Контакт

Спорт

Нови договори за Модриќ и за Винисиус Жуниор

Објавено пред

Реал Мадрид се подготвува за финалето на Лигата на шампионите на 28 мај против Ливерпул, но веќе го подготвува и тимот за следната сезона. Во него клучни позиции ќе имаат Лука Модриќ и Винисиус Жуниор, па раководството им подготви нови договори.

dobivaj vesti na viber

Модриќ е ветеран, но игра неверојатно и на четири месеци пред 37. роденден. „Кралевите“ подготвија понуда за нова едногодишна соработка и јасно е дека Хрватот ќе ја прифати.

Винисиус Жуниор ќе добие нов четиригодишен договор, со тројно зголемување на платата. Бразилецот оваа сезона беше одличен, а во моментот е еден од најслабо платените фудбалери во тимот со 3 милиони евра. Според новите услови, Винисиус ќе потпише договор до 2026 година и ќе заработува 9 милиони евра годишно.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Леклер на пол-позицијата во Монако, Перез го искрши својот болид

Објавено пред

Шарл Леклер на домашен терен во Монте Карло, ја освои 14.пол-позиција Возачот на Ферари беше најбрз во квалификациите, кои ги обележа инцидентот што го предизвика Серхио Перез на истекот на времето.

dobivaj vesti na viber

Ферари ја потврди доминацијата што ја имаше на слободните тренинзи, Леклер со 1:11.376 минути ќе стартува прв, а неговиот тимски колега Карлос Саинц ќе биде до него во првиот стартен ред.

Вториот ред на стратот го имаат возачите на Ред Бул, Серхио Перез и Макс Ферстапен.

До десеттото место се пласираа Ландо Норис (Мекларен), Џорџ Расел (Мерцедес), Фернандо Алонсо (Алипн), Луис Хамилтон (Мерцердес), Себастијан Фетел (Астон Мартин) и Естебан Окон (Алпин).

Трката за Големата награда на Монако, во недела ќе започне во 15 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел за Канте: Тој е нашиот Салах, Мбапе, Де Брујне, Ван Дајк…

Објавено пред

Манчестер јунајтед заинтересиран да го доведе играчот на Челси, Нголо Канте, пишува „Гардијан“. Договорот на францускиот играч за врска со Челзи истекува следната сезона, а британските медиуми наведуваат дека Јунајтед е „во очајнички обид да го засили средниот ред кој беше под нивото од оваа сезона“.

dobivaj vesti na viber

Според овој извор во овој момент речиси е невозможно да се помисли дека лодонскиот клуб ќе го продаде Канте.

Тренерот Томас Тухел го пофали 31-годишниот играч од средниот ред, велејќи дека тој е нивниот „Мохамед Салах, Килијан Мбапе, Кевин де Брујне и Вирџил ван Дијк“ и дополнил дека тој е „клучен, клучен, клучен играч“.
Но оваа сезона, Канте, имаше проблеми со повредите, што ги спомена и Тухел. Поради повредите Канте пропушти многу натпревари и не успеа да влезе во вистинскиот ритам во текот на целата сезона.

„Челзи често мораше да игра без Канте. Ситуацијата со неговиот договор значи дека тие би можеле да донесат одлука доколку Јунајтед ја даде вистинската понуда. Јунајтед почнува од нула со тренерот Ерик тен Хагг. Канте би го засилил редот за врска, а тие го сакаат и Френки де Јонг од Барселона и Деклан Рајс од Вест Хем. Овие двајца се многу поскапи од Канте“, пишува „Гардијан“.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Сигурен сум дека синиот дел на Ливерпул ќе навива за Реал“

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти очекува поддршка од синиот дел на Ливерпул во финалето на Лигата на шампионите. Финалето на Лигата на шампионите, во кое Реал на Анчелоти се среќава со тимот на Ливепрул, ќе започне во 21 часот.

dobivaj vesti na viber

Анчелоти изјави дека Реал имал „многу добра сезона“, и дека неговиот тим е „блиску до голем успех“.

Покрај тоа, Анчелоти се потсети на периодт кога го предводеше градскиот ривал на Ливерпул, екипата на Евертон.

Италијанскиот тренер мина неполни две години на „Гудисон Парк“ и тој период му останал во убаво сеќавање.

“Знам дека навивачите на Евертон сигурно ќе не поддржат. Знам дека има големо ривалство на Мерсисајд. Се сеќавам на периодот поминат во синиот дел на Ливерпул и сигурен сум дека ќе ме поддржат”, изјави Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмихал изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија2 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет5 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија6 часа

Поплава во рудникот Суводол по вчерашното невреме, ископот на јаглен продолжува во отежнати услови

Силното невреме од дожд и град предизвика поплави и големи сливови на вода во рудникот Суводол, од каде се носат...

Македонија7 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија8 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ9 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет9 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет9 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет10 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија20 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион20 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет24 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа1 ден

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија1 ден

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет1 ден

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија1 ден

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија1 ден

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион1 ден

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет1 ден

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...