Контакт

Спорт

Новата сезона во Ф1 ќе биде најдолга во историјата

Објавено пред

Светската автомобилистичка федерација (ФИА), го потврди календарот за најдолгата сезона во историјата на Формула 1. Наредната година ќе се возат 23 трки, сезоната ќе започне во Мелбурн на 21.март, а ќе заврши на 6.декември во Абу Даби.

ФИА соопшти дека календарот ќе зависи и од мерките што ќе се носат во текот на пандемијата на вирусот Ковид-19.

Не е познатот само каде ќе се вози трката на 25.април, чии организаторо требаше да биде Вијентнам. Трката во Ханој, се уште не официјално откажана, но сепак нема да се одржи. Главни кандидати за оваа трка се Истанбул, Портимао и Имола.

Нова трка во сезоната ќе биде Големата награда на Саудиска Арабија. Ноќнтата трка во Џеда ќе се вози на 28.ноември.

Сезоната 2021 ќе започне во Австралија, а потоа следуваат трките во Бахреин, Кина и замената за Вијетнам.

Сезоната ќе продолжи во Монако, Азербејџан, Канада, Франција, Австрија, Велика Британија, Унгарија, Белгија, Холандија, Италија, Русија, Сингапур, Јапонија, САД, Мексико, Бразил, Саудиска Арабија и Обединети Арапски Емирати.

Спорт

Шампионите паднаа во Филаделфија

Објавено пред

Филаделфија ги победи ЛА Лејекрс во дербито на вечерта во НБА лигата. Изминатата ноќ, во НБА, се одиграа 12 натпревари, кои ибндивидуално ги обележеаа Руди Гобер, Бредли Бил, Домантас Сабонис и големата тројка на Бруклин Нетс.

Актуелните шампиони, ЛА Лејекрс, во Филадлефија, го забележаа првиот гостински пораз оваа сезона. Севентисиксерс, во последните четири минути испуштија предност од 14 поени, за на крајот да победат со 107:106, со поените на Тобајас Херис постигнати на две секунди до крајот.

Меч-винерот Херис натпреварот го заврши со 24 поени и седум скока, Џоел Имбид постигна 28 поени, а Бен Симонс запиша трипл-дабл (17 поени, 11 скокови, 10 асистенции).

На спротивната страна се истакнаа Леброн Џејмс со 34 поени и по шест скока и асистенции, односно Ентони Дејвис со 23 поени и осум скока.

Лејкерси имаа скор 14 победи и четири порази и заедно со Јута Џез ја предводат Западната конференција. Јута го победи Далас со 116:104, благодарение на Руди Гобер, кој доминираше со 29 поени и 20 скокови. Далас го предводеше Лука Дончиќ со 30 поени.

Првиот стрелец во лигата, Бредли Бил, постигна 47 поени, но неговиот тим повторно не успеа да победи. Вашингтон го загубија мечот од Њу Орлеанс 106:124.

Домантас Сабонис ја предводеше Индијана до победата во Шарлот 116:106. Синот на славниот Арвидас, забележа трипл-дабл (22 поени, 11 скокови, 10 асистенции).

Бруклин Нетс играа продолжение во Атланта, забележаа победа 132:128. Големата тројка на Нетс комбинираше 89 поени. Кевин Дурент постигна 32 поени, Џејмс Харден 31 на кои придодаде 15 асистенции и осум скока, а Кајри Ирвинг уфрли 26 поени. На спротивната страна се истакна Тре Јанг со 28 поени и 14 скока.

Резултати:

Кливленд-Детроит 122:107
Орландо-Сакраменто 107:121
Мајами-Денвер 92:109
Торонто-Милвоки 108:115
Сан Антонио-Бостон 110:106
Финикс-Оклахома 97:102
Голден стејт-Минесота 123:111

Прикажи повеќе...

Спорт

Тимот на деценијата според ИФФХС

Објавено пред

Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) го избра тимот на деценијата.

Според одиграните натпревари, постигнатите голови, освоените трофеи…во тимот на Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика нема никакви изненадувања.

Во формација 4-3-3 голман е Мануел Ноер, во одбраната се Филип Лам, Серхио Рамос, Вирџил ван Дајк и Марсело, во редот за врска покрај Тони Крос и Лука Модриќ е и Андрес Иниеста.

Нападот го предводат Кристијано Роналдо, Лионел Меси и Роберт Левандовски.

Овој тим од клупата би го предводел Диего Симеоне кого Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика пред две недели го избра за тренер на деценијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мијовиќ повеќе не е тренер на КК „Будуќност“

Објавено пред

Петар Мијовиќ повеќе не е тренер на кошаркарскиот клуб „Будуќност“ од Подгорица. Младиот стратег поднесе оставка, по поразот од Виртус во Болоња, во рамките на Еврокупот. Поразот од Виртус беше трет во низа за Будуќност, по двата порази, од Цедевита Олимпија во АБА лигата и Еврокупот.

Мијовиќ сметал дека неговата оставка е најдобро решение за клубот да се врати на победничкиот колосек.

Будуќност во АБА-лигата има скор од 11 победи и три порази, додека во Топ 8 фазата во Еврокупот има победа и два порази.

Оставката на тренерот ја потврди и клубот на официјалната страница.

Мијовиќ во „Будуќност“ беше тренер од 2017 година, најпрвин како предводник на младинскиот тим, а потоа и како тренер на првата екипа. Евролигата го прогласи за еден од десетте најдобри млади тренери во Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ16 минути

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет40 минути

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет1 час

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет2 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет2 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион2 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија11 час

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет15 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет15 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија16 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија18 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија20 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија20 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија20 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија21 час

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија22 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Македонија23 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија24 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа1 ден

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет1 ден

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Досие