Контакт

Спорт

НБА анкета – Јокиќ е најдобар центар, но не е кандидат за МВП

Објавено пред

Генералните менаџери на НБА франшизите ја одржаа традиционалната анкета пред стартот на новата сезона. Најмногу шанси да ја освојат титулата им се даваат на Бруклин Нетс, а според нив МВП на сезоната ќе биде Кевин Дурент.

Бруклин Нетс добија 72 отсто од гласовите дека ќе бидат шампиони. Далеку зад нив се ЛА Лејкерс ос 17 отсто, додека на Милвоки Бакс им се даваат само 10 отсто дека ќе ја обранат титулата.

Кај Американците најмногу внимание привлече гласањето за МВП на сезоната. Актуелниот МВП, Никола Јокиќ не доби ниту еден глас, во конкуренција на Дурент (37 отсто), Лука Дончиќ (33 отсто), Јанис Адетокумбо (13 отсто), Џоел Ембид (7 отсто), Џејмс Харден (7 отсто) и Стеф Кари (3 отсто).

Интересно е што Јокиќ, според генералните менаџер е најдобриот центар во НБА. Тој добил 63 отсто од гласовите, неговиот опонент од Филалделфија, Ембид, кој се наоѓа во МВП трката, дбил 23 отсто од гласовите.

Стојот став јавно го кажал, новинарот Крис Демпси, кој работи за телевизијата „Алтитјуд“, која ги пренесува сите натпревари на Денвер Нагетс.

„Во анкетата на генералните менаџер, Јокиќ е прогласен за најдобар центар, но за него нема место меѓу шестмината кои добија гласови за МВП на сезоната. А гласа за Џоел Ембид. Внимавајте на ова, Јокиќ е најдобра центар, значи тој игра на иста позиција како и Ембид, а не е кандидат за МВП. Каков летечки старт…“, рекол Демпси.

Новата сезона во НБА лигата ќе започне на 16.октомври.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Зидан нема намера да биде тренер на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Зинедин Зидан не сака да биде менаџер на Манчестер јунајтед, тврдат француските и англиските медиуми. Името на поранешниот тренер на Реал Мадрид, медиумите го поврзуваа со „црвените ѓаволи“.

Зидан има намера да ја преземе француската репрезентација по завршувањето на Светското првенство во Катар. Поради тоа тој не бил заинтересиран за менаџерската позиција во Манчестер јунајтед, тврди францускиот новинар, Жилијен Лорен.

Неможноста да го ангажираат Зидан, ги натерала клупските челници да не му врачау отказ на Оле Гунар Солскјер.

Неколку медиуми од Англија, денес објавија дека тој сигурно ќе го предводи Јунајтед, во сабота, против Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетик: Солксјер ќе го предводи Јунајтед и против Тотенхем

Објавено пред

И покрај тоа што се наоѓа под голем притисок, Оле Гунар Солскјер, ќе го предводи Манчестер јунајтед и на следниот натпревар.

„Атлетик“, пишува дека, клупските челници се уште не расправале за отказот. Ова значи дека Солскјер ќе го води Манчестер јунајтед, во сабота, против Тотенхем.

„Ток спорт“, тврди дека Солскјер се уште не добил отказ, бидејќи ја има поддршката од легендарниот менаџер Алекс Фергусон.

Манчестер јунајтед имаат тежок распоред, по гостувањето кај Тотенхем ги очекува уште едно, во Лигата на шампионите кај Аталанта, а потоа им следува градското дерби со Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Њукасл ќе „работи“ на холандски погон

Објавено пред

Холанѓани би требале да го водат Њукасл јунајтед во новата ера, која започна пред три недели, кога клубот доби нови газди. На „Сент Џејмс парк“, сакаат да ги видат спортскиот директор и тренерот на Ајакс, Марк Овермарс и Ерик тен Хаг.

„Заинтересирани се овој проект. Тоа е голем предизвик. Овермарс е во Ајакс 10 години, направи се што можеше за клубот. Наскоро очекувајте конкретни потези од Њукасл и почетокот на преговорите“, пишува холандски „Телеграф“.

Овермарс инсистираше Тен Хаг да го преземе Ајакс во 2017 година. Поранешниот тренер на Утрехт, со Ајакс доминира во холандското првенство и има забележителна улога во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија25 минути

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина на електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до...

Македонија1 час

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Македонија3 часа

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија3 часа

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето годинава почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето...

Свет3 часа

(Видео) Двајца загинаа, а четворица повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија4 часа

Во моментот активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени од коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет5 часа

ЕМА ја одобри вакцината на „Модерна“ како трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 како трета доза за лица над 18 години....

Регион20 часа

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија20 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија23 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет23 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија1 ден

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет1 ден

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет1 ден

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет1 ден

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион2 дена

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион2 дена

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија2 дена

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Досие