Контакт

Спорт

Нејмар ќе паузира најмалку четири недели

Објавено пред

Откако го чекаа да се опорави од повредата во текот на летото, Пари Сен-Жермен повторно нема да може да смета на својата прва ѕвезда Нејмар најмалку четири недели по повредата на бутниот мускул при настапот за бразилската репрезентација.

Нејмар одигра само 12 минути при 1:1 ремито со Нигерија во Сингапур, по што беше заменет со Филип Кутињо, по што тестовите во Париз потврдија дека има повреда на бутниот мускул. Бразилецот се врати во ПСЖ со низа повреди и со сага околу можниот трансфер во Барселона во текот на летото, но во пет настапи во Лига 1 постигна четири гола, вклучувајќи три при 1:0 победи.

Добра вест за Томас Тухел пак, е можното брзо враќање на други повредени фудбалери – Јулијан Дракслер и Колин Дагба се враќаат на тренинзи со тимот, додека Единсон Кавани и Килијан Мбапе уште не се достапни.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Жозе Мурињо е новиот тренер на Тотенхем

Објавено пред

Жозе Мурињо и официјално е новио менаџер на фудбалерите на Тотенхем, потврдија утрово од лондонскиот клуб. Договорот помеѓу двете страни е потпишан до крајот на сезоната 2022/2023.

Португалскиот тренер го наследи Маурисио Покетино кој вчера по пет и пол години го напушти клубот од северен Лондон.

„Возбуден сум што му се приклучив на клуб со толку голема традиција и со толку верни навивачи. Ме возбудува квалитетот на тимот и академијата. Ме привлече тоа што ќе можам да работам со тие играчи“, изјавил Мурињо.

Мурињо речиси една година беше без работа. Лани на 18 декември тој доби отказ во Манчестер Јунајтед. Тотенхем ќе му биде третиот клуб во Англија. Во два мандати го предводел Челси. Со „сините“ има освоено три титули во Премиер лигата (2005, 2006, 2015).

Тотенхем лошо играат оваа сезона, во првенството со само 14 поени се наоѓаат на 12 место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мело се врати (Видео)

Објавено пред

Кармело Ентони се врати во НБА-лигата. Поранешниот трет пик на драфтот се најде во стартната постава кај Портланд трејлблејзерс на натпреварот во Њу Орлеанс. Дуелот со Пеликанс беше прв натпревар за Ентони во НБА уште од 9 ноември 2018 година.

Кармело Ентони потпиша неодамна договор со Потланд до крајот на сезоната за два милиони долари. Клубот од Орегон е петти во неговата кариера.

Мело во 2003 година беше избран како трет пик на драфтот, зад Леброн Џејмс и Дарко Миличиќ. Во Денвер се задржа до 2011 година, потоа шест години мина во Њујорк никс, а во кариерата бил играч и на Оклахома Сити тандер, односно Хјустон рокетс.

Од Хјустон си заминал на 22 јануари 2019 година. Клубот го трејдуваше во Чикаго, а Булс на 1 февруари му врачи отказ.

Натпреварот со Њу Орлеанс Мело о заврши со 10 поени, четири скока и пет изгубени топки. Пеликанси ги победија Блејзерси, 115:104.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал без милост за Химки, продолжи победничката низа на Ефес (видео)

Објавено пред

Реал Мадрид го „збриша“ рускиот Химки со 104:76 за да ја продолжи победничката низа во Евролигата и да го подобри скорот на 6-3. Мечот беше решен уште во првото полувреме, откако шпанскиот клуб имаше 65:42 предност и ништо не се смени во второто, во кое рускиот клуб немаше одговор за играта на „кралевите“.

Ентони Рендалф имаше 19 поени за победниците, а Факундо Кампацо и Валтер Таварес додадоа по 15 поени, додека Крис Крамер беше најефикасен за Химки со 14 поени, а Алексеј Швед и Ентони Гил имаа по 12 поени. И Химки има 6-3 скор.

