Контакт

Спорт

Сега е официјално – Ешли Јанг потпиша со Интер

Објавено пред

Ешли Јанг е официјално нов фудбалер на Интер, каде што ќе им се приклучи на поранешните соиграчи од Манчестер јунајтед, Ромелу Лукаку и Алексис Санчез.

34-годишниот англиски ветеран пристигна во Милано утрово, потврдувајќи дека првпат е во италијанскиот град, а по комплетирањето на медицинските тестови стави потпис на шестмесечен договор до јуни 2020 со опција за продолжување на договорот за уште една сезона.

Неговиот договор со „ѓаволите“ завршуваше во јуни, така што трансферот ќе ги чини Интер само 1.5 милиони евра. Јанг имаше 18 настапи за Јунајтед оваа сезона и беше капитен на тимот, а се очекува да биде во составот на Антонио Конте за неделното гостување во Лече.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кристијано Роналдо ќе стане првиот фудбалски милијардер

Објавено пред

И покрај тоа што неодамна прифати намалување на платата од неколку милиони евра годишно за да помогне Јувентус да ја помине кризата, богатството на Кристијано Роналдо постојано расне и според „Бизнис-инсајдер“ оваа година ќе ја надмине сумата од милијарда долари, како четврт спортист во историјата по голферот Тајгер Вудс, боксерот Флојд Мејведер Јуниор и НБА-легендата Мајкл Џордан.

„Рестрикциите“ на три плати во „старата дама“ нема страшно да влијаат на приходите на Португалецот, кој благодарение на својот бренд „CR7“ заработил 100 милиони евра во 2019 година, и само неговиот вечен ривал Лионел Меси успеал да заработи повеќе од него. Но, бидејќи 35-годишниот Роналдо има неполни 18 професионални сезони во фудбалот, тој ќе го претрка Аргентинецот до целта – 1 милијарда долари.

На Роналдо во клубот на спортски милијардери оваа година ќе му се приклучи и тенискиот „Маестро“, Роџер Федерер, кој и покрај тоа што речиси цела тениска сезона е откажана, заработува огромни суми од своите спонзорски договори.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Јорганџиите“ прифатија намалување на платите од 70%

Објавено пред

Фудбалерите на Атлетико Мадрид се согласиле да им бидат намалени платите за 70 % како би ги заштитиле останатите вработени во клубот додека трае пандемијата од коронавирусот.

Од Атлетико соопштија дека по многу размислување, се решиле за оваа мерка која ќе ја сочува стабилноста на клубот и ќе ја осигура иднината.

„Играчите и стручниот штаб на првиот тим ја разбраа ситуацијата и се согласуваат со мерките кои клубот ги донесе како неопходни, па прифатија привремено намалување на платите. Сите членови на првиот тим потпишаа договор со кој се предвидува додека трае вонредната ситуација платите да бидат намалени за 70%. Договорот го постигнавме за да им овозможиме на останатите 430 вработени непречено исплаќање на плата“ – стои меѓудругото во соопштението од Атлетико Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Газдата на Бреша: Нема да играме фудбал додека сограѓани ни умираат!

Објавено пред

Сопственикот на италијанскиот прволигаш Бреша, Масимо Челино се закани дека неговиот клуб ќе “го пушти“ секој меч на неговиот клуб, доколку првенството продолжи.

„Оваа сезона веќе нема смисла“ – рече тој за „Газета дело Спорт“.

„Ако не присилат да играме, подготвен сум на своите играчи да им забранам настап и подготвен сум секој меч да го загубиме со 3:0 поради почит кон граѓаните на Бреша и нивните сакани кои веќе ги нема“ додаде Челино.

Во Италија од 9 март е вонредна состојба, а во меѓувреме нема никакви најави кога и дали воопшто фудбалските првенства би продолжиле.

„Натпреварувањето застана, ниту една екипа нема да се врати како претходно. Мечевите ќе бидат зад затворени врати. Освен тоа, постои ризик за здравјето на спортистите. За мене враќањето на работа е чиста лудост“ – смета првиот човек на Бреша.

Тој ги отфрли критиките дека со своите настапи сака тимот да го спаси од испаѓање од Серија А.

„Екипата се наоѓа таму каде што заслужува да биде, сами сме виновни за тоа“ – смета тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија3 часа

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет5 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија5 часа

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија5 часа

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија6 часа

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија6 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ8 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет9 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет9 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија10 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија10 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија10 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион10 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет11 час

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија12 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет12 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава12 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет14 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија1 ден

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Досие