Контакт

Спорт

Нејмар плачел кога дознал дека останува во ПСЖ, соиграчите се потсмевале со него?

Објавено пред

Откако и покрај тоа што голем дел од летото беше на насловните страници со неговото посакувано враќање во Шпанија, Нејмар барем уште една сезона (или до јануари) ќе остане фудбалер на Пари Сен-Жермен и според француските медиуми ова му паднало толку тешко што тој буквално плачел со Барселона.

Според шпанскиот „Ел Чирингито“ пак, од Барселона му се јавиле во неделата да му кажат дека направиле сѐ што е во нивна моќ да го вратат на „Ноу Камп“, по што Бразилецот не можел да изддржи.

Од друга страна, неговите соиграчи од ПСЖ во соблекувалната веднаш направиле шега и му кажувале „се кеда“ (se queda) повеќе пати. Шпанската фраза „останува“ стана популарна во јули 2017, кога Жерард Пике објави фотографија со Нејмар со која сакаше да каже дека тој останува фудбалер на Барселона, за неколку дена подоцна Бразилецот да замине во ПСЖ за рекордни 222 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо: Најдобар сум, заслужив да имам повеќе „Златни топки“ од Меси

Објавено пред

Кристијано Роналдо тврди дека требало да добие уште некоја „Златна топка“. Во интервјуто што го направил новинарот Пирс Морган, Португалецот, рекол дека заслужил да има повеќе „Златни топки“ од неговиот опонент Лионел Меси.

„Меси влезе во историјата на фудбалот, меѓутоа мислам дека јас требаше да имам шест, седум или осум „Златни топки“, дека треба да имам повеќе такви награди од него“, рекол Португалецот во интервјуто за телевизијата „ИТВ“ и продолжил.

„Мислам дека тоа сум го заслужил. Сигурен сум дека и јас, со она што го имам направено и што уште го правам, сум испишал историја во фудбалот. Јас сум во групата на најуспешните во историјата на овој спорт“.

Без трошка скромност, Португалецот продолжува во својот его-стил.

„Сметам дека сум број 1 во историјата, доколку за некого најдобар е некој друг, а јас сум на второто место, тоа секако не ми прави проблем. Знам дека сум веќе во историјата како еден од најдобрите“.

Роналдо кариерата ја за почнал во Спортинг Лисабон, а играл во Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид и Јувентус.

Роналдо: Сексот со Георгина е подбар од било кој постигнат гол

Прикажи повеќе...

Спорт

Чави знае кој ќе ги наследи Меси и Роналдо

Објавено пред

Легендарниот играч на Барселона, Чави, го знаел името на фудбалерот што треба да ги наследи Лионел Меси и Кристијано Роналдо на светскиот трон.

Чави е уверен дека кога ќе се повлечат двајцата најдобри в последната деценија дека на нивното место ќе дојде играчот на Манчестер сити, Рахим Стерлинг.

„Меси и Роналдо со години доминираат. Тешко е и да се сетите како било пред нив. Двајцата се се уште активни фудбалери, но ќе дојде денот кога некој друг ќе „влезе во нивните кондури“, рекол Чави и дополнил.

„Кога ќе ги погледнете играчите што би можеле да бидат крунисани секогаш ќе помислите на Нејмар, Мбапе, Салах. Сепак, во моментов Стерлинг е пред нив. Секогаш бил добар играч, а кај Пеп Гвардиола може да стане најдобар во светото. Сеуште е млад, видливи се резултатите од неговата соработка со Гвардиола, иако има него работи што треба да ги исправи. Тој може да биде најдобриот во светот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италијанска докторка за лечењето на Шумахер: Семејството има лажна надеж

Објавено пред

Славниот Михаел Шумахер, минатата недела, бил префрлен во болница во Париз на лечење со матични клетки. Германецот тешко ја повредил главата на скијање во француските Алпи во декември 2013 година.

Шест години нема веродостојни информации за здравствената состојба на седумкратниот шампион во Формула 1. Поради тоа големо изненадување претставуваше веста што ја објави „Ле Паризијен“ минатата недела дека Шумахер бил донесен во Париз на лечење со матични клетки.

Италијанските медиуми во врска со ваквиот третман ја контактирале докторката Матилда Леонарди, која била еден од водечките стручњаци на ова поле во земјата.

Таа рекла дека терапијата нема да позитивно да влијае врз пациент каков што е Шумахер.

„Не постои терапија со матични клетки која би делувала позитивно кај пациенти кои се минимално свесни, каков што е тоа случај со Шумахер. Инфорамциите што се пласираат даваат само лажна надеж на семејството и на јавноста. Нема податоци кои потврдуваат дека тој наводен третман делува, нема ниту протокол, ниту трагови на експерименти врз пациенти кои се минимално свесни“, рекла Леонарди и дополнила.

„Сум среќавала луѓе кои и домовите ги продавале за да можат да си дозволат пари за ваков третман. Сега имате вести дека и Шумахер е донесен на ваков третман. Тоа може да залаже многу заболени и нивните семејства“, заклучила италијанската докторка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Случај „Монструм“: Во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија57 минути

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници, против насилството врз нив. Тој рече дека започнале...

Македонија1 час

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот Центар по повод...

Топ2 часа

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет3 часа

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Свет5 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет5 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет16 часа

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт17 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион18 часа

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија19 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија21 час

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија23 часа

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија23 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија24 часа

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија1 ден

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет1 ден

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет1 ден

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Досие