Контакт

Спорт

Новата зимска премиерлигашка топка е инспирирана од суперхероите

Објавено пред

Премиерлигата од следниот викенд ќе ја користи новата зимска топка на „Најки“ во интересен дизајн инспириран од стриповите за суперхероите како симбол на поддршка на хероите на фудбалските терени и надвор од нив.

Топката официјално носи име Nike Premier League 21/22 Hi-Vis Flight Ball.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Русија по 15 години го освои тенискиот Дејвис куп

Објавено пред

Андреј Рубљов и Данил Медведев ги добија своите мечеви во сингл во два сета, за Русија да ја совлада Хрватска со 2:0 и да ја освои својата прва Дејвис куп титула од 2006 и трета вкупно во историјата.

Откако во првиот меч, Рубљов со 6:4/7:6(5) го совлада Борна Гојо, во вториот меч, шампионот од САД опен, Данил Медведев исто така покажа дека во моментов е еден од најдобрите тенисери на светот, победувајќи го Марин Чилиќ со 7:6(7)/6:2. Хрватите се надеваа на барем една сингл победа, бидејќи потоа во мечот во двојки ќе беа фаворити со прворангираниот тим во двојки Никола Мектиќ-Мате Павиќ. Но, вака тие остануваат со двете Дејвис куп титули во 2005 и 2018 година.

Русија на патот до титулата го победи домаќинот Шпанија, но и Германија во полуфиналето, потпирајќи се токму на одличната сингл игра на Рубљов и Медведев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чиракот го победи мајсторот – Вила на Џерард подобра од Лестер на Роџерс

Објавено пред

Пред мечот, Стивен Џерард призна дека научил многу од својот поранешен менаџер на Ливерпул, Брендан Роџерс, и тоа неговите Астон вила го покажаа со камбек 2:1 победа над Лестер за да ги поминат на 10. место во Премиерлигата.

Харви Барнс им донесе рано водство на „лисиците“ уште во 14. минута, но само три минути подоцна Езра Конса успеа да израмни за домаќините. Конса постигна и втор гол во 54. минута, за совршена недела за Вила и за Џерард, кому сега му следува емотивно враќање на „Енфилд“ на гостување кај неговиот поранешен клуб, Ливерпул.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Хајдук го освои „Максимир“ и го помина Динамо на табелата

Објавено пред

Динамо Загреб под водство на новиот преоден тренер Жељко Копиќ, успеаја дома да загубат од лутиот ривал Хајдук Сплит со 0:2, резултат кој ги остава зад „билите“ на табелата и далечни пет поени зад лидерот Риека.

Одлучувачкиот момент на мечот се случи во 60. минута од мечот, кога Јосип Елез со фантастична топка од далеку го пронајде репрезентативецот Марко Ливаја, кој лесно го совлада Ливаковиќ за голема победа. Ливаја во 94. минута му асистираше на Емир Сахити за потврда на победата.

Хајдук со трите поени се на третото место на табелата со 33 поени, зад Осиек (35) и Риека (36), додека Динамо се четврти со 31 поен (но и со натпревар помалку).

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-48-37053”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет39 минути

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа3 часа

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија5 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија6 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија6 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион9 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ9 часа

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет9 часа

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ10 часа

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет10 часа

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Македонија23 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет1 ден

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет1 ден

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет1 ден

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија1 ден

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија1 ден

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион1 ден

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет1 ден

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Досие