Контакт

Спорт

Неверојатен натпревар на Дончиќ – Словенија ја „растури“ Аргентина

Објавено пред

Кошаркарската репрезентација на Словенија имаше блескаво деби на Олимписките игри. Словенците во првото коло ја победија Аргентина со 118:100. Актуелните светски вицешампиони немаа решенија за играта на Лука Дончиќ, кој блескаше во текот на целиот натпревар.

Дончич натпреварот го заврши со 48 поени, 11 скока, пет асистенции, три блокади и шест загубени топки. Ѕвездата на Далас беше блиску до апсолутниот рекорд на ОИ, кој во држи легендарниот Бразилец Оскар Шмид со 55 поени.

Дончиќ во првото полувреме постигна 31 поен. Неверојатен е податокот дека Дончиќ во првото полувреме одигра 16:24 минути и во тој период постигна повеќе поени од целиот тим на Аргентина (31-29).

Словенците на полувреме водеа со 64:42. Дончиќ и колегите не попуштија во ниту еден момент, ја држеа разликата од 25 до 30 поени, а за пристоен пораз Аргентинците се изборија во финишот на мечот.

Покрај Дончиќ кај Словенците се истакна и Клемент Препелич со 22 поени, 13 од нив во последната четвртина.

Аргетнина ја предводеше 41-годишниот Луис Скола со 23 поени, два повеќе од Факундо Кампацо.

Во второто коло Словенија в четврток ќе игра против Јапонија, додека Аргетнина за противник ќе ја има Шпанија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реално реми на „Сантијаго Бернабеу“

Објавено пред

Реал Мадрид и Виљареал одиграа натпревар без голови, во рамките од седмото коло коло во Примера. Реал прв пат сезонава не постигна гол, а втор пат ремизираше, додека Виљареал со натпревар помалку, петти пат одигра нерешено.

Гостите од Виљареал, беа подобриот тим на теренот во текот на сите 90.минути. Двете најдобри шанси ги имаа преку Данјума, но неговите удари успеа да ги скроти Куртоа.

Реал најдобрата шанса ја имаше во самиот финиш, кога Иско се обиде, но неговиот удар со глава не го најде патот до голот на Рули.

И покрај ремито, Реал останува лидер во Примера со 17 бодови, Виљареал се деветти со осум бодови. Двата тима се уште немаат пораз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Голманот на Брентфорд треба да носи „десетка“ на дресот

Објавено пред

Јирген Клоп, менаџеорт на Ливерпул, по лудото реми со Брентфорд (3:3), изјавил дека неговиот тим можел да постигне повеќе голови, но дека противникот го заслужил бодот.

„Луд натпревар. Тие заслужија да постигнат три гола. Ние? Можевме повеќе“, рекол Клоп.

„Не ни претставува проблем да го прифатам овој резултат кога се игра ваков фудбал. Победата мора да се заслужи. Тие ни пружија отпор, го почитувам тоа. На крајот, имаше ситуации во кои требаше да реагираме многу подобро, во тој случај натпреварот ќе имаше поинаков тек. Нивниот голман треба да дресот да ја носи ‘десетката’. Одигра неколку неверојатни топки, тоа беше вистинска тактика против нас. Нема причина да се жалиме“, рекол Германецот.

По шест кола во Премиер лигата, Ливерпул е единствениот тим беа пораз. Со 14 бода, Ливерпул е лидер на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Менхенгладбах победи во дербито на двете Борусии

Објавено пред

Дербито во Бундес лигата помеѓу двете Борусии го доби тимот од Менхенгладбах. Победникот го реши голот на Денис Закарија.

Без неколку важни играчи, меѓу кои беше и Ерлинг Халанд, Борусија од Дортмунд не успеа да го избегне поразот од Менхенгладбах.

Закарија го постигба единствениот гол во 37.минута, а само неколку минути подцна се случи клучниот момент, кога поради вториот жолт картон беше исклучен Дауд.

Со играч помалку на теренот гостите од Дортмунд не може да им се спротивстават на противникот.

Борусија од Менхенгладбах со овој триумф дојдоа до седум поени и се искачија на 11.место на табелата, додека клубот од Дортмунд со 12 бода се наоѓа на четвртото место.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија9 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа9 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион14 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа14 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија15 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија15 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија1 ден

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 ден

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа1 ден

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа1 ден

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија2 дена

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија2 дена

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет2 дена

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија2 дена

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет2 дена

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Досие