Контакт

Спорт

Одбиена жалбата на Фрајбург – Победата на Баерн е регуларна

Објавено пред

Бундес лигата ја одби жалбата на фрајбург, која се однесуваше на натпреварот со Баерн Минхен. Минатиот викенд Баерн победи во Фрајбург со 4:1.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот го обележа моментот што се случи во финишот, кога Баерн 17 секунди имаше 12 фудбалери на теренот. Откако од Фрајбург му сугерираа на судијата дека Баерн имаат 12 играчи на теренот, натпреварот на кратко беше прекинат. Продолжи кога Конгсли Коман го напушти теренот.

„Лошите проценки на судиите придонесоа Баерн да игра со 12 фудбалери. Сепка Баерн не стекна никаква предност во тоие моменти“, соопшти Бундес лигата.

Баерн ја задржа предноста над Борусија Дортмунд од девет бода.

Спорт

Перез добил објаснување од Ред бул за Шпанското ГП

Објавено пред

Серхио Перез открива дека имал „внатрешни разговори“ со Ред бул рејсинг по Шпанското ГП и дека е задоволен откако на трката во Барселона му беше наредено да „направи место“ и да го пропушти клупскиот колега, шампионот Макс Ферстапен за победата.

dobivaj vesti na viber

Во текот на трката, мексиканскиот возач побара тимот да му дозволи да го помине Ферстапен за да може да „функционира“ неговата стратегија на две влегувања во боксот во споредба со трите на Холанѓанецот, а по трката јасно кажа дека не е задоволен.

„Зборувавме по трката. На крајот беше јасно дека стратегијата со три влегувања во боксот беше исправната. Се согласивме и одиме понатаму. Во Ред бул има одлична атмосфера, голем момент, така што тоа беше одличен тимски резултат. Добив јасна порака дека ја имам поддршката на тимот за победи“, вели Чеко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милер: Ливерпул после пенали ќе го освои трофејот во ЛШ

Објавено пред

Фудбалерот на Баерн Минхен, Томас Милер, верува дека Ливерпул ќе ја освои Лигата на шампионите во саботната пресметка против Реал Мадрид на „Сент Дени“ во Париз, а тоа ќе го направи на пенали, после 2:2 во регуларниот дел од натпреварот.

dobivaj vesti na viber

Ливерпул има два огромни мотиви пред утрешната пресметка. Првиот е да му се реваншира на „кралскиот клуб“ за поразот од Киев во 2018 година, а вториот да го врати „заработениот трофеј“ што го чека трета година.

„Имам впечаток дека Ливерпул е подобар, но врз основа на она што Реал го направи оваа сезона во Лигата на шампионите, не можам да ги отпишам. Предвидувам дека во регуларниот дел ќе биде 2:2 и дека Ливерпул ќе победи на пенали“, изјави Милер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тијаго и Фабињо ќе му бидат на располагање на Клоп за финалето на ЛШ

Објавено пред

Тијаго Алкантара и Фабињо се вклучени во тимот на Ливерпул за претстојното финале во Лигата на шампионите против Реал Мадрид и денеска заедно со соиграчите ќе отпатуваат во Париз, објави клубот на својата официјална веб-страница.

dobivaj vesti na viber

Тијаго продолжи со тренинзите откако предвреме го напушти теренот за време на натпреварот со Вулверхемптон минатата недела поради истегнување на мускулот.

Фабињо нема играно од натпреварот со Астон Вила на 10 мај, кога исто така заработи повреда на мускулот. Тие двајца сега се достапни за Јирген Клоп за утрешниот натпревар.

Сепак, сè уште не е јасно дали се подготвени да започнат како стартери.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Од денес повторно отворена македонската амбасада во Киев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина ја отвори Амбасадата на Република Северна Македонија во...

Македонија3 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет3 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија4 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија5 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион5 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет6 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија6 часа

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија7 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет8 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет9 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет21 час

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија22 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт23 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија1 ден

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија1 ден

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...