Контакт

Спорт

Од Атлетико потврдија – Гризман оди во Барселона

Објавено пред

И покрај тоа што некои се сомневаа дека договорот е под закана, Антоан Гризман речиси сигурно е нов фудбалер на Барселона, барем така вели извршниот директор на Атлетико, Анхел Хил Марин.

Во изјава за шпанскиот „Спорт“, Хил Марин вели дека во клубот одамна знаат дека Французинот има непишан договор со Барселона.

„Секако, јасно ни е каде ќе игра Антоан Гризман следната сезона. Го знаеме тоа од март, дека тој оди во Барселона“, изјави Хил Марин.

Според шпанските медиуми, Гризман одамна има постигнато договор со Барселона и покрај денешните изјави дека не знае дали ќе остане во Шпанија, но дека се чека 1 јули и официјалниот старт на преодниот рок поради почитувањето на финансискиот фер-плеј на УЕФА.

Спорт

ЕУРО У-21: Франција и Романија „договорено“ со 0:0 ја исфрлија Италија

Објавено пред

Младите фудбалери на Романија се изненадувањето на ЕУРО У-21.

Вечерва и нив, но и на младите Французи за поминување на групната фаза и влез во полуфиналето на првенството им требаше нерешен резултат на меѓусебниот дуел. Така и бидна.

Досадни 0:0. Единственото возбудување беше на стартот на мечот. Се бараше асистенција од ВАР за пенал за Романците. Пенал не беше досуден.

Најголем губитник од ремито на овие две селекции е домаќинот на шампионот, Италија. На Италија по третпат и се случува елиминација на идентичен начин.

Пред 15 години на Европското првенство во Австрија и Швајцарија, Данска и Шведска одиграа 2-2 и со тоа ја испратија Италија дома.

Во 2015 година, пак, на ЕП У21, Италија требаше да победи над Англија, ама да има победник на дуелот Португалија и Шведска.

Италијанците победија, ама другиот дуел заврши 1-1, па „азурите“ повторно со наведнати глави.

На вториот вечерашен меч на ЕУРО У-21, без резултатско значење, Англија и Хрватска одиграа 3-3. Англичаните трипати водеа, Хрватите се враќаа и на крај мечот ремизираше.

Во полуфиналето на ЕП У-21 ќе играат Шпанија-Франција и Германија-Романија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар и ПСЖ се разминуваат во жрепката, „црвено-црните“ во група со Монпелје

Објавено пред

Актуелниот ракометен европски првак, скопски Вардар со сигурност нема да биде во истата група со францускиот шампион, ПСЖ во новата сезона во ракометната Лига на шампиони. И Вардар и ПСЖ се носители на групите А и Б за жрепката која ќе се одржи во четврток.

„Црвено-црните“ знаат дека во истата група со нив ќе биде вториот француски претставник во ЛШ, екс-шампионот на Европа, Монпелје затоа што екипи од иста земја не смеат да бидат во иста група.

Се знае и еден од противниците на ПСЖ во групната фаза. Тое е тимот на Загреб, од шестиот барабан.

Во групите „Ц“ и „Д“ беа одредени квалитативните барабани.

Вториот македонски претставник во ЛШ идната сезона, битолски Еурофарм Работник е сместен во шестиот шешир заедно со Кристијанштад од Шведска.

Истото правило важи и во овие две групи, па затоа вториот шведски претставник во ЛШ, Савехоф ќе биде еден од противниците на „фармацевтите“.

Уште една работа е сигурна. Еден од противниците на Кристијанштад во групната фаза ќе е Динамо Букурешт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куп на конфедерации: Ангола му „скина“ два планирани бода на Тунис (видео)

Објавено пред

Пред полупразен стадион во египетскиот град Суез, вечерва Тунис и Ангола ги поделија бодовите играјќи 1-1 во премиерниот меч од Групата Е во Купот на конфедерации што се одржува во Египет.

Ангола успеа да освои бод, или подобро речено да му „скине“ два планирани бода на фаворитот Тунис откако во поголемиот дел од мечот беше во негатива.

Тунис поведе со голот на Јусуф Мсакни од пенал во 34 минута.

Предноста на Тунижаните траеше се до 73 минута кога голманот Фарук Бен Мустафа лошо интервенираше, ја одби топката до ногата на Џалми и им донесе израмнување на противниците.

Од истата група во 22 часот започнува дуелот меѓу Мали и Мавританија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ15 часа

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија15 часа

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија17 часа

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија19 часа

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ21 час

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион22 часа

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион22 часа

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион23 часа

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет23 часа

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија1 ден

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ1 ден

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион2 дена

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија2 дена

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија2 дена

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија2 дена

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија2 дена

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет2 дена

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион2 дена

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Досие