Контакт

Спорт

„Да не грешиме како против Франција, имаме мотив да ја победиме Србија“

Објавено пред

Македонската репрезентација до 21 година денеска (16:00 часот) на стадионот „Билјанини извори” во Охрид ќе одигра натпревар против соодветната селекција на Србија во рамки на квалификациите за пласман на ЕП 2023 во Романија и Грузија.
Предводникот на нашата репрезентација, Драги Канатларовски вели дека е извлечена голема поука од натпреварот со Франција кој го загубивме со 3:0 во Ле Ман. Со пораз во квалификациите влегоа и Србите, тие загубија од Украина, на домашен терен во првото коло (0:1).

– Максимално сме фокусирани на дуелот со Србија. Момците се подготвени, работевме напорно овие неколку денови во Охрид, со цел подобро да огиграме на овој меч со Србија. Извлековме голема поука од натпреварот со Франција. Нема да ги повториме истите грешки. Фудбалерите се свесни дека одигравме лош натпревар и оттаму желбата за докажување на денешниот меч е голема. Дуелот со Србија ќе биде многу поразличен од нашиот прв со Франција во овие квалификации. Атмосферата е одлична и се надевам дека ќе ја израдуваме фудбалската јавност, изјави селекторот Канатларовски.
Во Х-групата, покрај дуелот Македонија – Србија, играат уште и репрезентациите на Украина и Ерменија.

Извор/ffm.mk

Спорт

Навивач на клубот му оставил 250.000 фунти, доби статуа на главната трибина

Објавено пред

Членот на англиската четврта лига, Рочдејл, на „супернавивачот“, кој почина минатата година на 78-годишна возраст, му направи статуа вредна 10.000 фунти. Дејвид Клоф целиот свој живот бил најголемиот навивач на Рочдејл.

„Супернавивачот“, кој работниот век го минал во фурна Витлис во Литлбороу, во тестаментот се што поседувал му оставил на клубот.

Недвижностите и имотот се вредни 250.000 фунти. Клубот од тие пари инсталирал нови клима уреди, електронски семафор, нови таваници и кров во ВИП делот на стадионот.

Останатите навивачи на Рочдејл решиле да му се оддолжат на Клоф. Тие собрале 10.000 фунти. Од тие пари му подигнале статуа, која викендов била поставен на главната трибина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман не е загрижен за индината

Објавено пред

Роналд Куман не е загрижен за својата инднина во Барселона. Каталонците, вечерва ќе ја пречекаат Гранада, екипа која минатата сезона со сензационалната победа на „Камп Ноу“, ја оптиша Барса од трката за титулата.

Шпанксите медиуми секојдневно го критикуваат Холнаѓанецот за кукавичката игра во поразот од Баерн (0:3), во Лигата на шампионите. Дел од нив тврдат дека тој мора да победи на сите натпревари до крајот на овој месец доколку сака да остане на функцијата.

„Размисливам само за мојот тим и натпреварот кој ни следува. Останатите работи не се во моите раце“, рекол Куман.

„Мирен сум, верувам дека ќе победуваме, како што тоа го прававме од почетокот на сезоната. Имам седум поени од три натпревари и уште многу натпревари пред нас. Знам дека на крајот се важат само резултатите, но јас не се плашам за мојата иднина. Во името на клубот реава претседателот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вукчевиќ се соочи со гневот на Ласо: Будала сум што те оставив на теренот

Објавено пред

Реал Мадрид се знават во АЦБ лигата ја започна со тешка победа над Бургос (70:63). Пабло Ласо, долгогодишниот тренер на Реал, неколку пати го искажа бесот, поради грешките кои ги правеа неговите играчи.

На крајот цехот го плати најмладиот во тимот, Тирстан Вукчевиќ.

„Јас сум будала што те оставив на теренот…“, му викал Ласо на младиот кошаркар во еден тај-аут.

Тристан Вукчевиќ има неполни 19-години, неговиот талент го споредуваат со оној на Лука Дончиќ.

Она што е интересно е што Вукчевиќ можел да бира помеѓу пет национални тимови. Неговиот татко Душан Вукчевиќ е поранешен репрезентативец на Србија, Тристан е роден во Италија, кога неговиот татко бил играч на Монтепаски Сиена .
Мајката на Тристан е од Шведска, а бидејќи неговиот татко Душан има и грчко државјанство бидејќи четири години играл во оваа земја.

Бидејќи живее во Шпанија, Тристан Вукчевиќ, наскоро очекува да добие и шпанско државјанство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија2 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија3 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија4 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку осум починати и десет повредени во пукотниците на рускиот универзитет, напаѓачот бил студент

Околу осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде што непознато лице отвори...

Свет5 часа

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија22 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет23 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија23 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија1 ден

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија1 ден

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ1 ден

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 ден

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Досие