Контакт

Спорт

Опасни игри – во Берлин им викаа „Juden“ на фудбалерите на Макаби

Објавено пред

Унион Берлин вчера стигна до 3:0 победа над Макаби Хаифа во меч од Конференциската лига на УЕФА, но резултатот падна во сенка откако дел од навивачите на бундеслигашот извикувала кон навивачите на израелскиот клуб „Scheiß Juden“ (Еврејски гомна).

На трибините имаше 23 илјади навивачи, меѓу кои и 1.000 навивачи на Макаби. Покрај овој инцидент, навивачите на Унион наводно се обиделе да го запалат израелското знаме, а скандирале и за поддршка на Палестина.

Иронично, натпреварот се играше на стадионот кој е изградел во 1936 година од власта на Адолф Хитлер за Олимписките игри. Управата на Унион ги осуди инцидентите и побара полицијата да отвори истрага.

Спорт

Барса не се откажува од Олмо, го носи во Каталонија уште во јануари?!

Објавено пред

Шпанскиот фудбалски репрезентативец, Дани Олмо, најверојатно уште во јануари ќе ги напушти редовите на Лајпциг, пишува новинарот на германски „Билд“ – Кристијан Фалк.

„Барселона не планира да се откаже од Олмо и во зимскиот преоден рок тргнуваат во нова акција. Планот на Барселона е да го позајми Олмо за вториот дел од сезоната и тогаш да го откупи неговиот договор за 60 милиони евра“, пишува „Билд“.

Барса е првиот избор и за фудбалерот, но доколку клубот од „Камп ноу“ не успее да пронајде пари, 23-годишниот Шпанец би можел кариерата да ја продолжи во Англија. Ситуацијата на релација Лајпциг – Барселона будно ја следат првите луѓе на Манчестер јунајтед и Манчестер Сити, тврди Фалк.

Доколку Олмо би направил трансфер во Барса, веста би ги израдувала и првите луѓе на Динамо Загреб. При трансферот од Загреб во Лајпциг била потпишана согласност клубот од „Максимир“ да добие 20 % од следниот евентуален трансфер на Шпанецот. Во пари тоа би значело дека „модрите“ ќе се офајдат за речиси 8 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шампионскиот прстен на Милвоки преполн со дијаманти, смарагди и злато

Објавено пред

Новата сезона во НБА лигата започна минатата ноќ. Минатосезонскиот шампион, Милвоки Бакс играше против тимот на Бруклин Нетс, аспирантот сезонава да стигне на пиедсталот во лигата. Сепак, популарните „елени“ не се предаваат така лесно.

Пред почетокот на натпреварот, традиционално Јанис Адетокумбо и другарите ги добија шампионските прстени како награда за освоената титула минатата сезона.

Прстените ги изработил Џејсон Арашебен од фирмата „Jason of Beverly Hills”.

Толку се големи прстените што се препорачува да се носат околу вратот. Спаѓаат меѓу најскапите во историјата на лигат, преполни со дијаманти, смарагди и злато, а секој детал има своја симболика.

Најважната новина е воведувањето на QR код, со чие скенирање се добива снимка од најважните моменти од походот кон титулата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Игуаин ја завршува кариерата?

Објавено пред

Аргентинскиот напаѓач Гонзало Игуаин би можело на крајот на сезоната да ја заврши професионалната кариера иако има само 33 години.

Англиските и американските медиуми пренесуваат дека доколку Интер Мајами го отпушти аргентинскиот ас, тој ќе ја заврши кариерата.

Аргентинецот има уште две години од договорот со клубот од МЛС лигата, но најавите оттаму се дека сакаат да се ослободат од неговите обврски поради високата плата што ја има.

Интер Мајами е во финансиски проблеми, од клубот сакаат да и намалат платите на играчите, а Игуаин заработува 5,7 милиони долари годишно.

Досега, на 35 меча колку што настапи постигна 11 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ3 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија4 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија5 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија6 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет7 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија7 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија8 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија8 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт10 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија24 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија1 ден

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија1 ден

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија1 ден

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Досие