Контакт

Спорт

Фудбал ќе се игра и во јули

Објавено пред

Претставници на УЕФА, Здружението на европските клубови ЕЦА и најсилните национални првенства повторно на заеднички состанок барале начин како да заврши фудбалската сезона. Италијанските медиуми тврдат дека начелно е постигнат договор најпрвин да завршат сезоните во националните шампионати, а дури потоа да се играат мечевите во Лигата на шампионите и Лига Европа.

Според овие извори првиот човек на ЕЦА, претседателот на Јувентус Андреа Ањели успеал да го убеди првиот човек на УЕФА Александар Чеферин да го подржи овој предлог.

Суштина на овој предлог е да биде формиран хомоген календар, односно 12 најсилни национални првенства во Европа да завршат во исто време. Ова значи дека фудбал ќе се игра и во јули, но важно е дека сите клубови би дбиле исти услови во борбата за шампионските титули, пласман во европските купови.

Иако се уште ништо не е сигурно поради пандемијата со коронавирусот сезоната би требало да продолжи на 2 и 3 мај.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клоп ги разочара фановите на Ливерпул

Објавено пред

Јирген Клоп бил подготвен да го одработи договорот со Ливерпул, а потоа да седне на клупата на репрезентацијата на Германија.

Договорот на тренерот под чија палка „црвените“ доживеаја фудбалска ренесанса истекува во јуни 2024 година. Тој немал намера да потпише нов или да го продолжи актуелниот договор, планот му бил да замине од „Енфилд“.

Клоп имал намера да стане селектор на Германија, а доколку му се поклопат коцките тоа би се случило по Европското првенство во 2024 година.

Ливерпул со Клоп на чело минатата сезона ја освои титулата во Лигата на шампионите, а оваа сезона се на пат по 30 години да ја освојат титулата во Англија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо од Торино во Манчестер Јунајтед или ПСЖ

Објавено пред

Коронавирусот предизвика сериозна финансиска криза. На кризата не се имуни ниту спортските колективи, дури и оние најбогатите. Неколку светски медиуми тврдат дека поради кризата Јувентус ќе го продаде Кристијано Роналдо.

Португалскиот волшебник има годишна плата од 31 милиони евра и договор за наредните две сезони. Во услови на финансиска криза плата на Роналдо претставува голем товар за Јувентус.

Медиумите шпекулираат дека реална е опцијата во Торино да ги слушнат понудите од другите клубови за Роналдо. Шпекулациите говорат дека Јувентус би се задоволиле со 70 милиони евра. Прашање е само кој би издвоил толку пари за 35 годишен фудбалер.

Наводно во игра биле два клуба, Манчестер Јунајтед и Пари Сен Жермен.

„Црвените ѓаволи“ сакале да го вратат фудбалерот кој за 94 милиони евра во 2009 година го продадоа во Реал Мадрид, додека ПСЖ размислува за Роналдо во случај клубот да го напуштат двете најголеми ѕвезди Нејмар и Килијан Мбапе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Брујне за Санчо: Тој дечко е луд

Објавено пред

Џејдон Санчо ќе биде еден од најбараните фудбалери во летниот преоден рок. Речиси сите великани од Премиерлигата се заинтересирани за неговите услуги. Прашање е само дали тој ќе го напушти Дортмунд бидејќи неговиот актуелен клуб нема да го пуши за сума помала од 110 милиони евра. Во услови на финансика криза прашање е дали некој клуб би издвоил толку пари за него.

Санчо е фудбалер со светла иднина. Пред некој ден Лионел Меси го посочи како еден од 15 фудбалери кои во иднина ќе го обележат фудбалот. Од неговиот талент е воодушевен и играчот на Манчестер сити Кевин Де Брујне.

„Тој дечко е луд. Тој е чудо. Тој замина од Сити, но тоа се случува. За него тоа излезе добро, а ако сакаме да го вратиме ќе мора да платиме“, рекол Де Брујне.

Санчо од почетокот на сезоната во Бундеслигата постигнал 17 гола и забележал 19 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 минути

(Видео) По 14.500 денари месечно по вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно по вработен за април и мај, за сите фирми погодени од кризата или...

Економија28 минути

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер Оливер Спасовски вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија1 час

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ3 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет3 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет4 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија4 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија5 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија5 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион5 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет6 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија6 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет7 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава7 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет8 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија19 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија20 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија22 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија23 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија1 ден

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Досие