Контакт

Спорт

Нова епизода од сагата „Погба во Реал Мадрид“

Објавено пред

Зинедин Зидан се сретнал со Пол Погба во Дубаи. Според медиумите францускиот тренер го договарал трансферот на сонародникот. Зидан цело лето се обидуваше да го донесе Погба во Реал, меѓутоа сумата од 180 милиони евра што ја бараа од Манчестер Јунајтед не сакаа да ја платат од „кралскиот клуб“.

Зидан ви Дубаи бил на семинар за вештачката интелигенција, додека Погба таму се наоѓа на рехабилитација од повредата на глуждот.

„Дејли Мирор“ објави дека Зидан се сретнал со Погба, а на фотографијата се забележува дека уживаат во разговорот.

Токму оваа фотографија повторно ги поттикна шпекулациите дека Погба ќе се пресели во Реал.

Договорот на Пол Погба со Манчестер Јунајтед истекува во 2021 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пандев по рекордот: Не очекував дека ќе постигнам толку голови во Серија А

Објавено пред

Горан Пандев во Серија А – 468 меча во Серија А, 100 гола, 55 асистенции, една титула од Серија А и една од Лигата на шампиони. 37-годишниот ветеран постигна 48 гола за Лацио, 5 за Интер, 20 за Наполи, еден за Анкона и 26 за Џенова.

До бројката од 100 гола во Серија А, Пандев дојде синоќа со двата гола против Беневенто, во ремито 2:2.

37-годишниот е тема на денот во Италија.

„Навистина никогаш не верував дека ќе постигнам толку многу голови. Јас не сум прв напаѓач, не сум класичен шпиц. Среќен сум за мојот рекорд, уште повеќе што го остварувам со дресот на најстариот клуб во Италија.Опстанокот на клубот во Серија А во моментов најважна, потоа ќе зборувам со претседателот и директорот. Навистина се чувствувам добро, но моја идеја се уште е да се пензионирам по Европското првенство“, изјавил Пнадев за италијанскиот „Скај спорт“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ал Келаифи ја презеде функцијата на Ањели

Објавено пред

Сопственикот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи, е новиот претседател на Европската асоцијација на клубови (ЕЦА). На функцијата тој дојде на местото на Андреа Ањели.

Претседателот на Јувентус, Ањели, поднесе оставка пред три дена, кога беше објавено дека Јувентус ќе биде дел од европската Суперлига.

На седницата, која е одржана два дена по објавта на 12 клубови дека формирале ново натпреварување, Ал Келаифи добил најголем број од гласовите.

Во исто време нова функција доби и претседателот на Баерн, Карл-Хајнц Румениге, тој ќе биде претставник на ЕЦА во Извршниот одбор на УЕФА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ ги надигра Трејлблејзерси

Објавено пред

Кошаркарите на Денвер нагетс во драматичен натпревар забележаа победа над Портланд трејлблејзерс 106:105. Нагетси се четврти на западот со 38 победи и 20 порази, Портланд е две места подолу со 32 победи и 26 порази.

Победникот го реши Никола Јокиќ, од линијата за слободни фрлања, на 40 секунди до крајот на мечот. Потоа кош постигна Демијан Лилард за Портланд и до крајот резултатот остана 106:105.

Српскиот центар натпреварот го заврши со 25 поени, девет скока, пет асистенции, една украдена и четири изгубени топки. Поддршка, Јокиќ, доби од Мајкл Портер јуниор (17 поени) и Вил Бартон (14 поени).

Портланд го предводеше Лилард со 22 поени. Репрезентативецот на БиХ, Јусуф Нуркиќ забележа осум поени, седум скока и шест асистенции.

Резултати:

Кливленд-Чикаг 121:105
Индијана-Оклахома 122.116
Филалделфија-Финикс 113:116
Торонто-Бруклин 114:103
Вашингтон-Голден стејт 118;114.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет33 минути

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија17 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија17 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија19 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија19 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија20 часа

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ21 час

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија22 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија23 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија23 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет1 ден

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет1 ден

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ2 дена

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија2 дена

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија2 дена

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт2 дена

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија2 дена

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија2 дена

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Досие