Контакт

Спорт

Норвешка ја прегази Србија во второ полувреме, 38-28

Објавено пред

Српската раометна репрезентација по убедливиот пораз од Франција со +14 гола (40-26), денеска беше високо поразена (38-28) и од Норвешка на турнирот од Златната лига во Париз, кој е подготовка за ЕП во ракомет кое започнува за 4 дена во Австрија, Шведска и во Норвешка.

Српските медиуми јавуваат дека ракометарите се покажале во подобро издание за разлика од мечот со Французите иако негативата од -10 не го покажува истото.

„Орлите“ одиграа добро прво полувреме и на пауза заминаа со 16-16 против фаворизираната селекција.

Во вториот дел сосема поинаква слика на теренот. Норвежаните „уфрлиле во повисока брзина“ па Србите едноставно не успеваа да ги следат брзоногите противници. Вториот дел и припадна на Норвешка со 22-12, за вкупни + 10 на неколку дена пред почетокот на ЕП.

Србија на ЕП е во „балканската“ група со Хрватска, Црна Гора и Белорусија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Олмо доаѓа во Милан за десетпати поголема плата од онаа во Динамо?

Објавено пред

Се споменуваа Барселона, Атлетико, Манчестер Јунајтед, Евертон, Баерн Мнхен, но се чини дека на крајот шпанскиот фудбалер Дани Олмо ќе се пресели во Милан.

Долго време челниците на „росонерите“ се мислеа дали да го ангажираат фудбалерот кој светската јавност го запозна по фантастичните партии во загребски Динамо. И Управата на „модрите“ не сакаше да го даде најдобриот играч во екипата без добро да профитира од неговиот трансфер.

Хрватскиот весник „Спортске новости“ кој важи за добро упатен во приликите на клубот од „Максимир“ пишува дека иако Динамо бараше 30 милиони за Олмо, челниците на Милан (спортски директор е Хрватот Звонимир Бобан) ја спуштиле сумата на 20 милиони.

Но тоа е само дел од она што му следува на Динамо доколку Олмо се пресели на „Сан Сиро“. Милан ќе мора на Динамо да му плати уште 5 милиони евра на контото на реално достижни трансфери, а во иднина клубот од Загреб ќе има и процент од наредните продажби.
Олмо најверојатно ќе треба да потпише договор на 4,5 години вреден 2.5 милиони евра по сезона што е десетпати повеќе од она што тој го заработуваше во Хрватска.
Најмногу се споменуваше враќање на Олмо во Барселона, ама Каталонците сакаа да го доведат за 10 милиони евра.
Сега се зависи од фудбалерот, неговиот татко Мигел и агентот Енди Бара.

Прикажи повеќе...

Спорт

Катастрофа за Англија – Кејн го пропушта ЕУРО 2020?

Објавено пред

Огромен проблем имаат селекторот на Англија, Герет Саутгејт и менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо.

Капитенот на селекцијата и на Спарси, Хари Кејн можно е да не се врати на теренот до крајот на сезоната, а сосем неизвесен е и неговиот настап на Европското првенство.

Англиските медиуми наведуваат дека еден од најдобрите британски хирурзи, Крис Вилсон вели дека за Кејн сезоната е завршена.

Иако се очекуваше по повредата на задниот мускул на ногата Кејн да се врати во тимот за максимум 2 месеци, сепак најверојатно тоа нема да се случи. Тој е опериран минатата недела и заздравувањето ќе трае подолго од предвиденото.

„Постои опасност од обновување на повредата. Секогаш постои можност да дојде до нова повреда доколки побрзате со заздравувањето“ смета доктор Вилсон.

Кејн е надвор од терените од 1 јануари кога се повреди на мечот против Саутемптон во Премиерлигата.
Прашање е дали селекторот Саутгејт воопшто ќе ризикува со голгетерот во „Гордиот албион“ или ќе повика друг напаѓач.

Англија на ЕУРО 2020 е во група со Хрватска, Чешка и еден квалификант од Лигата на нации.

Сезонава Кејн постигна 17 гола за Тотенхем, а во дресот на репрезентацијата има 32 погодоци на 45 настапи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев: Сакам опстанок за Џенова и пласман летово со Македонија на ЕП

Објавено пред

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев (36) во интервју за порталот „Ил Секоло“ од Џенова говори за неговите планови и ѓелби во иднина.

