Контакт

Спорт

Отпуштањето на Мурињо го чинеше Јунајтед речиси 20 милиони фунти

Објавено пред

Жозе Мурињо можеби остана без работа и со нарушена репутација на тренер кој победува кога беше отпуштен од Манчестер јунајтед во декември, но барем добро „искешира“ за заминувањето.

Мурињо беше отпуштен по 3:1 поразот од Ливерпул на „Енфилд“, а сега неговиот наследник Оле Гунар Солксјер за 10 дена ќе се соочи со истиот противник, овојпат на „Олд Трафорд“ во меч кој може да значи многу за амбициите на Ливерпул за титулата. Солксјер имаше совршен почеток од 10 победи и едно реми, пред да загуби од ПСЖ со 0:2 дома за да ги сведе шансите за пласман во четврт-финале на теорија.

Во четвртокот, Јунајтед ги објавија последните сметководителни податоци, и во „исклучителни трошоци“ се цитирани 19.6 милиони фунти околу отпуштањето на Мурињо и шесте члена на неговиот тим.

Вклучени во исплатата се тренерот на голманите Силвино Лоуро, скаутот за противниците Рикардо Формозињо, фитнес-тренерите Стефано Рапети и Карлос Лалин и аналитичарот Џовани Чера.

Сумата е толку висока бидејќи Мурињо помалку од една година пред отпуштањето потпиша нов договор со клубот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Турците ја победија Белорусија, сега ќе навиваме утре да ја „довршат“ и Финска

Објавено пред

Турција очекувано со 3:1 (25:21, 26:24, 20:25, 25:19) ја победи Белорусија во последниот денешен меч во нашата група Ц, и сега доколку во последното коло ја совлада Финска ќе ја прати репрезентацијата на Македонија во осминафиналето на Европското првенство.

Македонија сега утре ќе треба да навива за Турците да ја совладаат Финска, репрезентацијата која нас не победи тесно, за да ни се отвори патот до осминафинале, каде што би не чекал првопласираниот тим од групата А, каде што Франција и Италија имаат по четири победи пред последното коло во кое играат меѓусебно.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО

ГРУПА А

Грција – Португалија 1:3 (25:19, 21:25, 23:25, 17:25)

Италија – Бугарија 3:1 (22:25, 25:23, 25:21, 25:17)

Табела: 1.Франција 12, 2.Италија 12, 3.Бугарија 9, 4.Португалија 3, 5.Грција 3, 6.Романија 0

ГРУПА Б

Австрија – Шпанија 2:3 (23:25, 28:26, 23:25, 25:23, 11:15)

Словачка – Белгија (23:25, 20:25, 15:25)

Табела: 1.Белгија 11, 2.Србија 9, 3.Словачка 5, 4.Германија 4, 5.Шпанија 3, 6.Австрија 1

ГРУПА Ц

Словенија – Македонија 1:3 (24:26, 28:30, 25:19, 24:26)

Турција – Белорусија 3:1 (25:21, 26:24, 20:25, 25:19)

Табела:  1.Русија 12, 2.Словенија 9,  3.Турција 3, 4.Македонија 6, 5.Финска 4, 6.Белорусија 2

ГРУПА Д

Црна Гора – Полска 0:3 (10:25, 17:25, 19:25)

Естонија – Холандија 1:3 (25:22, 19:25, 19:25, 20:25)

Табела: 1.Полска 12, 2.Холандија 9, 3.Украина 6, 4.Чешка 3, 5.Црна Гора 3, 6.Естонија 0

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Лош ден за Англичаните – Наполи го „урна“ шампионот, Валенсија со шок за Челси (видео)

Објавено пред

Англиските клубови немаа најдобро отварање на Лигата на шампионите, откако актуелниот шампион Ливерпул загуби со 2:0 на гостувањето кај Наполи, додека Челси успеа дома да биде поразен од „растурената“ Валенсија со 0:1. Големото дерби Борусија Дортмунд-Барселона заврши без голови откако германскиот клуб утна пенал, додека Ред бул Салцбург со неверојатни 6:2 го победи Генк.

