Контакт

Спорт

Норвежаните ја декласираа Унгарија (видео)

Објавено пред

Норвешката ракометна репрезентација ги покажа амбициите за висок пласман на Европското првенство, откако со 36:29 (20:12) ја декласираше Унгарија во нивниот прв меч од втората фаза на шампионатот.

Исходот на натпреварот беше јасен уште по првите 30 минути, кои Норвежаните ги добија со осум гола разлика (20:12), а во второто полувреме, оваа разлика достигна и десет гола за на крајот конечниот резултат да е 36:29.

Ѕвездата на Кил, Сандер Сагосен со седум гола беше најефикасен за Норвежаните, додека шест уфрли Геран Јохансен. Кај Унгарците, Патрик Лигетвари и Бенце Наѓ имаа по пет постигнати голови. Програмат во групата 2 завршува со уште една интересна пресметка, помеѓу поранешните шампиони Шведска и најголемото изненадување на шампионатот, Португалија.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020, 2.ФАЗА

ГРУПА 2

Словенија – Исланд 30:27 (15:14)

Норвешка – Унгарија 36:29 (20:12)

Португалија – Шведска 20.30 ч.

Табела: 1.Словенија 4, 2.Норвешка 4, 3.Унгарија 2, 4.Шведска 0, 5.Португалија 0, 6.Исланд 0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пред 40. роденден Ибрахимовиќ доби нов повик во националниот тим

Објавено пред

Напаѓачот Златан Ибрахимовиќ повторно е повикан во фудбалската репрезентација на Шведска за квалификациите за Мундијалот во 2022 година во Катар. Голгетерот на Милан треба да им помогне на соиграчите на мечевите против Косово, односно Грција иако тој поради повредата на коленото не беше во составот на „трите круни“ на ЕУРО2020.

Шведскиот селектор Јане Андерсон се уште смета на услугите на фудбалерот кој за 5 дена ќе наполни 40 години, пред се затоа што Шведска доживеа пораз од 2-1 од Грција иако претходно славеше против фаворитот Шпанија во септемврсиките квалификации.

„Се одлучив да го вклучам затоа што се надевам и верувам дека тој може да придонесе. Повредата е зад него, се уште не е фит, ама секој ден состојбата е се подобра“ објасни Андерсон.

Шведска моментно е втора во групата Б со 9 бода зад водечката Шпанија.

Мечот против Косово е на 9. октомври, а дуелот со Грција три дена подоцна. Двете средби се играат во Стокхолм.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси без Канте против Јувентус

Објавено пред

Нголо Канте ќе ги пропушти наредните два натпревари на Челси, а нема да игра и за Франција, во октомврискиот циклус, во квалификациите за пласман на Светското првенство.

Канте, во саботата, против Манчестер сити, ја обновил повредата на препоните, поради која веќе пропушти неколку натпревари во септември. Канте од почетокот на сезоната одиграл само пет натпревари, во ниту еден од нив не бил на теренот во текот на сите 90 минути.

Поради повредата, Канте нема да игра утре против Јувентус, во Лигата на шампионите и во сабота, против Саутемптон во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милијардите од Дубаи експресно ќе ја спасат Барселона

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барселона од неименувана компанија, од Дубаи, добил понуда за позајмица од 1,5 милијарди евра, објави „8ТВ“. Доколку ја прифати понудата, Барселона ќе ја врати ликвидноста.

Според овој извор, Барселона добила неверојатни услови, ниска камата, чии точен износ не е објавен и долг мораториум, од две до 12 години, за почетокот на враќањето на долгот.

Долгот на Барселона изнесува 1,35 милијарди евра. Клубот не може нормално да функционира, поради што легендата на Лионел Меси мораше да го напушти клубот.

„8ТВ“, тврди дека парите би легнале на сметката на Барселона, веднаш, односно доколку челниците ја прифатат понудата. По ова сценарио, Барселона, би можеле да го засили тимот во зимскиот преоден рок.

Предлогот го разгледувале претседателот Џоан Лапорта, потпретседателот Едуар Ромеу, кој во клубот го води и финансискиот сектор и извршниот претседател, Феран Ревертер.

Овие тројца ги проучувале деталите од понудата и тие треба да решат дали таа ќе биде прифатена.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Заев – Фон дер Лаен: Oчекувaме придвижување во однос на проширувањето на ЕУ

Премиерот Зоран Заев попладнево ја пречека претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лаен. Како што напиша тој на социјалните...

Топ4 часа

Агент за недвижности од Скопје зел капар за станови, а парите си ги ставал в џеб

Полицијата поднесе кривична пријава против агент за недвижности од Скопје, кој зал капар за продажба на станови во изградба, но...

Свет5 часа

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува сѐ потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Граѓаните на Сиднеј, кои не се вакцинирани против коронавирусот, ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности. Според планот за...

Македонија6 часа

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија7 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември со една доза вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9 % од населението над 18-годишна возраст, соопшти...

Свет7 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион8 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија8 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија9 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија22 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија1 ден

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа1 ден

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија1 ден

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија1 ден

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија1 ден

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Досие