Контакт

Спорт

Арсенал потпиша со петгодишниот Зајн, популарниот мал Меси

Објавено пред

Зајн Али Салман, петгодишното дете што стана сензација со своите неверојатни способности со топката, почна да работи во академијата на Арсенал, кои лани му дадоа првичен договор кога имаше само четири години.

dobivaj vesti na viber

Видеата на кои Зајн го покажува својот талент собраа илјадници прегледи и му го донесоа прекарот малиот Меси, а сега тој почна да работи. Салман се фотографира со менаџерот на академијата на Арсенал, Пер Мертезакер, како и со скаутот Стивен Динс, кој беше импресиониран.

„Тој прави работи што не треба да ги правиш на таа возраст. Кога го видов, му се јавив на пријателот да ми потврди дека има само четири години. Тогаш зборував со неговите родители и сега почнуваме со работа“, вели Динс.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zayn Ali (@zaynalisalman)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zayn Ali (@zaynalisalman)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zayn Ali (@zaynalisalman)

Спорт

(Видео) Свилар ја однесе Рома во осминафиналето на Лига Европа

Објавено пред

Миле Свилар ја однесе Рома во осминафиналето во Лига Европа. Српскиот репрезентативец, син на легендарниот југословенски голман Ратко, во пенал серијата проти Феенорд забележа две одбрани и го елиминира Феенорд.

dobivaj vesti na viber

Рома трет пат во низа од европските купови излезе како победник во пресметката со Феенорд.

Вечерва во Рим, патникот во осминафиналето го решија пеналите, откако натпреварот по 120 минути тактичка борба заврши со 1:1. Идентичен беше резултатот и на првиот меч во Ротердам.

Двата гола паднаа во раната фаза, во првиот дел од натпреварот. Феенорд поведе со голот на Хименез, а изедначи Пелегрини.

Пенал драмата донесе вистински возбудувања, најпрвин во втората серија промаши Лукаку, а потоа Свилар го одбрани ударот на Ханцко. Во наредната серија спрскиот репрезентативец го одбрани и ударот на Јаканбач.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Спарта го декласира Галатасарај – Обамејанг рекордер, Марсеј го победи Шахтјор

Објавено пред

Фудбалерите на Спарта Прага, Олимпик Марсеј и Спортинг Лисабон се пласираа во осминафиналето од Лига Европа.

dobivaj vesti na viber

Во престолнината на чешка, Спарта го декласира Галатасарај со 4:1 и со вкупни 6:4 избори место во осминафиналето.

Чешката екипа веќе во осмата минута го доведе Пресијадо во водство, а во двомечот донесе израмнување.

Но, во 16. минута Бардакчи израмни за Галатасарај и тоа беше се што фудбалерите на турскиот великан направија на овој натпревар.

Клучниот момент на натпреварот се случи во 70.минута кога Кан Ајхан доби директен црвен картон.

По четири минути домашните ја искористија бројната предност и преку Тучи стигнаа до 2:1. Во 80. минута Хараслин ефектно го матирашечекираше Муслера за 3:1, а точка на натпреварот стави Куча во 97.минута.

Олимпик Марсеј, со пресврт славеше над Шахтјор со 3:1. Во првиот натпревар беше 2:2.

Тимот од Украина поведе во 12. минута со голот на Судаков од пенал, изедначи Пјер-Емерик Обамејанг 11 минути подоцна. Габонецот со овј гол влезе во историјата на Лига Европа, стана најдобар стрелец во ова натпреварување. Во кариерата има постигнато 31 гол во Лига Европа.

Марсеј до триумфот дојде во последните 15 минути. Се играше 74. минута кога Обамејанг му асистираше на Исмаила Сара, која ја заби во мрежата за 2:1, а седум минути подоцна поранешниот играч на Монако, Интер, Валенсија и Атлетико Мадрид, Жофри Кондогбија го посави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Карабаг со играч помалку во 122.минута ја елиминира Брага, нестварен пресврт на Фрајбург

Објавено пред

Нестварни реванши во Лига Европа вечерва се видени на стадионите во Фрајбург и Баку. Пласман во осминафиналето изборија Фрајбург и Карабаг.

dobivaj vesti na viber

Карабаг и Брага одиграа нестварен меч, кој кулминираше во продолженијата, во кои домашниот тим со играч помалку постигна два гола. Брага победи во Баку со 3:2, но доживеа елиминација бидејќи Карабаг во првиот натпревар славеше победа 4:2.

Откако Карабаг во 57.минута остана со фудбалер помалку, Брага ја започна доминацијата на теренот и со головите на Фернандеш и Џало избори продолженија.

