Контакт

Спорт

Објавени 30-те кандидати за „Златната топка“, меѓу нив седум фудбалери на Ливерпул!

Објавено пред

Кристијано Роналдо, Лионел Меси и Виргил ван Дајк се фаворитите за освојувањето на „Златната топка“, престижната награда на „Франс фудбал“ за најдобар фудбалер на светот, откако беа објавени 30-те имиња на финалистите, помеѓу кои има дури седум фудбалери на европскиот шампион, Ливерпул.

Први беа објавени имињата на ѕвездите од Премиер лигата, Серхио Агуеро (Манчестер сити), Садио Мане (Ливерпул) и помалку неочекувано голманот на Тотенхем, Иго Љорис, заедно со Френки де Јонг (Барселона) и Душан Тадиќ (Ајакс).

Во следната „тура“ тука беа Пјер-Емерик Обамејанг (Арсенал), Трент-Александер Арнолд (Ливерпул), Марк Андре Тер Штеген (Барселона) и Дони ван де Бек (Ајакс). Има место и за Килијан Мбапе (ПСЖ), Карим Бензема (Реал Мадрид) и за колегите од Јувентус, Кристијано Роналдо и Матијс де Лихт.

Четворката од Ливерпул, Алисон, Георгино Вајналдум, Роберто Фирмино и Виргил ван Дајк се приклучи на Мане и Александер-Арнолд. Тука се и Бернардо Силва (Манчестер сити), Сон Хеунг-Мин (Тотенхем) и Роберт Левандовски (Баерн Минхен).

Во следната „петка“ беа и Лео Меси (Барселона), Калиду Кулибали (Наполи), Кевин де Бројне (Манчестер сити), Ријад Марез (Манчестер сити) и Антоан Гризман (Барселона).

Во последната „тура“ која беше објавена беа вклучени и седмиот фудбалер на Ливерпул, Мохамед Салах, покрај Еден Азар (Реал Мадрид), Маркињос (ПСЖ), Жоао Феликс (Атлетико Мадрид) и Рахим Стерлинг (Манчестер сити)

Главната церемонија за доделување на „Златната топка“ ќе се оддржи на 4 декември во Париз.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Браќата Маркез в година ќе бидат колеги!

Објавено пред

Мото ГП „доминаторот“, Марк Маркез, в одина за свој клупски колега ќе го има помладиот брат Алекс Маркез откако Репсол Хонда објави дека Мото 2-шампионот ќе го замени Хорхе Лоренцо, кој отиде во пензија, со договор на една година.

23-годишниот Алекс ја освои Мото 2-титулата, а претходно беше и Мото 3-шампион и првпат ќе вози во Мото ГП-класата, каде што неговиот 26-годишен брат има освоено неверојатни шест титули во седум години.

Иако се веруваше дека Французинот Жоан Зарко е главен кандидат да го замени трикратниот светски шампион Лоренцо, кој се повлече пред трката во Валенсија, изборот падна на младиот Маркез, секако со влијание на неговиот постар брат. Хонда на овој начин ќе има адут за да продолжи со преговорите со Марк Маркез за продолжување на договорот по 2020 година.

Шпанската компанија „Репсол“, пак, во исто време со ова добива џек-пот и ќе може да врши промоција на брзите браќа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алжирскиот селектор не го сака Бензема

Објавено пред

По најавите дека Карим Бензема може да се откаже од Франција и да настапува за алжирската фудбалска репрезентација, селекторот на северноафриканската земја, Џамел Белмади, вели дека такво нешто не е можно.

Бензема во текот на викендот влезе во војна на зборови со претедателот на Фудбалската федерација на Франција (ФФФ), Ноел Ле Грет, кој изјави дека авантурата со Франција е завршена за 31-годишниот фудбалер на Реал Мадрид.

„Ноел, мислев дека нема да се мешаш во работата на селекторот. Размисли за тоа дека само јас ќе одлучам кога ќе ја завршам репрезентативната кариера. Ако мислиш дека сум готов, тогаш дај ми да играм за една од другите земји за кои можам“, напиша Бензема на „Твитер“.

Родителите на Бензема доаѓаат од Алжир, но трансферот во оваа репрезентација е многу комплициран бидејќи тој треба да се откаже од француското државјанство.

Белмади, пак, вели дека е задоволен од својот тим и дека Бензема не им е потребен.

„Имам фудбалери како Багдад Бунеџах, Ислам Слимани, Анди Делор и Хилал Судани. Многу сум задоволен од составот“, изјави Белмади.

Бензема игра во животна форма, Дешамп не го вика поради секс-скандалот!

Прикажи повеќе...

Спорт

Англиските и косовските фанови заедно пееја: Србите се копилиња, каде и да одат (видео)

Објавено пред

Англиските и косовските навивачи заедно пееја „Е.и ја Србија“ за да фрлат дамка на мечот кој предизвика толку многу внимание со одличниот пречек на англиската репрезентација на гостувањето во Приштина.

Англичаните стигнаа до 4:0 победа на гости, но главната приказна, која доаѓаше од Косово, беа пеењето на англиската химна од страна на косовските навивачи на стадионот „Фадиљ Вокри“ и големиот број англиски знамиња. Покрај тоа, Косовците објавија голем банер со ликот на Рахим Стерлинг откако тој беше расистички напаѓан на гостувањето во Бугарија.

Меѓутоа, убавата слика од мечот беше расипана од некои од англиските навивачи, кои на стадионот извикуваа: „Србите се копилиња, каде и да одат“, а и од локалните барови, каде што се пееше песна со порака „Е.и ја Србија“.

Некои од англиските коментатори сметаат дека се работи за лицемерство кога се обвинуваат навивачите на Бугарија за расистичките извици, а во исто време и нивните фанови не се однесуваат нималку подобро.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија3 часа

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија5 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија8 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија9 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија9 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија10 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет11 час

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет12 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија12 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија13 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија23 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет24 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа1 ден

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет1 ден

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија1 ден

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет1 ден

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет1 ден

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија1 ден

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион1 ден

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Досие