Контакт

Спорт

Од август Серија А со навивачи

Објавено пред

Министерот за здравство на Италија, Карло Сибилја, открил кога би можеле навивачите да се вратат на трибините. Според него, веројатно од август натпреварите во Серија А ќе се играат пред публика.

Фудбалот, по пауза од три месеци, во Италија се враќа в петок и в сабота, кога ќе се одиграат полуфиналните реванши во Купот.

Рестартот на сезоната во Италија ќе се случи пред празни трибини, а министерот Сибилја верува дека во август ќе се створат услови навивачите да се вратат на трибините.

„На сите ни е јасно дека фудбалот без навивачи не е вистинска работа, сепак мораме да бидеме претпазливи. Верувам дека ќе се стекнат услови навивачите во август да се вратат на трибините. Дури не ја исклучувам можноста тоа да се случи во јули, оваа опција е комплицирана, ќе разговараме за неа. Целта е да го вратиме италијанскиот фудбал да се игра во нормални услови“, рекол Сибилја.

Сезоната во Италија продолжува в петок со делот Јувентус-Милан, ден подоцна својот полуфинален реванш во Купот ќе го одиграат Лацио и Интер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јотиќ се договорил со Вардар

Објавено пред

Ловро Јотиќ кој минатата сезона настапуваше за Еурофарм Пелистер е последното засилување за Вардар. Со трансферот на Јотиќ европскиот првак го комплетираше тимот за новата сезона.

Јотиќ заедно со сонародникот Анте Гаџа ќе бидат опциите што ќе ги има тренерот Стевче Алушовски на позицијата среден бек.

Инаку, Јотиќ кариерата требаше да ја продолжи во Бенфика, но откако португалскиот клуб поради финансиската криза што ја предизвика коронавирусот репи да го намали буџетот тој реши да ја прифати понудата од Вардар.

Ловро Јотиќ е деветтото засилување за Вардар во пресрет на новата сезона, претходно во клубот пристигнаа Талески, Георгиевски, Вујин, Кантарел, Јагуриновски, Вакиќ, Гаџа и Валчак.

Прикажи повеќе...

Спорт

Емери би можел да ја преземе Фиорентина

Објавено пред

Унаи Емери се враќа од наредната сезона. Шпанскиот тренер се поврзува со Фиорентина иако за него се заинтересирани и некои други клубови.

Емери реши да земе одмор откако во декември минатата година доби отказ во Арсенал. Во кариерата тој бил тренер на Лорка, Алмерија, Валенсија, Спартак Москва, Севилја и ПСЖ.

Челниците на Фиорентина сметале дека 48 годишникот може да го врати клубот во самиот врв на италијанскиот фудбал.

„Виолетовите“ имаат лоша сезона, во 29 натпревари забележале само седум победи. Во Серија А се наоѓаат на 13 место со 31 бод, само шест повеќе од Лече кој се наоѓа во опасната зона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новата сезона во ЛШ ќе стартува во октомври

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА) потврди дека новата сезона во Лигата на шампините ќе започне на 20 октомври. Поради пандемијата на коронавирусот тековната сезона ќе заврши во август со завршен турнир во Лисабон.

Сезоната 2020/2021 во Лигата на шампионите ќе започне на 20 октомври, а ќе заврши на 9 декември кога ќе бидат одиграни натпреварите од шестото коло во фазата по групи.

УЕФА исто така објави дека нокаут-фазата ќе се игра во стандардните термини, односно ќе започне со осмина-финалните натпревари на 16 февруари 2021 година, четврт-финалната фаза ќе започне на 6 април, а првите полу-финални мечеви ќе се одиграат на 27 и 28 април. Финалниот меч според распоредот ќе се одигра на 29 мај во Истанбул.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија2 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет3 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет3 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија4 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет4 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија4 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет4 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет4 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет5 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет16 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија22 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија22 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија22 часа

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија23 часа

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија23 часа

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион1 ден

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија1 ден

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Економија1 ден

Игротеките бараат поддршка и протоколи за почеток со работа

Три конкретни мерки за што поскоро отворање и почеток со работа предложи Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и...

Досие