Контакт

Спорт

Нкунку од наредното лето во Челси

Објавено пред

Кристијан Нкунку, најдобриот играч на РБ Лајпциг, наредното лето ќе се пресели во Челси, тврди „Билд“. Нкунку, има договор со германскиот клуб до 2026 година. Откупната клаузула во договорот изнесува 60.000.000 евра.

dobivaj vesti na viber

Според информациите на „Билд“, играчот веќе бил на тајни прегледи. Не во Лондон, туку кај доктор во Франкфурт. Таму му биле извршени кардиолошки прегледи, а присутен беше и ортопедот на Челзи. Се е веќе платено, што значи дека тој дел е завршен.

Нкунку е челн на РБ Лајпциг од 2019 година, кога клубот на ПСЖ му плати оштета од 13.000.000 евра. На 147 натпревари за РБ Лајпциг постигна 53 гола и забележа 48 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мбапе: Не размислувам дали ќе бидам најдобар стрелец, мојата цел е да го освојам Мундијалот

Објавено пред

Светскиот првак Франција засега успешно ја брани титулата освоена на минатиот Мундијал. „Триколорите“ се пласираа во четвртфиналето каде ќе се сретнат со Англија откако релативно лесно ја минаа осминафиналната рунда со триумфот над Полска од 3:1. Херој на Франција беше Килијан Мбапе, кој постигна два гола и забележа асистенција до Оливие Жиру.

dobivaj vesti na viber

„Среќни сме што стигнавме до четврт-финалето, ова воопшто не беше лесен натпревар. Ние успеавме да дадеме голови во клучни моменти и затоа делуваше така лесно“, изјави Мбапе.

Тој потенцира дека е фокусиран единствено на трофејот и не го интересира титулата за најдобар стрелец на Мундијалот. Мбапе досега постигна пет гола на СП во Катар.

„Светското првенство е натпреварување од моите соништа, ја темпирав целата сезона за овој настан. Но, се уште сме далеку од целта што си ја поставивме. Ќе направиме се што е можно да ја одбраниме титулата. Не размислувам дали ќе бидам најдобар стрелец. Мојата единствена цел е да го освојам Светското првенство. Тоа е мојот единствен сон – дојдов овде да го освојам Мундијалот, а не титулата за најдобар стрелец“, истакна Килијан Мбапе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина славниот тениски тренер Ник Болитиери

Објавено пред

Еден од најпознатите тениски тренери во историјата, Ник Болитиери, почина на 91-годишна возраст. Веста ја потврдија повеќе извори, а еден од првите што ја објави е неговиот поранешен ученик Томи Хас.

dobivaj vesti na viber

Болитиери неодамна имаше проблеми со инфекција на бубрезите, а тоа беше наведено како причина за смртта.

Болитиери создаде тениска академија на Флорида, а тој е најзаслужен за развојот на многу тениски великани како Андре Агаси, Моника Селеш, Џим Куриер, Серена и Венус Вилијамс, Марија Шарапова, Мартина Хингис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петровиќ: Во првото полувреме одбраната ни беше шуплива како сирење

Објавено пред

МЗТ Скопје загуби од Игокеа во Лакташи со 96:90. Избраниците на тренерот Александар Петровиќ одиграа добро во завршницата и имаа можност за триумф, но, сепак, не успеаја.

dobivaj vesti na viber

Тој потенцира дека слабото издание во одбраната во првото полувреме било пресудно за поразот.

„Честитки до Игокеа за победата. Интересен меч, на две минути дојдовме во водство од половина поен, но Делалиќ погоди две тројки, потоа и уште два поени, и донесе победа за Игокеа. Можам да бидам задоволен од второто полувреме, додека во првото одбраната што ја договоривме беше шуплива како сирење. Во вториот дел ја променивме одбраната, тоа донесе резултат, имавме шанса, но ја пропуштивме. Сега треба да се вртиме кон мечот со Борац“, изјави Александар Петровиќ по поразот на МЗТ од Игокеа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија57 минути

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија1 час

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет2 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа2 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија3 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет3 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет3 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија3 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија22 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион23 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет24 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт2 дена

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија2 дена

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...