Пандев е дециден дека во моментов му се најбитни опстанокот на Џенова во Серија А и пласманот на Македонија на ЕУРО2020.

„Играм за Џенова, најстариот клуб во Италија, а ова е навистина ‘жешка’ околина. Имам играно во големи клубови порано, но луѓето на стадионот ‘Луиџи Ферарис’ можат да ви дадат екстра мотив. Мораме да избориме опстанок во Серија А. Сакам да ја завршам кариерата во Џенова и со изборен пласман на Европското првенство во лето со Македонија. Со нациоаналниот тим во март имаме плеј-оф против Косово, тоа ќе биде натпревар на животот“ – вели меѓудругото Горан Пандев.

Тој 5 сезони е дел од Џенова и постојано покажува и докажува како се бранат боите на клубот и репрезентацијата.
Крајот на неговата фудбалска кариера се доближува, па евентуалниот пласман на ЕП со репрезентацијата би било одлична можност да каже збогум на фудбалот на најдобриот можен начин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Вооружен грабеж во НЛБ Банка во Ѓорче Петров

Утринава во експозитурата Ѓорче Петров на НЛБ Банка се случи вооружен грабеж. Од банката велат дека вработените и сите клиенти...

Регион3 часа

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ3 часа

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Свет3 часа

(Видео) Кралот на кокаинот доби пиво со неговиот лик и име

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата...

Македонија4 часа

Меркел: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ

„Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се...

Македонија4 часа

Усвоени измените во законот за извршување, социјално загрозените нема да плаќаат

Законодавниот дом ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е...

Свет5 часа

Премиерот на Украина поднесе оставка

Премиерот на Украина, Олексиј Хончарук, денеска поднесе оставка, јавува „Ројтерс“. Од кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, соопштуваат дека...

Регион6 часа

Лајчак: Следните месеци клучни за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите...

Свет6 часа

Земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во јужниот дел на Мексико, кој според медиумите...

Свет6 часа

Oслободени новинарите на „Анадолија“ коишто беа уапсени во Каиро

Новинарите на турската државна новинска агенција „Анадолија“, кои во средата беа уапсени во Каиро, се ослободени откако платија кауција од...

Регион6 часа

(Видео) Масовни протести – Црна Гора ги брани верските објекти

Илјадници верници на Српската православна црква и граѓани протестираа против Законот за верската слобода. Црногорскиот митрополит Амфилохие, кој ја предводеше...

Свет19 часа

Трамп го прекршил законот кога ја спречил воената помош за Украина

Белата куќа го прекршила американскиот закон кога ја прекинала воената помош наменета за Украина, одлучи независното тело кое ја надгледува...

Македонија1 ден

Докторката на Трајковски ќе сведочи во „ТНТ“ за неговата дијагноза

Судот одлучил на следното рочиште за „ТНТ“ да ја повика докторката која на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски,...

Европа1 ден

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин...

Топ1 ден

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот на пејачката и водителка Сузана Турунџиева бил опожарен изутринава околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото на пејачката...

Македонија1 ден

Шкријељ: Нема да дозволиме граѓаните поради предизборни препукувања да останат без нивните права

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска на прес-конференција во Владата повика на конструктивност и соработка со...

Топ1 ден

Шестмина повредени во сообраќајна несреќа кај Велес

Една жена е потешко повредена додека петмина други полесно во сообраќајната несреќа што се случи изутинава околу 8 часот на...

Свет1 ден

Спасено девојче од Пакистан кое 18 часа било затрупано со снег

Едно 12-годишно девојче е пронајдено живо откако лавина ја погодила нејзината куќа во Пакистан и откако 18 часа било затрупано...

Топ1 ден

Притвор за скопјанец кој марихуаната ја чувал во тегли од лутеница и ајвар

Скопското основно јавно обвинителство покрена обвинение против 27-годишник од скопската населба Влае кој криел марихуана во тегли за зимница. Како...

Регион1 ден

Рама го тужи Харадинај за клевета

Албанскиот премиер Еди Рама  поднел тужба до Основниот суд во Приштина за клевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Харадинај....

Досие