Контакт

Спорт

Јута не запира, Кари го торпедира Кливленд, Бруклин без Дурент победи во Сакраменто

Објавено пред

Јута Џез славеше над Филаделфија 134:123 во дуелот на водечките тимови во Источната и Западната конференција во НБА-лигата. Јута е во серија од осум победи, најдобриот тим во лигата има 19 поебеди на последните 20 натпревари.

Дуелот на водечките екипи во своите конференции го обележаа Бен Симонс и Џордан Кларксон.

Џордан Кларксон ја предводеше Јута со 40 поени. Тој сериозно ја истакнува кандидатурата за најдобра шестти играч во лигата. Во отсуство на Џоел Ембид, Филалдлефија ја предводеше Бен Симонс со 42 поена, шест поени помалку постигна Тобајас Херис.

 

Без Кевин Дурент, Бруклин Нетс во Калифорнија го победи Сакраменто Кингс со 136:125. Кајри Ирвинг постигна 40 поени, а Џејмс Харден забележа трипл-дабл од 29 поени, 13 скока и 14 асистенции.

На спротивната страна доминира Хасан Вајтсајд со 26 поени, 16 скока и пет блокади.

Голден стејт Вориорс го декласира Кливленд Кавалирс со 129:98. Блескаше Стеф Кари со 36 поени и шест асистенции. Кари постигна седум тројки од 11 обиди. Покрај Кари, се истакна и Дрејмонд Грин со 16 асистенции и по осум поени и скокови.

Резултати:

Индијана-Чикаго 112:120
Вашингтон-Хјустон 131:119
Њујорк-Атланта 123:112
ЛА Клиперс-Мајами 125:118©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лилард изминатите 18 месеци го видел пеколот

Објавено пред

Кошаркарот на Портланд Треилблејзерс, Демијан Лилард помина низ голема трагедија во последниот период затоа што остана без шест членови на семејството.

Во отворен разговор за „Atletik“ Лилард зборуваше за емотивниот губиток во изминатите 18 месеци.

Починала тетка му од рак, братму Брендон починал минатиот мај, а Демијан бил тој кој го пронашол. Останал без уште еден близок роднина во јануари. Двајца негови роднини се убиени, а уште еден починал минатата недела.

„Беше ова тешка година ипол за моето семејство. Луѓето не знаат за тоа. Стоев покрај мртвите тела на роднините. Луѓето не знаат каква траума е тоа. Се уште не можам да излезам на крај, се борам, но навистина е тешко. Кога го имате во предвид сето она низ што семејството поминува, се обидувате да си ставите во главата дека кошарката е најважната работа во тие моменти“ истакна Лилард.

Кошаркарот рече и дека се чувствува како да има 45 години со оглед на фактот што се видел во животот, а себе си не се смета за емотивна личност.

Светлото на крајот на тунелот се неговите деца. Во јануари добил близнаци, син и ќерка. Тие му се придружиле на две ипол годишниот Демијан Јуниор.

„Две нови личности дојдоа, а неколку си отидоа…“ рече кошаркарот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси подготвува монструозна понуда за „единицата“ на Милан

Објавено пред

Голем дел од европските фудбалски гиганти веќе започнаа со плановите за летни засилувања, па и лондонски Челси тргна во таа насока. „Сините“ се во потрага по нов голман.

Кепа Аризабалага беше прешкртан уште додека менаџер на тимот беше Френк Лампард. Го замени Едуард Менди кој дојде од француски Рен, но новиот стратег на „сините“ сака уште поголемо име меѓу стативите.

Управата на клубот се сложила со ставот на Германецот и одобрила доведување на младиот голман на Милан, Џанлуиџи Донарума.

Сите влијателни италијански медиуми денеска пишуваат за „монструозниот договор“ кој Челси го подготвил за првата „единица“ на „Росонерите“.

Милан прави се Донарума и во иднина да остане на „Сан Сиро“ за налето да не го загубат како слободен играч.

Информациите се дека Челси подготвува договор со 10.5 милиони фунти годишна плата за Италијанецот.

Во приказната за Донарума е вклучен и ПСЖ кој секако може да понуди голема сума за да го привлече на „Паркот на принцовите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Гори Белград – Црвена Звезда слави роденден!

Објавено пред

Навивачите веќе подолго време не се на трибините, но приврзаниците на белградска Црвена Звезда редовно им покажуваат на фудбалерите дека се тука, со нив.

Популарните „Делии“ по повод 76-тиот роденден на клубот низ цел Белград поставија димни бомби со бојата на клубот.

Црвена Звезда својот 76-ти роденден го дочека како шампион на Србија во фудбал и во кошарка, но и европски тим во двата споменати спорта.

Еве како изгледаше тоа:

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Европската Унија блокираше пратка од вакцината на „Астразенека“ за Австралија

Европската комисија и Италија ја блокираа испораката на вакцината на „Астразенека“ во Австралија, бидејќи производителот не ги исполнил своите обврски...

Свет1 час

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет3 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија6 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија6 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија8 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион9 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија10 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија11 час

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа11 час

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија11 час

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет22 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија1 ден

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија1 ден

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија1 ден

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Досие