Контакт

Спорт

Официјално: Лео Меси заминува од Барселона!

Објавено пред

Крај на една фудбалска ера – Барселона официјално потврдија дека нема да потпишат нов договор со Лионел Меси по сериозните проблеми на денешниот состанок, во „бомба“ која ќе го потресе фудбалскиот пазар и ќе предизвика огромно влијание на плановите на врвнтие европски клубови.

Преговорите меѓу двете страни не само што наидоа на проблеми, туку целосно колабираа без можност за решение. Откако шпанските медиуми објавија за овој „распад“, Барселона и формално потврди дека нема да потпише нов договор со Аргентинецот.

Меси и така беше без договор по истекот на претходниот на 30 јуни, но досега вестите од Каталонија велеа дека се согласил на договор со 50 отсто помала плата и дека се чека Барса да ги среди финансиите за тој да биде официјализиран. Но, Барселона вели дека тоа е невозможно.

„Поради регулативите на шпанската Ла лига не може да се формализира договорот, што значи дека Лионел Меси нема да продолжи со Барселона. Двете страни изразуваат длабоко жалење дека не можат да се исполнат желбите на клубот и фудбалерот“, се вели во објавата на Барселона.

Сега, неизбежно Манчестер сити и Пари Сен-Жермен, како два финансиски најсилни клубови во Европа, повторно влегуваат во игра за потписот на Меси.

Ова е крај на историско партнерство помеѓу 34-годишниот Меси и Барселона, откако тој се пресели во Шпанија да влезе во нивната академија на 13 години во 2000. Тој си заминува од Барселона со 778 меча во сите натпреварувања, 672 постигнати голови и 305 асистенции.

„Марка“ тврди: Невозможно е Меси да остане во Барселона!

Спорт

Фокема стана првата фудбалерка која играла за машки тим

Објавено пред

Елен Фокема влезе во историјата на холандскиот фудбал во саботата, кога стана првата жена која играла за сениорски машки тим во лигашки меч.

20-годишната Фокема влезе како замена за ВВ Фоарут во мечот против Слеат, откако Холандската кралска фудбалска федерација дозволи жените да играат во сениорските машки тимови по тестот минатата сезона.

Фокема е дел од ВВ Фоарут од својата петта година, но холандската федерација претходно дозволуваше мешани тимови до У-19 нивото. Минатата сезона им беше дозволен тест-периоид за Фокема да биде дел од тимот, и таа одигра седум меча, пред во март 2021 федерацијата да ги смени правилата.

„Се надевам дека нема да сум последната жена која ќе игра, бидејќи во спротивност моето достигнување е безвредно“, изјави Фокема.

Прикажи повеќе...

Спорт

Боксерот Кастилјо излезе од болница по застрашувачкиот нокаут

Објавено пред

Ленон Кастилјо излезе од болница и е свесен, откако во саботата навечер доби брутален нокаут од Британецот Калам Смит во пред-мечот на дуелот Олександер Усик-Ентони Џошуа.

Со фантастична десница на Смит, Кастилјо (21-1-4) остана на подот, а судијата Боб Вилијамс веднаш го прекина мечот. Смит (28-1) почна да прославува, но ведаш му беше јасно дека нешто не е во ред со противникот, кому му се тресеа нозете.

33-годишниот Кастилјо, ветеран од Доминиканската Република, доби медицинска помош неколку минути, по што беше изнесен на носилки, а промотерот Еди Херн потврди дека тој е свесен и во добра состојба.

Страшен нокаут во Тотенхем арена

Прикажи повеќе...

Спорт

Боксерот Кастилјо излезе од болница по застрашувачкиот нокаут

Објавено пред

Ленон Кастилјо излезе од болница и е свесен, откако во саботата навечер доби брутален нокаут од Британецот Калам Смит во пред-мечот на дуелот Олександер Усик-Ентони Џошуа.

Со фантастична десница на Смит, Кастилјо (21-1-4) остана на подот, а судијата Боб Вилијамс веднаш го прекина мечот. Смит (28-1) почна да прославува, но ведаш му беше јасно дека нешто не е во ред со противникот, кому му се тресеа нозете.

33-годишниот Кастилјо, ветеран од Доминиканската Република, доби медицинска помош неколку минути, по што беше изнесен на носилки, а промотерот Еди Херн потврди дека тој е свесен и во добра состојба.

Страшен нокаут во Тотенхем арена

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

Куба почна со извоз на својата вакцина против коронавирус

Куба соопшти дека за првпат ја извезла во Виетнам својата вакцина против коронавирус „Абдала“, која се дава во три дози....

Свет1 час

(Видео) Воз излета од пругата во САД, најмалку тројца загинати

Најмалку три лица загинаа, а десетици се повредени кога воз излета од пругата во Монтана, САД. Националниот одбор за безбедност...

Регион2 часа

Труење, па давање е најверојатно причината за смртта на децата кои беа убиени од нивниот татко во Хрватска

Децата што во Хрватска беа убиени од страна на нивниот татко – Австриецот, Харалд Копиц, најверојатно првично биле отруени, пишуваат...

Европа2 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија2 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија19 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија20 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа21 час

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија2 дена

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија2 дена

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Досие