Контакт

Спорт

Савичевиќ го посети гробот на Фадиљ Вокри

Објавено пред

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Црна Гора, легендарниот Дејан Савичевиќ во гест на добра волја постави цвеќе на гробот на поранешниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Косово, Фадиљ Вокри пред вечерашниот дуел на двете репрезентации.

Вокри, кој беше легенда на српскиот клуб Партизан, беше на чело на косовскиот фудбалски сојуз од основањето во 2008 до смртта во јуни 2018 година.

„Не можев да присуствувам на погребот на Фадиљ Вокри, па ја искористив оваа шанса да се поклонам на неговиот гроб. Бев добар пријател со Фадиљ и добро соработувавме, а најмногу се зближивме кога бевме заедно во војска. Милан Миљаниќ тогаш направи спортска чета, составена од фудбалери и репрезентативци од цела поранешна Југославија и тука склопивме пријателство кое продолжи и кога Косово стана член на УЕФА и ФИФА“, изјави Савичевиќ за „Коха диторе“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Будуќност се засилија со Килпатрик

Објавено пред

Американскиот кошаркар Шон Килпатрик е нов играч на Будуќност од Подгорица. Клубот на својот профил на „Твитер“ објави дека е постигнат договор без да соопшти детали од трансферот.

Шон Килпатрик изминатите денови се поврзуваше со белградски Партизан, меѓутоа 193 сантиметри високиот бек решил да ја прифати понудата од Подгорица.

Минатата сезона Американецот играше во Панатинаикос. Сезоната ја заврши со просек од 9,2 поени по натпревар.

Килпатрик има завидно НБА искуство, за четири години одиграл 157 наторевари за Минесота, Денвер, Бруклин, Милвоки, Лос Анџелес Клиперс и Чикаго.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер има осум мети и 200 милиони за трансфери

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер ќе добиел 200 милиони фунти за засилувања, пишуваат англиските медиуми. Според овие извори на листата на играчи што ги посакува Солскјер имало осум имиња.

Норвежанецот ќе има голема сума на располагање во зимскиот преоден рок, но прашање е колку од играчите што ги означил тој ќе бидат достапни во јануари.

Медиумите шпекулираат дека примарна цел на Солскјер се напаѓа и креативен играч од редот за врска.

Пик број 1 бил Ерлинг Халанд, тинејџерот од Салцбург чија цена изнесува околу 100 милиони евра.

Исто така Јунајтед го следат и Џејдон Санчо од Борусија Дортмунд. Тој пред неколку месеци го продолжил договорот со клубот и неговата цена е околу 120 милиони евра.

Покрај овие двајца како можни засилувања на „црвените ѓаволите“ фигурираат и Џејмс Медисон (Лестер), Деклан Рајс (Вест Хем), Калум Вилсон (Борнмут), Муса дембеле (Лион), Џон Мекгин (Астон Вила) и Џек Грилиш (Астон Вила).

Прикажи повеќе...

Спорт

АТП: Надал најдобар во 2019 година

Објавено пред

Рафаел Надал сезоната ја заврши на првото место на АТП листата. Шпанецот на врвот има 840 поени повеќе од најблискиот пратител Новак Ѓоковиќ.

Надал петти пат во кариерата годината ја завршува како број 1 во светот. Пет пати најдобри на крајот од сезоната биле Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ. Во последните 16 години само Енди Мареј, во 2016 година, успеал да им го одземе приматот на овие тројца.

Зад Надал и Ѓоковиќ се Роџер Федерер, Доминик Тим и Данил Медведев. Во првите десет уште се и Стефанос Циципас, Александар Зверев, Матео Беретини, Роберто Баутиста Агут и Гаел Монфилс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија4 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија4 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија5 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет6 часа

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет7 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија8 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија8 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија19 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет19 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа20 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет21 час

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија1 ден

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет1 ден

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет1 ден

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија1 ден

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион1 ден

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа1 ден

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија1 ден

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Европа2 дена

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Досие