Контакт

Спорт

Ole at the wheel – времеполов во кариерата на Солскјер – 0 трофеи, само 54 отсто победи!

Објавено пред

Откако Оле Гунар Солскјер стана „бивши“ во Манчестер јунајтед, британскиот „Гардијан“ ги потсети навивачите на „ѓаволите“ на клучните датуми во периодот во кој Норвежанецот беше на чело на клубот.

19 декември 2018 Јунајтед го именуваат Солскјер како преоден менаџер еден ден откако го отпуштија Жозе Мурињо, а Норвежанецот потпиша договор со Молде еден месец претходно. Коментаторите не се убедени. „Дали, ова се местото каде што се Јунајтед? Навистина, најголемиот клуб на светот со преоден менаџер кој работи во Молде“, се прашува Роби Севиџ.

22 декември 2018 Јунајтед го победуваат поранешниот клуб на Солскјер, Кардиф со 5:1 во првиот меч. Тој станува првиот менаџер на Јунајтед со победа во првите пет меча по Сер Мет Базби во 1946 година и ја добива наградата за менаџер на месецот. „Ова е само почеток“, вели Солскјер.

28 март 2019 По победа во 14 од 19 меча, Солскјер станува постојан менаџер на клубот со тригодишен договор. „Ова е работа за која секогаш сонував“, вели Солскјер. Јунајтед сезоната ја завршуваат на шестото место.

26 јули 2020 На крајот на солидната сезона, Јунајтед завршуваат трети, само вторпат во топ 3 по пензионирањето на Сер Алекс Фергусон. Играат во полуфиналињата на Лига купот, ФА купто и Лига Европа, но губат во трите дуели.

4 октомври 2020 Јунајтед губат дома со 1:6 од Тотенхем. „Ова е најлошиот ден во мојата кариера како менаџер на Манчестер јунајтед. Но, сме се враќале и порано“, вели Солскјер. Таа сезона, Јунајтед не ја поминува групната фаза во ЛШ, губат во финалето на Лига Европа од Вилјареал. Завршуваат втори на табелата со 77 поени, а забележуваат и легендарна 9:0 победа над Саутемптон.

4 јули 2021 Солскјер потпишува тригодишно продолжување на договорот. Во преодниот рок, „ѓаволите“ се активни и ги носат Џејдон Санчо, Рафаел Варан, а тука е и емоционалното враќање на Кристијано Роналдо. „Под водство на Оле, одиме во вистинска насока“, вели извршниот потпретседател на клубот, Ед Вудворд.

18 септември 2021 Јунајтед победуваат со 2:1 кај Вест хем за да постават рекорд – 29 премиерлигашки гостински натпревари без пораз.

24 октомври 2021 Јунајтед губат со 0:5 дома од Ливерпул, во „најцрниот ден“ за Солскјер. „Дојдовме предалеку за да се предадеме. Јас не сум научен така. Ова е најниското, но ја прифаќам одговорноста и одиме напред“, вели Солскјер.

6 ноември 2021 Притисокот расте – Јунајтед губат со 0:2 од Манчестер сити, иако резултатот според играта требаше да биде повисок.  „Не сме на исто ниво и мораме да се поглденеме во огледало“, вели Бруно Фернандеш.

20 ноември 2021 Пораз од 4:1 кај Вотфорд. „Тешко е да се објасни, се наоѓаме во тежок момент. Верувам во мојот тим, моите играчи и во самиот себе“, вели Солскјер. Јунајтед на итен состанок на бордот решаваат да го отпуштат. „Оле секогаш ќе биде легенда на клубот“, велат од Јунајтед.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Официјално – Оле Гунар Солскјер си замина од Манчестер јунајтед!©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лука Јовиќ проработе, со гол и асистенција донесе триумф за Реал

Објавено пред

Реал Мадрид со 2-0 славеше во Сан Себастијан, против екипата на Реал Сосиедад блаодарение на резервистот Лука Јовиќ.

Српскиот репрезентативец по цели 22 месеци конечно се запиша во листата на стрелците во Кралскиот дрес, а вечерва беше и асистент на првиот гол за својот тим.

Во 16 минута Карим Бензема се повреди, па Јовиќ ја доби довербата на Анчелоти.

Во вториот дел, на асистенција на Јовиќ, во 47 минута Винисиус погоди за 1-0, а самиот Јовиќ 10 минути подоцна го постави конечниот резултат.

Реал Мадрид сега со 39 бода е на +8 од второпласираната Севилја, но Андалузијците е и со меч помалку од ривалот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аталанта го освои Неапол и се впушти во борба за Скудетото

Објавено пред

Наполи киксна на домашен терен против Атланта во последниот саботен меч од 16. коло во Серија А.

Тимот каде што настапува македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас загуби на „Диего Марадона“ со 3-2 од пулените на Гасперини. За екипата од Неапол ова беше втор пораз во последните 5 кола, а ако тука се вклучат и двете нерешени средби против Сасуоло, односно Верона станува јасно дека четата на Лучијано Спалети е во мини-криза.

Причина за сето тоа секако е големиот број отсутни фудбалери, вечерва ги немаше Инсиње, Осимхен, Кулибали, Руиз, Манолас…

Први на мечот поведоа гостите од Бергамо, со голот на Малиновски уште во 7. минута.

Во 40. минута Зиелински се погрижи Наполи на полувреме да замине со нерешен резултат.

Во вториот дел, уште на стартот Мертенс погоди за домашно водство од 2-1. Но следуваше пресврт.

Најпрво Демирал во 66 минута израмни на 2-2, а конечните 3-2 за Аталанта ги постави Фројлер во 71 минута.

Наполи по овој меч останува третопласиран со 36 бода, два помалку од лидерот Милан и 2 повеќе од четвртопласираната Аталанта.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити триумфираше кај Вотфорд и се качи на врвот на табелата во ПЛ

Објавено пред

Манчестер Сити е нов лидер на табелата во Премиерлигата откако вечерва „граѓаните“ со 3-1 славеа на гостувањето кај Вотфорд.

Избранците на Пеп Гвардиола го искористија денешниот кикс на Челси кај Вест Хем, па по дванаесетиот сезонски триумф собраа 35 бода.

Првиот гол на „Викариџ Роуд“ падна по само 4 минути игра. Стрелец за 0-1 беше Стерлинг. До крајот на полувремето феноменалниот вечерва Бернардо Силва погоди за поубедливи 0-2 за Манчестер Сити.

Во второто полувреме домашните тргнаа поофанзивно, ама Бернардо Силва со својот втор гол го однесе мечот во убедливи 0-3.

До крајот пулените на Раниеру успеаја само да постигнат почесен погодок, во 78 минута преку Хернандез.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет11 час

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет12 часа

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет14 часа

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија14 часа

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија17 часа

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион17 часа

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ18 часа

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет19 часа

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа20 часа

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет20 часа

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет1 ден

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија2 дена

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 дена

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија2 дена

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија2 дена

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава2 дена

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет2 дена

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет2 дена

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет2 дена

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Досие