Контакт

Спорт

Лева незапирлив, Баерн со четири поени предност на врвот на Бундеслигата (видео)

Објавено пред

Враќањето на Бундеслигата продолжи во неделата, кога Баерн Минхен со 2:0 ги победи Унион Берлин и успеа да се врати на четири поени предност пред ривалите за титулата, благодарение на неверојатниот Роберт Левандовски, кој петта сезона едноподруго има над 40 голови во сите натпреварувања за баварскиот гигант.

Откако прво во 19. минута беше поништен голот на Томас Милер поради офсајд позиција, Левандовски во 40. минута беше прецизен со удар од белата точка за предност на шампионот.

Точка на натпреварот стави Бенжамин Павар во 80. минута, кога по еден корнер ја смести топката во голот на домаќините.

Со победата, Баерн има 58 поени на врвот на лигата, четири повеќе од Борусија Дортмунд и шест пред Борусија Менхенгладбах. Унион Берлин се 12. со 30 поени.

Спорт

Јокиќ шести, Дончиќ седми најдобар играч во НБА

Објавено пред

Во пресрет на ре-стартот на сезоната во НАБ лигата „Sports Ilustrated“ ги рангираше кошаркарите кои ќе играат во Орландо. Според овој медиум меѓу најдобрите 10 има место за тројца кошаркари од Балканот.

Минатосезонскиот МВП, играчот на Милвоки Бакс, Јанис Адетокумбо е на третото, Србинот Никола Јокиќ на шестото, а Словенецот Лука Дончиќ на седмото место.

Најдобар играч кој ќе се појави во Орландо, во Дизниворлд, е ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс Леброн Џејмс, а зад него е Каваи Ленард од Лос Анџелес Клиперс.

Зад лидерот на Бакс, Адетокумбо, се наоѓа Џејмс Харден од Хјустон Рокетс, а неговиот соиграч Расел вестбрук е 11 на листата.

Зад Харден, а пред Јокиќ е соиграчот на Џејмс од Лејкерси Ентони Дејвис.

Најдобрите 10 на осмото, деветтото и десеттото место ги затвораат Пол Џорџ (Лос Анџелес Клиперс), Демијан Лилард (Портланд Трејлблејзерс) и Џоел Ембид (Филадлефија Севентисиксерс).

Прикажи повеќе...

Спорт

Бејл спие додека соиграчите се борат за титулата (Видео)

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид Герет Бејл повторно ги налутил навивачите со своето однесување во текот на натпреварот со Алавес.

Реал синоќа го победи Алавес со 2:0 и направи уште еден голем чекор кон освојувањето на третата титула во оваа деценија. Реал последен пат биле шампиони на Шпанија во 2017 година.

Додека неговите соиграчи го играа мечот со Алавес камерите го „уловија“ Бејл како спие на клупата за резерви, а потоа и како се смее откако му станало јасно дека нема да влезе на теренот.

Медиумите подолго време шпекулираат дека Бејл ќе го напушти Реал бидејќи бил незадоволен од третманот кој го има тренерот Зинедин Зидан кон него.

Наводно Реал би прифатиле понуда од 25 милиони евра само за да го ослободат од обврските.

Герет Бејл е во Реал од 2013 година, а актуелниот договор му истекува во 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Варан: Не го контролираме ние ВАР

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид Рафаел Варан истакнал дека приказните за „судиска помош“ воопшто не влијаат врз него и неговите соиграчи. „Фокусирани сме на освојување на титулата“, рекол Варан.

„Кралскиот клуб“ во петокот забележа победа над Алавес (2:0). Двата гола според шпанската јавност се спорни, во 11 минута Бензема постигна гол од пенал, а во 50 минута конечниот резултат го постави Марко Асенсио.

„Таквите приказни кај нас немаат влијание.Фокусирани сме на она што се случува на теренот и на победите“, рекол францускиот репрезентативец.

„Не го контролираме ние ВАР, ние ја контролираме само нашата игра“.

Реал на три кола до крајот на првенството имаат четири бода повеќе од Барселона.

„Знаеме која е нашата цел, но истанаа уште три финалиња. Важно е што победивме во овој натпревар, а исто така е важно што повторно не примивме гол. Тоа ни дава дополнителна самодоверба“, заклучил Варан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија2 часа

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија2 часа

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија2 часа

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија3 часа

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија3 часа

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион14 часа

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет15 часа

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион17 часа

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија20 часа

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија20 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија21 час

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија21 час

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија21 час

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија23 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет23 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ23 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ1 ден

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион1 ден

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија1 ден

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Досие