Наполи имаше подобар старт на мечот, но Ливерпул се стабилизираше по 20-тата минута, но на полувреме се отиде без голови. Адријан имаше одлична одбрана на ударот на Дрис Мертенс на стартот на второто полувреме, а по неколкуте убави шанси за Ливерпул следуваше 81. минута и фаулот на Робертсон над Калехон за пенал, кој Мертенс сигурно го реализираше. Ливерпул тргна во лов на бод, но во 92. минута, Фернандо Љоренте стави точка на натпреварот.

Челси пак, не ги искористи шансите во првото полувреме за да биде казнет во 74. минута, кога по слободен удар, Родриго успеа да го измами Кепа и да донесе водство за Валенсија. Челси имаа совршена шанса да израмнат во 87. минута кога беше досуден пенал, но Рос Баркли ја упати топката над пречката!

Утнат пенал имаше и во Дортмунд, каде што Марко Ројс во 57. минута имаше шанси да ја „казни“ Барселона, но неговиот репрезентативен колега Тер Штеген одлично го прочита и имаше фантастична одбрана.

Во Салцбург пак, имаше неверојатен меч во кој тимот на Ред бул стигна до 6:2 победа над белгискиот Генк, најавувајќи дека ќе биде опасен противник за Наполи и Ливерпул. „Братскиот“ Ред бул, тој од Лајпциг, пак стигна до важна 2:1 победа на гостувањето кај Бенфика.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА Е

Наполи – Ливерпул 2:0

Салцбург – Генк 6:2

ГРУПА Ф

Интер – Славија Прага 1:1

Борусија Дортмунд – Барселона 0:0

ГРУПА Г

Лион – Зенит Санкт Петербург 1:1

Бенфика – РБ Лајпциг 1:2

ГРУПА Х

Ајакс – Лил 3:0

Челси – Валенсија 0:1

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Барела во 92. минута спаси реми за Интер со Славија Прага (видео)

Објавено пред

По совршениот старт на Серија А со три победи во три меча, очекувањата на навивачите на Интер беше да се стартува и Лигата на шампионите на најдобар начин, меѓутоа тоа не го дозволи Славија Прага, која беше на чекор до сензационална победа, пред да прими гол во 92. минута и да се задоволи со 1:1 на отварањето на најквалитетното европско клупско натпреварување.

Чешкиот тим успеа да го сопре нападот на „нераѕурите“ во првото полувреме, дозволувајќи им само две полу-шанси, по што следуваше големото изненадување, кога во 68. минута, Питер Олајинка прво направи одличен влез во шестнаесетникот, а потоа одбиената топка на Хандановиќ ја смести во мрежата.

Во судиското продолжение (во кое судијата покажа 8 минути), Интер имаше совршена шанса од слободен удар од 20-тина метри да израмни, но ударот на Стефано Сенси заврши во пречката, по што на топката налета Николо Барела и спречи понижувачки пораз.

И во вториот „ран“ меч од првото коло на ЛШ домаќините се мачеа, откако Лион одигра само 1:1 со рускиот Зенит. Сардар Азмун ги донесе гостите во водство во 41. минута, а францускиот клуб успеа да израмни со гол од пенал на Мемфис Депај во 50. минута и до крајот на мечот не ги искористи своите шанси за победа.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА Ф

Интер – Славија Прага 1:1

ГРУПА Г

Лион – Зенит Санкт Петерсбург 1:1

ИНТЕР – СЛАВИЈА ПРАГА

ЛИОН – ЗЕНИТ

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт12 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион13 часа

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија14 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија16 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија17 часа

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија17 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија18 часа

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија21 час

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет22 часа

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет22 часа

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Свет22 часа

Хамнеи: Никогаш нема да преговараме со САД

Иран никогаш нема да преговара со САД, политиката на Вашингтон заснована на максимален притисок ќе пропадне, изјави врховниот ирански верски...

Македонија23 часа

Пратеници формираа иницијатива за една изборна единица

Во Собранието на Северна Македонија се формира иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10...

Македонија23 часа

Почнува внатрешното уредување на собите во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Државниот студентски центар преку Министерството за образование и наука почнува со внатрешното  уредување на собите во В и Г-блоковите во...

Свет1 ден

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените...

Свет1 ден

(Видео) Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4.000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам, и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1.000 метри висина,...

Македонија2 дена

(Видео) Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на...

Македонија2 дена

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Досие