Контакт

Спорт

Нуркиќ сакал да купи вакцини за цела БиХ – не му дозволиле!

Објавено пред

НБА кошаркарот на Портланд – Јусуф Нуркиќ се обидува да и помогне на татковината (БиХ) кога се работи за набавка за вакцини против Ковид 19.

Тој сакал да купи вакцини за цела БиХ, но Американците не му дозволиле.

Нуркиќ поради пандемијата на коронавирусот загубил неколку членови на семејството, па тој на најтешкиот начин разбрал колку е вакцинирањето потребно за пребродување на пандемијата.

Во Босна досега има над 200.000 заболени и околу 10.000 починати од опасниот вирус. Во земјата, според податоците, досега се вакцинирани помалку од 10% од жителите.

„Нема доволно вакцини за сите, примија само неколку донации. Јас бев подготвен за набавка на количина за сите во мојата земја, изграден беше и финансискиот план, како и логистиката. За жал, ништо од тоа. Дури и да пронајдам потенцијален продавач, изгледа дека американските закони не дозволуваат продажба на вакцини надвор од границите на земјата се додека не се вакцинираат сите Американци. Не знам што да направам, се се обидов“ изјавил разочараниот кошаркар.

Во помалку развиените земји ситуацијата со вакцини е компликувана.

„Што е најлошо од се, не сакам ниту да се присетам колку вакцини во САД се фрлаат или остануваат неискористени, и тие дози со задоволство би ги откупил. Целиот свет пати, а овде некои дури и одбиваат да се вакцинираат. Тоа навистина ме растажува. Мислам дека потфрливме како луѓе, сите земји треба да имаат еднаква достапност до вакцините“ смета Нуркиќ.

Спорт

Не постои договор за трансферот на Кејн во Манчестер сити

Објавено пред

Никој веќе еден месец не испратил понуда до Тотенхем за Хари Кејн. Новинарот, Фабрицио Романо, повикувајќи се на извори во клубот, објави дека последната понуда од 100 милиони фунти, која била одбиена, ја испратиле луѓето од Манчестер сити.

На овој начин Романо ги демантира пишувањата на „Сан“. Магазинот, претпладнево објави, дека Тотенхем прифатиле да го продадат Кејн во Манчесѕер сити за 160 милиони фунти (околу 185 милиони евра).

Доколку до трансферот дојде по овои услови, тогаш тоа ќе биде британски рекорд и воедно ќе биде вториот најскап во историјата на фудбалот.

Романо, во својот Твите, вели дека претседателот на Тотенхем, Даниел Леви, по секоја цена ќе се обиде да го задржи капитенот во тимот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поранешен европски првак поради допинг не смее да настапи на ОИ

Објавено пред

Поранешниот европски шампион, во дисциплината 400 метри со пречки, Карим Хусеин, нема да учествува на Олимписките игри. Светската анти-допинг агенција (ВАДА), поради користење на допинг, непосредно пред официјалното отворање на ОИ, му изрече девет месечна суспензија.

Карим Хусеин (32), пред еден месец бил позитивен на допинг тестот.

„Мојот сон за ОИ во Токио е завршен. Суспендиран сум на девет месеци. Направив фатална грешка, жалам“, напишал Хусеин на Твитер.

Не е познато кој ќе го замени европскиот првак од 2014 година во швајцарскиот тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Санчо во Манчестер јунајтед до 2026 година

Објавено пред

Џејдон Санчо официјално е играч на Манчестер јунајтед. Крилниот напаѓач со „црвените ѓаволи“ потпиша договор до 2026 година.

Санчо ја минал младинската школа на Манчестер сити. Во 2017 година се пресели во Борусија Дортмунд.

Се уште не е познато колку пари издвои Манчестер јунајтед за неговиот трансфер. Се претпоставува дека се работи за сума од 90 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 часа

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт3 часа

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија5 часа

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија6 часа

Димитров од Словенија: Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот или ќе го изгубиме

Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот или ќе го изгубиме. И мислам дека ние навистина се потпираме...

Македонија6 часа

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет7 часа

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Европа8 часа

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт8 часа

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ9 часа

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија9 часа

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Македонија19 часа

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ21 час

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија24 часа

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија1 ден

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ1 ден

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ1 ден

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија1 ден

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион1 ден

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Досие