Контакт

Спорт

Одбија намалување од 50 отсто, сега клубот платите ќе им ги намали за 70 отсто

Објавено пред

Фудбалерите на Барселона го одбија предлогот на клубот додека трае кризата платите да им бидат намалени за 50 отсто. Капитените Меси, Пике, Тер Штеген и Бускетс го изложиле овој предлог пред соиграчите и добиле негативен одговор.

Времето ќе покаже дали фудбалерите направиле грешка кога го одбиле предлогот и дали тоа може да ги продлабочи проблемите на „Ноу Камп“.

Шпанските медиуми пренесуваат дека според законите на државата во случај на кризни ситуации, меѓу кои спаѓа и кризата со коронавирусот клубовите можеле да им ги намалат платите за 70 отсто.

Се шпекулира дека претседателот на Барселона Џозеп Марија Бартомеу ќе се повика на овој закон и дека ќе им ги скрати платите за 70 отсто.

Медиумите шпекулираат дека играчите биле подготвени на штрајк во случај да биде реализирано ова сценарио.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Монтеѕемоло: Шумахер и Сена не би можеле заедно во Ферари

Објавено пред

Поставувањето на Аиртон Сена и Михаел Шумахер во Ферари можеби би било остварување на сонот на Ф1 фановите, но тоа би предизвикало само проблеми, вели поранешниот претседател на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло.

Во едно од најпопуларните „што би било“ сценарија во Формула 1, јавно беше познато дека трикратниот шампион Аиртон Сена сакал да ја заврши кариерата во Ферари пред неговата трагична смрт на Сан Марино ГП во 1994 година.

„Тој дојде кај мене во Болоња во средата пред трагичниот викенд во Имола. Ми кажа дека сака да се трка во Ферари по секоја цена и дека сака да си оди од Вилијамс. Планот беше да разговараме по Имола. Тогаш се случи тоа што се случи“, вели Монтеѕемоло за „Скај спорт Италија“.

Кога загина, Сена ја возеше само својата трета трка за Вилијамс по трансферот од Мекларен, а неговиот нов тим не успеваше да ги реши проблемите со болидот. Од друга страна истата сезона, Шумахер ја имаше својата прва шампионска сезона со Бенетон, круна која ја одбрани во 1995 година, пред во 1996 година да направи трансфер во Ферари.

Сепак, Монтеѕемоло не верува дека двајцата би се согласувале во тимот.

„Тоа е убав сон, но мислам дека со таков потег би се самоуништиле. Тоа ќе беше голем хит кај фановите, но не и добро за Ферари. Со две ѕвезди заедно не победуваш“, инсистира Монтеѕемоло.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дибала и неговата девојка повторно позитивни на корона вирусот!

Објавено пред

Иако претходно беше објавено дека ја победиле болеста, ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала и неговата девојка Оријана Сабатини повторно се позитивни на корона вирусот.

„На 21 март направивме тест на корона вирусот и бевме позитивни. Пред три дена имавме негативен тест, но потоа направивме уште два теста, од кои едниот беше негативен, а вториот позитивен. И понатаму сме заразени и навистина не сфаќам како функционира ова“, објави Сабатини.

Дибала се зарази со корона вирусот од својот соиграч, дефанзивецот Даниеле Ругани, а позитивен беше и уште еден соиграч од Јувентус, Блез Матуиди. Аргентинецот на крајот на март зборуваше за борбата со корона вирусот и проблемите кои ги имал.

Дибала за корона вирусот: Едвај дишев!

Прикажи повеќе...

Спорт

Ќерката на Мејведер уапсена за физички напад?

Објавено пред

Ијана „Јаја“ Мејведер, 19-годишната ќерка на боксерската легенда Флојд Мејведер Јуниор е уапсена во Хјустон откако во расправија нападнала со нож една жена поради раперот НБА Јанг бој, јавуваат американските медиуми.

Ијана била уапсена во саботата наутро поради физичка пресметка со 20-годишната Лапатра Лашаи во домот на раперот, во која таа користела кујнски нож а да ја нападне. 19-годишната Ијана е една од четирите деца на Мејведер, а нејзината мајка е бизнисменката Мелиса Брим.

Ова е само уште еден семеен проблем за Мејведер, откако во последните недели тој мораше да се справи со две трагедии. Прво, поранешната партнерка на Мејведер, и мајка на три негови деца, Џози Херис беше пронајдена мртва во нејзиниот автомобил во Калифорнија, а потоа почина неговиот ментор и чичко, Роџер Мејведер.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион41 минута

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп откако е потврдено дека еден 53-годишен маж е позитиен на коронавирус. Авганистанецот...

Македонија1 час

МТСП: Породилното отсуство се продолжува

Министерството за труд и социјална политика информира дека се продолжува периодот на платено отсуство од работа поради нега и одгледување...

Македонија2 часа

Уапсени 12 лица во Куманово поради непочитување на полицискиот час

Во периодот од 21 часот на 03 април, петок, до 07 часот утринава, на подрачјето на Куманово регистрирани се 14...

Свет2 часа

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000...

Свет3 часа

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе...

Македонија15 часа

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион15 часа

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа16 часа

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија17 часа

(Видео) Кога и како се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“ објави видео на кое е прикажано како правилно се носат маските за вистински...

Македонија19 часа

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија21 час

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет21 час

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет23 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет1 ден

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија1 ден

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет1 ден

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија1 ден

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет1 ден

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет1 ден

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија2 дена

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Досие