Контакт

Спорт

Новак го декласираше Циципас, следен е Димитров!

Објавено пред

Првиот носител на Мастерсот во Париз и сè уште актуелен светски тенисер број 1, Новак Ѓоковиќ, имаше совршена одмазда против Стефанос Циципас, дозволувајќи му само три гема во 6:1/6:2 тениската лекција во четврт-финалето во Берси.

Циципас на Мастерсот во Шангај успеа со пресврт да го совлада Ѓоковиќ и да направи позитивен скор против него (2:1), но во Париз овој пат немаше шанси против расположениот Србин, кој првиот сет го освои за само 29 минути, а целиот меч го комплетираше за неполн час (59 минути).

За финале Ѓоковиќ ќе се бори со најдобриот бугарски тенисер Григор Димитров, кој со 6:2/7:5 го победи Чилеанецот Кристијан Гарин. Во другите две четврт-финалиња вечерва се среќаваат Рафаел Надал и домашниот фаворит Жо-Вилфрид Цонга, односно Гаел Монфис и Денис Шаповалов.

Спорт

Четири гола за Антонио, два за Дини (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Вест Хем и Вотфорд во 35 коло веројатно ги освоија клучните поени во борбата за опстанок во Премиерлигата. Вест Хем славеа кај Норич со 4:0, додека Вотфорд со пресврт славеа против Њукасл со 2:1. Херои на победите на своите тимови се Антонио (Вест Хем) и Дини (Вотфорд).

Англискиот репрезентативец Микел Антонио во Норич го одигра мечот на кариерата ги постигна сите четири гола за победата на Вест Хем, со која „чеканите“ многу веројатно ќе обезбедат опстанок.

Во Вотфорд ветеранот Трој Дини со два пати беше прецизен од белата точка со што направи пресврт по водството што го имаше Њукасл со голот на Двајт Гејл.

Норич се веќе испаднатаи од Премиерлигата, а во пресрет на натпреварите на Борнмут со Лестер и Астон Вила со Кристал Палас, Вест Хем и Вотфорд имаат шест поени повеќе од овие два тима.Прикажи повеќе...

Спорт

Кулибали: Сакам да ја завршам кариерата во Наполи

Објавено пред

Калиду Кулибали рекол дека има желба да ја заврши кариерата во Наполи и дополнил дека не се прашува само тој. Медиумите извесно време пишуваа за интересот на неколку клубови, наводно ПСЖ и Ливерпул подготвиле сериозни понуди за Сенегалецот.

„Моето семејство е среќно овде, радосен сум поради тоа. Искрено не сакам да говорат за мене како „ за господинот од 100 милиони“. Колкава е мојата вредност ќе решат директорите. ќе видиме што ќе направи претседателот, дали ќе ми понуди нов договор. Доколку ми понуди нов договор тоа ќе ми овозможи кариерата да ја завршам во Наполи“, рекол Кулибаи.

Актуелниот договор на Кулибали со наполи истекува за три години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ако замине Конте во Интер доаѓа Алегри

Објавено пред

Антонио Конте би можел да го напушти Интер по завршувањето на сезоната, пишуваат италијанските медиуми. Интер на последните два натпревари во Серија А освои само еден бод поради што третото место на табелата и го препушти на Аталанта.

Интер на табелата во Серија А на седум кола до крајот има десет поени помалу од лидерот Јувентус.

Лошите резултати би можеле да го натераат Конте самиот да си поднесе оставка, бидејќи никој не верува дека клубот ќе му врачи отказ по само една сезона тврдат медиумите. Според нив темпераментниот Конте би можел да замине доколку клубот одбие да вложи повеќе пари за нови играчи.

Доколку Конте замине од интер негова замена ќе биде Масимилијано Алегри, поранешниот тренер на Јувентус.

Алегри оваа година не работеше никаде, самиот кажа дека му е потребен одмор, но најави дека од наредната сезона ќе се врати.

Каква ќе биде иднината на Конте ќе биде јасно по завршувањето на првенството кога со клупските челници ќе го анализира сработеното и оствареното во сезоната 2019/2020.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ2 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион2 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија3 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион3 часа

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија8 часа

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија8 часа

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија8 часа

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија8 часа

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија9 часа

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија9 часа

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион20 часа

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет21 час

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион23 часа

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија1 ден

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија1 ден

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија1 ден

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија1 ден

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија1 ден

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Досие