Контакт

Спорт

Не може да ги најдеме на мапа, но денеска ќе играат на Мундијалот во Египет

Објавено пред

Малата островска земја во Атлантикот – Зеленортски острови (Cape Verde) вечерва ќе го има својот прв настап на еден ракометен Мундијал. Секако, тие се потполни аутсајдери во групата во која се и Германија, Унгарија и Уругвај, но самиот пласман на едно СП за нив е огромен успех.

Тие во Египет стигнаа како петтопласирана селекција од Африка откако Сенегал во последен момент се откажа од првенството.

Вечерва од 20.30 часот ќе се судрат со Унгарија, два дена одат на мегдан со Германија, додека во последната рунда ќе се борат против објективно најслабиот од овие три противници – Уругвај.

Освен Зеленортските острови, преставници на овој Мундијал од Африка се домаќинот, па Мароко, Алжир, Тунис, Демократска Република Конго и Ангола.

Во оваа мала островска селекција само еден ракометар се натпреварува на највисоко ниво, Леандро Семедо е член на шпански Адемар Леон, тим кој лани беше втор во Шпанија, зад неприкосновената Барселона.

Во селекцијата е и Иво Сантос кој настапува во германски Бергишер, но покрај ракометот тој има и друга работа.

Спорт

Хјустон ќе го повлечат дресот на Харден

Објавено пред

Хјустон Рокитс ќе го повлечат дресот на Џејмс Харден со бројот 13, потврдил сопственикот на франшизата Тилман Фертит. Хјустон и Харден се разделија пред два месеци. Разделбата не беше пријателска, но со оваа изјава, Фертит ги закопа „воените секири“.

„Харден секогаш че биде ‘ракета’. Секако дека ќе го повлечеме неговиот дрес. Тој ги направи незаборавни моите први три години овде. За осум години на нашите навивачи им стоври неверојатни спомени“, рекол Фертит, кој не прецизирал кога тоа точно ќе се случи.

Харден во 2012 година од Оклахома пристигна во Хјустон. Како играч на Рокитс беше МВП на регуларниот дел од сезоната, а три пати беше најдобар стрелец и шест пати член на најдобара петорка во лигата.

Вечерва, Харден со Бруклин Нетс ќе гостува во Хјустон.

Прикажи повеќе...

Спорт

50 трипл-дабл за Јокиќ – Денвер ги декласираа Милвоки, Лејкерси поразени од Финикс

Објавено пред

Јубилејниот 50.трипл-дабл во кариерата на Никола Јокиќ, новиот пораз на ЛА Лејекрс и крајот на серијата на Мајами Хит, ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата.

Денвер Нагетс убедливо победија во Милвоки со 128:97. Денвер ја забележаа шестата победа на последните седум гостувања, додека за Милвоки ова е прв пораз по серијата од пет победи.

Никола Јокиќ го предводеше својот тим со 37 поени, 10 скока и 11 асистенции за 36 минути колку што мина на теренот. Јокиќ е вториот центар во историјата на НБА лигата, кој успеал 50. пати во кариерата да забележи трипл-дабл. Пред центарот на Денвер е само легендарниот Вилт Чембрлен.

Покрај Јокиќ, кај Денвер се истакна и Џамал Мареј со 24 поени и шест асистенции.

На спортивната страна, Јанис Адетокумбо забележа 27 поени, осум скока и 11 асистенции.

Финикс Санс, во Лос Анџелес, ги победија Лејкерси со 114:104. Санс со оваа победа ги скокнаа Лејкерси на втората позиција на Западот.

Актуелните шампиони не успеаја да го избегнат поразот, иако Леброн Џејмс постигна 38 поени. Во редовите на Санс најдобри беа Дарио Шариќ со 21, односни Деандре Ејтон и Девин Букер со по 17 поени. Финикс имаат 12 победи на последните 14 натпревари.

Бостон Селтикс славеа победа во дуелот со ЛА Клиперс 117:112. Ѕвездите на Клиперс, Каваи Ленард и Пол Џорџ посригнаа 25, односно 32 поени, но не добија поддршка од соиграчите. Бостон, едноставно тимски делуваа подобро на теренот. Кемба Вокер постигна 25, Џејлен Браун 18, а Џејсон Тејтум 14 поени.

Атланта Хокс изненадувачки ставија крај на серијата од шпест победи, во која се наоѓаа кошаркарите на Мајами Хит. Хокс предводени од Тре Јанг (18 поени, 10 асистенции) и Џон Колинс (17 поени, 17 скокови), славеа победа 94:80.

Прикажи повеќе...

Спорт

Добри вести за Клоп – Тројца се враќаат за дуелот со Челси

Објавено пред

Ливерпул во дербито со Челси ќе влезе со двајца фудбалери кои подолго време отсуствуваа поради повреди, а на голот ќе се врати Алисон Бекер, кој го пропушти дуелот со Шефилд јунајтед.

Јирген Клоп ќе може да смета на Фабињо и Диого Жота. Фабињо не играше еден месец, додека Жота отсуствуваше од почетокот на декември, кога се повреди на натпреварот со Митјиланд.

Враќањето на овие тројца ќе ги зголемо опциите на Клоп, во одбраната и во нападот, кој оваа сезона не е толку ефикасен, како што тоа беше случај во претходните две сезони.

Дербиот на „Енфилд“ ќе се одигра утре од 21:15 часот.

Во пресрет на дербито Ливерпул се наоѓа на шесттото место на табелата, со бод помалку од Челси.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион15 минути

Во Загреб 25 % од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска,...

Свет43 минути

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирус, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици ширум светот на една...

Европа55 минути

Експлозија во центарот за тестирање од Ковид-19 во Холандија нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување од Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет2 часа

Тексас контра Бајден: Ги укина рстрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија17 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија19 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет21 час

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ22 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија23 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија2 дена

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија2 дена

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион2 дена

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Досие