Контакт

Спорт

„Не можете Кејн да го споредувате со Анри“

Објавено пред

Тренерот на Кристал Палас, Патрик Виера, ќе дебитира во Премиер лигата, против екипата на Тотенхем. На прес конференцијата, тој се осврнал на споредбите на Хари Кејн, со поранешните соиграчи на Виера од Арсенал, Иајн Рајт и Тиери Анри.

„Кејн и Рајт се различни профили. Рајт е повеќе финишер, опасен пред голот на противникот. Кејн може да завршува во шеснаесетникот и надвор од него, може да направи десетици шанси за гол. Тој е модерна „деветка“, играч кој може да ги менува позициите“, рекол Виера и дополнил.

„Жалам што ќе го кажам ова, но Анри е на едно посебно ниво. Го сакам Кејн, сметам дека е фантастичен играч, но Анри е Анри“.

Спорт

Почна судењето на Бензема, му се заканува казна затвор од 5 години!

Објавено пред

Започна судењето на францускиот фудбалер Карим Бензема. Напаѓачот на Реал Мадриде обвинет дека во 2015 година, заедно со уште 4 луѓе со секс-снимка го уценувал соиграчот од репрезентацијата, Матју Валбуена.

„Одлуката да му се суди на Бензема е апсурдна и сурова. Не постои никаква основа за тоа“ рече неговиот адвокат, Силван Кормие.

Францускиот закон предвидува максимална казан од 5 години затвор за чинот на изнудување пари. Наводно, Бензема со уште четворица барал од Валбуена меѓу 50 и 100.000 евра за да не ја објави снимката во јавност.

Откако целата приказна излезе во медиумите, францускиот селектор Дидие Дешам двајцата играчи ги избрка од националниот тим. Бензема 5 години го немаше во составот на „галските петли“, се до годинешното ЕП.

Истражителите сметаат дека Бензема го охрабрувал Валбуена да им плати на уценувачите затоа што му ги пренесувал условите под кои би можел сопствениците на снимката да ги спречи да не јаа пуштат во јавност.

Бензема сето тоа го негирал, а сега целата работа стигнала до суд.

Меѓу приведените тогаш беше и поранешниот француски репрезентативец, Џибрил Сисе кој беше пуштен на слобода по сослушувањето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мареј: Не очекував дека Нори ќе го освои Индијан Велс

Објавено пред

Британецот Енди Мареј, и по поразот на местерс-турнирот во Индијан Велс, продолжи со натпреварувањето оваа сезона. Тој уште на почетокот на турнирот од Серија 250 во белгиски Антверпен има тешка задача, борба против Американецот Френсис Тијафо.

Сепак, Енди вели дека отсекогаш сакал да игра на овој турнир.

„За овој турнир ме поврзуваат добри сеќавања. Тоа што успеав да освојам титула со вграден метален колк е неверојатна работа, не го очекував тоа, а тогаш се утврди дека сѐ уште не сум во состојба да се натпреварувам на највисоко ниво. Ситуацијата сега е поинаква. Физички сум добро, мојот тенис е добар и би можел да имам одлична недела“, рече Мареј.

Тој е убеден дека ќе игра сѐ подобро.

„Победив некои навистина добри тенисери изминативе месеци. Тренирав многу со Нори и добро се чувствувам. Во позиција сум да добијам тешки мечеви. Нори е одличен пример како работата се исплати. Имав среќа да поминам многу време со него и знам колку напорно работи. Не очекував дека ќе слави во Калифорнија. Имаше прекрасен турнир, одлична недела, но повеќе го ценам тоа што беше константен во текот на целата сезона. Влезе во топ-20“, заклучи Мареј.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо го сака Зидан за менаџер во Јунајтед

Објавено пред

Манчестер јунајтед во минатото коло на Премиер лигата доживеа пораз од 4-2 кај Лестер, екипата предводена од Оле Гунар Солскјер не игра на највисоко ниво, а за тоа е свесен и Кристијано Роналдо.

Португалецот е еден од оние што сметаат дека на „црвените ѓаволи“ им треба нов менаџер. Норвежанецот сѐ повеќе ја губи довербата кај навивачите, кај играчите, кај медиумите.

El Chiringuito пишува дека Роналдо на шефовите им препорачал да го ангажираат Зинедин Зидан.

Французинот до крајот на минатата сезона беше на кормилото на Реал Мадрид, а тој и Роналдо имаа одличен однос додека беа во таборот на „кралевите“.

Се чини дека Солскјер ќе добие уште неколку можности да се извади ако резултатите и играта не се поправат, не е чудо клубот да тргне по француската фудбалска легенда.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија42 минути

Регистрирани нови 472 случаја на коронавирус, починаа 8 лица

Денес се регистрирани 472 нови лабораториски позитивни случаја на коронавирус, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19 од...

Македонија47 минути

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија2 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија3 часа

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија5 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија6 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија7 часа

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија8 часа

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија8 часа

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа10 часа

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион10 часа

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет11 час

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија21 час

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија21 час

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија1 ден

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија1 ден

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија1 ден

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија1 ден

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Досие