Во 102. минута Силва го намали резултатот на преполниот „Стадион Тофик Бахрамов“. Но тука не беше крај на драмата, Банза во 115. минута реализираше пенал и повторно го изедначи вкупниот резултат. И кога сите очекуваа дека пеналите ќе го решат патникот во осминафиналето, во 122. минута Акундзаде предизвика нова експлозија на стадионот за вкупни 6:5 и солзи на тренерот Курбан Курбанов.

Драматично беше и во Фрајбург каде домашниот тим во 92.минута се избори за птродолженија, а во 99. за место во осминафиналето.

Фрајбург го елиминираше Ленс и покрај тоа што францускиот тим имаше предност од два гола, преку Давид Переира да Коста и Ели Ваи.

Унгарецот Роланд Шалај во 69-та го намали резултатот, а во 92.минута со вториот гол го однесе натпреварот во дополнителните 30 минути. Точка на натпреварот стави Австриецот Грегориќ.

2

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

„Изјавата на Ахмети за „големата вест” потврдува најмалку две работи. Првата, дека ДУИ е безидејна партија која со предлози извадени...

Македонија11 часа

Застарува предметот „Моќник“, во кој е обвинет Антонијо Милошоски

Предметот „Моќник“, во кој е обвинет пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, застарува, соопшти Кривичниот суд. „Поради интерес на медиумите и...

Македонија11 часа

Синдикатот ги повика пратениците: Не гласајте измени со кои судската администрација нема да добие покачување на платата од 2.000 денари

Претседателката на Независниот синдикат на судска администрација, Јасмина Величкова, ги повика пратениците да не ги гласаат законските измени со кои...

Македонија11 часа

Лекарската комисија не дала прецизно мислење од што треба да се лекува Леонид, Фондот за здравство вина гледа и во законот

Вината за случајот со младиот Леонид, Фондот за здравство ја гледа во првостепената лекарска комисија која го донела конзилијарното мислење,...

Македонија13 часа

Манолева за Леонид Индов: Родителите немаат побарано мислење дали е можно лекувањето или рехабилитацијата да се заврши кај нас

Иако семејството на 18-годишниот Леонид Индов покажа конзилијарно мислење во кое стои дека во земјата се исцрпени сите можности за...

Македонија13 часа

Граѓаните се во агонија, време е за женска димензија во политиката, рече Силјановска-Давкова

Сакам jавно да изразам благодарност до сите свои колеги и колешки кои ме уверуваа дека сум добро решение за кандидатка...

Македонија14 часа

Апанажа за Ковачевски и Спасовски во период од една година – ќе добиваат по 2.500 евра месечно

Комисијата за избори и именување во Собранието ги прифати барањата на поранешниот премиер и министер за внатрешни работи, Димитар Ковачевски...

Македонија14 часа

Мијалков ослободен од обвинението за „Трезор“

Основниот кривичен суд Скопје донесе ослободителна пресуда за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, ексначалникот на Петтата управа, Горан Грујовски, и...

Македонија14 часа

Во март ќе им се зголеми платата на сите вработени во здравствениот сектор, потврди Манолева

Лекарите, помошно-техничкиот персонал и административните службеници во здравствениот сектор ќе добијат повисоки плати во март, потврди денес заменик-министерката за здравство,...

Македонија15 часа

Бујар Османи ќе биде кандидат за претседател на ДУИ

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи, ќе биде кандидат за претседател на Демократската унија за интеграција, најави лидерот на партијата, Али...

Македонија15 часа

(Видео) Пратеници во инспекција: со стари дипломатски пасоши се поминува граница, со регуларните не

Пратениците Бране Петрушевски и Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ со автомобил тргнаа кон македонско-бугарската граница, со цел, како што велат, да...

Свет18 часа

Кучето на Бајден најмалку 24 пати каснало членови на Тајната служба

Кучето на американскиот претседател Џозеф Бајден најмалку 24 пати каснало агенти на американската тајна служба, кои се грижеле за безбедноста...

Свет18 часа

„Политико“: Повеќе од 20 земји сакаат холандскиот премиер да биде новиот шеф на НАТО

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна...

Свет18 часа

(Видео) Пукање на автопат во Израел, вооружени цивили им возвратија на терористите

Израелската полиција соопшти дека еден Израелец е убиен, а осум се ранети, од кои тројца потешко, во пукотница на автопатот...

Македонија18 часа

Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Димитар Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет, ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Без никаков повод, само...

Регион18 часа

Четири земјотреси ја погодија Хрватска за помалку од два часа

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска неколку минути по 7 часот, регистрира Сеизмолошкиот завод...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија1 ден

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија1 ден

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија1 ден

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...