Контакт

Спорт

Новиот Леброн заработува 10 милиони годишно, а се направи 136 килограми!

Објавено пред

Филаделфија Севентисиксерс го совладаа тимот на Њу Орлеанс Пеликанс со 117-97 во воведното коло од новата сезона во НБА-лигата. Најголемо внимание предизвика Зајон Вилијамсон, кој воопшто не ни настапи на натпреварот.

dobivaj vesti na viber

Тој во НБА беше најавен како наследникот на Леброн Џејмс, но прекумерната тежина што ја има предизвика постојано да има проблеми со повредите.

Наместо во текот на летото на ослаби и да постигне одлична форма пред почетокот на новите предизвици, тој стана најтежок досега – цели 136 килограми, дури 9 повеќе од периодот кога играше во НЦАА-лигата.

Првиот пик на драфтот пред 3 години засега не е познато кога ќе се врати на терените по рехабилитирањето од повредата на стапалото. Неговата годишна заработка е 10 милиони долари.

Многумина забележуваат што тој, наместо да заработува од рекламирање спортска опрема, соработува со фирма за производство на газирани пијалаци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Седум играчи го напуштаат Лестер

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Лестер е најголемото разочарување во Премиер лигата. Клубот кој пред седум години сензационално ја освои титулата, пред 10 дена испадна од лигата.

dobivaj vesti na viber

Во клубот има неколку исклучително квалитетни фудбалери, кои високо котираат на пазарот. Јасно е дека тие нема да останат во Лестер, туку ќе бидат продадени. Станува збор за Харви Барнс и Џејмс Медисон.

Клубот наведе седум играчи, кои на крајот од сезоната нема да бидат членови на тимот предводен од Дин Смит.

Јури Тилеманс и Чаглар Сојунџу се слободни играчи, Турчинот во јануари се договори со Атлетико и тој наскоро ќе биде промовиран во Мадрид. Покрај овие двајца во клубот нарената сезона сигурно нема да бидат Даниел Амарти, Нампалис Менди, Рајан Бертранд, Ајозе Перез и Тете.

Клубот исто така посочи дека моментално е во преговори со капитенот Џони Еванс за продолжување на договорот.

Лестер претходната сезона ја заврши на 18. место на табелата во Премиершип и заедно со Лидс и Саутемптон следната сезона ќе се бори за враќање во елитата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Азар ќе добие една третина од годишната плата

Објавено пред

Еден Азар го напушти Реал Мадрид на една година пред истекот на договорот. Белгиецот е најскапото засилување во историјата на Реал. За неговиот трансфер од Челси, во 2019 година, клубот плати 115.000.000 евра. Четири години подоцна едногласно е мислењето дека Азар е најлошото засилување во клупската историја.

dobivaj vesti na viber

Азар во периодот 2019-2023, одигра само 76 натпревари, постигна седум гола и забележа 12 асистенции. Особено тажна за него е штотуку завршената сезона, во која одигра помалку од 400 минути.

Белгиецот имаше договор со шпанскиот гигант и за следната сезона, но сфати дека нема смисла само да седи и да зема плата. Тој не сакал клубот да му ја исплати последната година од договорот, станува збор за бруто плата од 28 милиони евра.

Реал на неговиот џентлменски потег одговори со иста таков потег. Наместо да ја прифатат неговата понуда да си замине без обештетување, мадридскиот гигант ќе му исплати на Азар третина од договорената плата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Димитриевиќ не е во фокусот на Партизан

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ е докажан навивач на Партизан, тој е слободен играч, но челниците на Партизан не ја разгледувале можноста за негов ангажман.

dobivaj vesti na viber

Бројни медиуми, домашни и странски, истиот ден кога Валенсија објави дека спогодбено го раскинала договорот со Димитријевиќ, 25. годишниот плејмејкер го поврзуваа со црно-белите.

„Спорт клуб“, повикувајќи се на свои извори, објави дека во Партизан во ниту еден момент не размислувале за кошаркарот кој предводеше Уникс до титулата во ВТБ лигата и беше МВП на финалната серија.

Раководството на Партизан е насочено кон задржување на поголемиот дел од постоечките сили, со оглед на тоа што договорите им истекуваат на сите странци, освен на Јам Мадар, како и на Алекса Аврамовиќ.

Според овој извор челниците на Партизан се фикусирани на преговорите со Кевин Пантер и Данте Ексум.

Димитријевиќ во неколку наврати потенцираше дека е голем навивач на клубот од Хумска.

„Моето семејство навива за Партизан и јас пораснав со Партизан. Бев во белградска арена во 2010 година кога Партизан против Макаби се пласираше на завршниот турнир во Евролигата. Се сеќавам на многу детали иако помина една деценија, а јас имав само 12 години. Атмосферата беше неверојатна, најдобра на натпревар во мојот живот“, изјави Димитријевиќ во интервју за „Спорт клуб“.

Инаку, според медиумите интерес за Димитријевиќ покажуваат Басконија, Баерн Минхен, Фенербахче, Зенит и УНИКС.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Политика апсолутно не стои зад смената на Јовев, секаде каде што има злоупотреби ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија Сашко Јовев кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјава не е политичка,...

Македонија23 минути

Вмровски пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ма ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став околу уставните измени. Во објави на социјалните мрежи, тие реагираат,...

Топ1 час

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај место викано „Раскрсница Удово“, полицијата привела две лица кои со автомобил...

Топ2 часа

МВР со детали за експлозијата во Чаир: Го разнеле банкоматот, но не ги зеле парите

Четири лица се обиделе со експлозив да ограбат банкомат во Бутел. Настанот се случил утринава околу три часот. Тие ја...

Македонија2 часа

Разнесен банкомат во Чаир

Утрово во Чаир е разнесен банкомат. Според информациите, со експлозив бил разнесен банкомат на НЛБ банката, кај „Алпи“ на улица...

Свет2 часа

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер објави видео од уништената брана Нова Каховка, нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион2 часа

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет3 часа

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата Каховка. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија11 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија14 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ16 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија16 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија19 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион19 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија20 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија21 час

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија22 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија23 часа

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија24 часа

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија1 ден

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...