Контакт

Спорт

Нема крај со него – Беноа Пер казнет за „неиграње“, одговара – ич не ми е гајле

Објавено пред

Фрацузинот Беноа Пер, светскиот рекет број 46., познат по своите испади на тениските терени последните неколку години, доби казна од судијата за недостаток на трудење при поразот во првото коло против Аргентинецот Диего Шварцман во првото коло на Вимблдон, во кое освои само пет поени во третиот сет.

Пер и Шварцман го почнаа мечот во понеделникот, пред да дојде пауза поради дождот, и Шварцман имаше 6:3/6:4 водство кога мечот продолжи. Откако ги загуби првите пет гема од третиот сет, Пер шестиот гем го отвори со два ретурни во мрежа, по што судијата Мохамед Лахјани го казни. Пер потоа отиде до неговото столче, тврдеше дека има болки и бараше физиотерапевт, но Лахјани не му дозволи и побара од него да покаже малку спортски дух.

„Не ми е грижа за луѓето. Играм за мене и за никој друг. Не играм за луѓето“, изјави Пер на прес-конференцијата.

Тој има победи во само два меча оваа сезона и нема победа од Мастерсот во Мадрид. Пер претходно предизвика многу контроверзи по изјавите дека игра само за пари.

Таман мислевме престанал да се глупира, ново „шоу“ од Беноа Пер

Беноа Пер пак се „глупираше“, Бартоли бара казна за него

Французите го суспендираа Пер – Контроверзниот тенисер нема да игра на ОИ

Спорт

Израел не дозволува олимпискиот шампион да се ожени со белоруската девојка

Објавено пред

Мајката на израелскиот олимписки шампион Артем Долгопјат тврди дека државата не дозволува тој да се ожени за својата девојка од Белорусија, бидејќи таа не е Еврејка.

Долгопјат, кој е роден во Днипро, Украина, беше двократен национален шампион во земјата каде што е роден, пред да направи „Алија“, еврејскиот термин за преселба во државата Израел, за во Токио да го освои само вториот златен медал во историјата на државата со триумфот во Токио.

Неговата мајка, Ангела Долгопјат, за израелските медиуми призна дека таа не е Еврејка, иако таткото на гимнастичарот е Евреин, што значи дека тој нема да добие дозвола да се ожени во Израел, каде што е дозволен брак само во сопствената религија.

„Артем живее со својата девојка од Белорусија веќе три години, но државата не им дава да склопат во брак“, изјави Ангела Долгопјат за „Ерусалим пост“, посочувајќи дека како многу Израелци тие најверојатно ќе се договорат за цивилен брак надвор од државата.

Гилад Карив, рабинот кој е дел од израелскиот парламент Кнесет, вети дека ќе се обиде да ги смени законите.

„Важно е да се спомене дека правото за брак во сопствената земја не треба да биде поврзано со олимписко злато или со друго остварување. Се работи за основно човеково право. Накратко, шампионот Артем ќе носи медали и ние ќе работиме напорно за правото за избор“, изјави Карив.

Прикажи повеќе...

Спорт

Платата на Дончиќ ќе скокне четирикратно!

Објавено пред

Далас маверикс му подготвуваат на словенечкиот ас Лука Дончиќ нов договор вреден 202 милиони долари, тврдат американските медиуми.

Дончиќ во моментов дебитира на Олимпијада, каде што успеа да ја однесе Словенија до четврт-финалето, а по крајот на Игрите, Марк Кјубан ќе се обиде да го продолжи договорот на уште пет сезони.

Дончиќ во моментов добива околу 8 милиони долари по сезона од Далас, така што ова ќе значи дека ќе добива дури четири пати поголема плата. Словенецот беше избран на НБА-драфтот како трет пик од Маверикс. Минатата сезона тој ја заврши со просек од 27.7 поени, 8.6 асистенции и 8 скока по натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси ќе потпише петгодишен договор со Барса, но со 50 отсто помала плата!

Објавено пред

Лионел Меси ги завршил преговорите со Барселона и ќе остане во клубот со нов договор до 2026 година, односно до својата 39. година, но со 50 отсто помала плата, тврди каталонскиот „Спорт“.

Барселона подолго време се обидува да ги среди своите финансии за да може да му даде договор на 34-годишниот Меси по неговото истекување на крајот на јуни, и сега преговорите се завршени, но Барса мора да продолжи со намалувањето на своите обврски за плати за да се осигура почитување на правилата на шпанската Ла лига пред да биде објавен. Сепак, работата според „Спорт“ е завршена по денешниот состанок со таткото и менаџерот на Меси, Хорхе Меси.

Дека изјавите за љубовта кон клубот не се празни, зборува одлуката на Меси да прифати намалување на платата за дури 50 отсто, откако претходно во последните четири години заработи речиси 500 милиони евра. Сега тој ќе зема 300.000 евра помалку секоја недела!

Барселона уште мора да ги намали трошоците за плати, за да може да го регистрира Меси, но и новите засилувања, Мемфис Депај, Серхио Агуеро, Ерик Гарсија и Емерсон Ројал. Се верува дека Барса се обидува да ги намали платите на Жерард Пике, Серхио Бускетс, Жорди Алба и Серхи Роберто за фантастични 40 отсто, а исто така да се продадат и Самуел Умтити, Миралем Пјаниќ и Мартин Брејтвајт.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија27 минути

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија2 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија3 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт5 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија8 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ9 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија10 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет11 час

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет12 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија23 часа

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт1 ден

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија1 ден

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт1 ден

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија1 ден

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион1 ден

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија1 ден

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа1 ден

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Досие