Контакт

Спорт

Осака лесно преку Хсије до полуфиналето на АО

Објавено пред

Наоми Осака лесно избори пласман во полуфиналето на Австралија опен. Јапонката за 68 минути ја победи Су Веј Хсије од Tајван со 6/2, 6/2.

Осака во првиот сет против 35-годишната Хсије направи два брејка, во четвртиот и шестиот гем. Вториот сет го отвори со брејк и водство од 3:0, а мечот го заврши во осмиот гем кога ја искористи третата меч топка.

Осака втор пат во кариерата избори пласман во полуфиналето на овој турнир. Во 2019 година, кога стигна до оваа фаза, таа и ја освои титулата.

За пласман во финалето, Јапонката ќе се бори против Серена Вилијамс или Симона Халеп.

Спорт

Надал: Немам намера да одам во пензија

Објавено пред

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал не ја почна најдобро 2021 година. Повредата на грбот го спречи да настапи на АТП купот, а поради тоа не успее ниту да влезе во самата завршница на Австралија опен.

Се лиферуваа најразлични информации за наводна мистериозна болест на коските на Шпанецот, па во меѓувреме тој ги откажа своите настапи во Ротердам, односно Акапулко.

Одлучи во изјава за бразилските медиуми да ги сопре шпекулациите за наводното негово пензионирање.

„Немам намера да одам во пензија. Додека сум здрав и способен да се натпреварувам, ќе продолжам да уживам во тенисот и тоа 100%. Така јас го гледам спортот. Најважната работа е да бидеш запамтен како добра личност, на крајот, тоа е најважно. Титули, моменти за сеќавање. Но, личноста која сте и која ќе остане во сеќавање – тоа е најважното“ – рече Надал.

Многумина сметаат дека е далеку од неговото некогашно ниво на тенис и дека тој веќе не е конкурентен за грен слем титулите.

Моментно Надал има 20 титули, исто како и Роџер Федерер, додека Новак Ѓоковиќ со последната во Мелбурн собра 18.

Надал пред бразилските медиуми зборуваше и за тоа како светската слава влијае врз него.

„Славата не влијае на моето однесување. Вистина е дека сум резервирана и повлечена личност, се навикнав на живот на Маројка, каде можам да сум обичен човек, само човек со семејство и пријатели. Свесен сум за предностите и недостатоците на славата, но се трудам да живеам нормален живот“ порача Шпанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тодибо: Не ми е гајле што се случува во Барселона

Објавено пред

Фудбалскиот дефанзивец Жан Клер-Тодибо пред две години дојде во редовите на Барселона како еден од најталентирните светски стопери. Барса го намами со само 20 години во моментите кога за него интерес пројавуваа неколку големи европски фудбалски клубови.

Во каталонскиот клуб не успеа да се наметне, па почна со позајмиците. Најпрво во Шалке, па во Бенфика, а потоа во Ница каде е стандарден првотимец.

Французинот одлично се вклопи во тимот од Азурниот Брег и со неговите последни изјави стави до знаење дека нема намера да се враќа во Барса.

„Воопшто не ме интересира што се случува во Барселона. Повремено ќе погледам некој меч ако играат моите француски пријатели Дембеле, Ленгле и Умтити, но Барса како клуб не го следам. Моментно сум играч на Ница и потполно сум фокусиран на случувањата во Франција. Зошто би сонувал за одбраната на Барселона кога викендов играм против Рен или Ним“ – изјави Тодибо на последната прес-конференција на својот клуб.

Новинарите го прашаа што мисли – дали Барса може да се врати по оние 4-1 на ПСЖ на „Ноу Камп“ по првиот меч во ЛШ?

„Искрено, ич не ми е гајле. Можеби да, можеби не, тоа не е мој проблем. Тоа е мојот став“ – смета дефанзивецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошаркарите скокнаа на ФИБА листата

Објавено пред

Македонската кошаркарска репрезентација, и покрај неуспешниот обид да избори пласман на Европското првенство, напредуваше за една позиција на најновата листа на ФИБА.

Македонија се наоѓа на 52.место на ФИБА листата, а кога ќе се погледне само пласманот на европските репрезентации, македонската репрезентација се наоѓа на 29.место. На листата, гледајќи ги само европските селекции, зад Македонија има уште 16 репрезентации.

Први на листата се САД, пред Шпанија, Австралија, Аргентина и Србија. Во Топ 10 уште се и Грција, Франција, Литванија, Русија и Италија. Актуелниот европски првак Словенија е на 16.место.

Фото/kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија2 часа

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија3 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет5 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ6 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија7 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа8 часа

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет9 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет10 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет21 час

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет21 час

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа1 ден

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет1 ден

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија1 ден

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија1 ден

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 ден

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Досие