рекол Робсон и дополнил.

„Се надевам дека Фернандеш ќе ги оправда моите зборови и дека биде новиот Полс Сколс во Манчестер Јунајтед“.

Фернандеш од доаѓањето во Јунајтед, во Премиер лигата има одиграно пет натпревари на кои постигнал два гола и забележал три асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА ја помести старосната граница за ОИ

Објавено пред

ФИФА ја помести старосната граница за фудбалерите кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио. Игрите поради коронавирусот се одложени за наредната година.

Според правилата на олимпискиот турнир во фудбал можат да настапат фудбалери на возраст до 23 години. ФИФА дозволува секоја репрезентација да има најмногу тројца играчи кои ја надминуваат оваа старосна граница.

Бидејќи ОИ се одложени ФИФА донесе одлука наредната година старосната граница да биде поместена на 24 години. Ова значи дека селекторите ќе можат со играчите што ги планирале оваа година да настапат и наредната година.

На ОИ наредната година ќе можат да играат фудбалери редени по 1 јануари 1997 година.

На олимпискиот турнир наредната година титулата ќе ја брани Бразил. Покрај бразилската ќе учествуваат и репрезентациите на: Јапонија, Германија, Франција, Аргентина, Шпанија, Романија, Брегот на Слонова коска, Египет, Јужна Африка, Нов Зеланд, Австралија, Јужна Кореја и Саудиска Арабија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кутињо по дисконтна цена оди во Челси

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Челси ги започнал преговорите со Фелипе Кутињо тврдат англиските медиуми. Бразилецот сезонава е во Баерн како позајмен играч од Барселона. Баварците веќе кажаа дека нема да го откупат неговиот договор, а ниту фудбалерот нема желба да остане во Минхен.

Кутињо во јануари 2018 година го напушти Ливерпул, се пресели во Барселона, а две и пол години подоцна тој би можел повторно да се врати во Премиерлигата.

Медиумите во Англија објавија дека Барселона за Кутињо бара 60 милиони евра. Оваа сума е многу помала од онаа што Барселона ја плати за Бразилецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет2 часа

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија3 часа

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет4 часа

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија4 часа

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет4 часа

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет5 часа

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија18 часа

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет18 часа

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет19 часа

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија20 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија21 час

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ23 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија23 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија24 часа

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија1 ден

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија1 ден

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија1 ден

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија1 ден

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија1 ден

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Досие