Анадолу Ефес, пак, го подобри скорот на 7-2 со тешко извојувана 90:84 победа над Асвел Лион, предводени од 17-те поени на Шејн Ларкин и одличаната партија на Василије Мициќ, кој имаше 16 поени, 8 асистенции и 4 скока.

ЕВРОЛИГА, 9.КОЛО

Жалгирис Каунас – Панатинаикос 85:86 (16:19, 17:22, 20:23, 32:22)

Алба Берлин – Црвена звезда 92:80 (21:15, 25:19, 21:20, 25:26)

Баерн – Олимпијакос 85:82 (23:17, 20:27, 12:19, 30:19)

Асвел Лион – Анадолу Ефес 84:90 (22:25, 23:21, 21:24, 18:20)

Милано – Макаби Тел Авив 92:88 (21:21, 26:21, 24:22, 21:24)

Реал Мадрид – Химки 104:76 (31:25, 34:17, 27:14, 12:20)

Валенсија – Зенит Петерсбург 94:90 (15:16, 18:22, 24:25, 37:27)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука58 минути

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Економија1 час

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Економија1 час

Заев: Инвестираме во човечкиот капитал преку мерки во образованието

Во однос на мерките преку кои државата ќе инвестира во човечкиот капитал, на што е посветен предлог-буџетот за идната година,...

Европа2 часа

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација...

Свет2 часа

НАТО проширува операции и во вселената

НАТО ги проширува своите операции во вселената, петта оперативна зона, по копното, морето, воздухот и неодамна и сајбер-просторот, велат извори...

Македонија2 часа

Димитров во Брисел на состанок со сојузниците од НАТО

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел ќе учествува...

Регион14 часа

Мигрант силувал две студентки во Љубљана

Триесет и осумгодишен државјанин на Мароко е уапсен под сомнение дека силувал две студентки во Љубљана. Како што пренесуваат локалните...

Македонија14 часа

Хрватска го поддржува писмото за Северна Македонија, но нема да го потпише

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Северна Македонија и Албанија на Европската комисија ѝ го испратија министрите за...

Европа15 часа

Членките на ЕУ поделени за предлогот на Франција

Земјите членки на Европската Унија се поделени за предлогот на Франција, некои од нив изразиле поддршка, а други се воздржани...

Македонија17 часа

(Видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во стан во Скопје кога...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски: Најавеното покачување на пензиите е лажно ветување на Заев

Владата на СДСМ и Зоран Заев не ги зголемија пензиите 700 денари, туку, напротив, ги намалија 400 денари, изјави на...

Свет20 часа

Шведска ја прекина истрагата за силување против Асанж

Шведското обвинителство ја отфрли истрагата поради обвинение за силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, покренато уште во 2010 година....

Македонија20 часа

Екоактивистите ќе протестираат итно да се одземе концесијата од „Еуромакс ресурсис“

Се ближи датумот кога оваа влада нема да може да донесува и спроведува одлуки, а Министерството за економија сè уште...

Македонија22 часа

(Видео) Дуковски: На Боки 13 не му работи бубрегот и мокри крв

Адвокатот на обвинетиот Бојан Јовановски, Сашко Дуковски, на наменска прес-конференција за јавноста рече дека е загрижен поради здравствената состојба на...

Топ22 часа

(Видео) Во камион пронајдени над 100 килограми марихуана, приведен маж од Валандовско

Граничната полиција на преминот Табановце ноќеска во камион со приколка со бугарски регистарски ознаки пронајде 100 килограми марихуана. Приведен е...

Македонија23 часа

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, порача дека министрите на ЕУ од денешниот состанок...

Македонија1 ден

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ...

Топ1 ден

Дрога и муниција пронајдени во куќа на 25-годишник во Ѓорче Петров

Полицијата уапси двајца скопјани на возраст од 25 и 32 години при извршен претрес во дом во населбата Ѓорче Петров....

Интервју/Дебата1 ден

(Интервју) Италијанскиот амбасадор Ромео: Ќе сториме сè за да ја поправиме историската грешка за вашата држава

На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата...

Досие