Контакт

Спорт

Невниманието на Киелини во Неапол го чинеше Јуве трет сезонски пораз

Објавено пред

Еден потег го реши италијанското дерби меѓу Наполи и Јувентус одиграно вечерва на стадионот „Диего Марадона“.

Наполитанците, за кои 30-тина минути во вториот дел одигра и македонскиот фудбалер, Елиф Елмас со голот на Инсиње од пенал во 31 минута славеа со 1-0 и на актуелниот италијански шампион му го нанесоа третиот сезонски пораз во Серија А.

Многу полемики и нервоза на теренот во 29 минута. При еден воздушен дуел Џорџо Киелини со раката повеќе невнимателно го удри противничкиот стопер Рахмани, па по ВАР сигнализација, судијата покажа на белата точка.

Инсиње шансата ја претвори во водство од 1-0.

Во второто полувреме Јувентус направи притисок пред голот на Мерет, свои шанси и добри удари имаа и Роналдо, и Киеза, но и Мората, но домашниот голман потпомогнат од „резервниот“ стоперски тандем Максимовиќ – Рахмани беа на висина на задачата.

Наполи со денешните 3 бода се искачи на четвртата позиција, со ист број бодови колку и конкурентите Рома и Лацио.

Јувентус останува на 42 поени, моментно на третата позиција на табелата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бензема спаси реми за Реал по „магијата“ на Суарез

Објавено пред

Карим Бензема во 88. минута постигна гол за Реал Мадрид да извлече 1:1 реми на гости кај лутите градски ривали Атлетико Мадрид за да ја зголеми неизвесноста во борбата за титулата во Ла лига.

Одлуката на Барселона да го продаде Луис Суарез за „ситни пари“ на Атлетико Мадрид се покажува како најголемата грешка минатиот преоден рок, откако Уругваецот повторно беше кошмар за „кралевите“ кога во 15. минута од мечот доби одличната топка од Маркос Љоренте, но имаше уште подобра реакција, совладувајќи го Тибо Куртоа за водство на тимот на Диего Симеоне.

Сепак, „кралевите“ не се предадоа и во 88. минута, по одличното проигрување со Касемиро, спаси поен за тимот на Зинедин Зидан.

Атлетико има 59 поени на врвот на Ла лига, три пред од Барселона на второто место и четири пред Реал Мадрид, и тоа во ситуација кога имаат и натпревар помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

АБА2: Порази за МЗТ и Работнички во Сараево

Објавено пред

МЗТ Скопје Аеродром и Работнички доживеаја порази на АБА2 турнирот во Сараево во неделата, откако „металците“ не успеаја да изддржат против Младост Земун, додека Работнички беше декласиран од Широки Бријег.

МЗТ имаше предност од седум поени (37:30) на полувреме, за потоа да се доживее пад во играта и на крајот да загуби со 82:75. Олуџоби постигна 18 поени за МЗТ, додека Адем Мекиќ имаше 14 поени. Сега МЗТ е на делба на четвртото место во АБА2 лигата.

Работнички пак, полека ги губи шансите да влезе во плејофот на АБА2, откако Широки Бријег ги совлада со фантастични 106:77. Сега, на последниот турнир во Златибор на крајот на месецот, Работнички мора да избегне плејаут за останување во АБА2.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рубљов со четврта последователна АТП 500 титула, прв ВТА трофеј за Таусон

Објавено пред

Русинот Андреј Рубљов стигна до својата осма титула во кариерата, и неверојатна четврта АТП 500 титула во низа, откако со 7:6(4)/6:4 го совлада Унгарецот Мартен Фучович во финалето на Ротердам опен.

Со ова продолжува фантастичната 2021 година за Рубљов, кој претходно победи на АТП Купот со своите сонародници и стигна до четврт-финалето на Австралија опен. 23-годишниот Рубљов е трет Русин кој освоил најмалку четири АТП 500 титули по Евгениј Кафелников (1999) и Михаил Јужни (2007).

Во Лион пак, 18-годишната Данка Клара Таусон со 6:4/6:1 ја збриша Швајцарката Викторија Голубиќ за да ја освои својата прва ВТА титула во кареирата. Таусон е само 139. на ВТА листата и од понеделник првпат во кариерата ќе биде меѓу топ 100 тенисерките.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија3 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија3 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Регион4 часа

Во Србија над 3.000 новозаболени и 20 починати

Според последните информации, во Србија биле регистрирани 3.042 новозаболени лица, а 20 лица починале. Во последните 24 часа биле тестирани...

Европа4 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет4 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија5 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија5 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија6 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа6 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија8 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет9 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија9 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет10 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет22 часа

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија24 часа

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ1 ден

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија1 ден

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија1 ден

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Досие