Контакт

Спорт

Оваа тројка не може да игра заедно, Покетино треба да бега од ПСЖ

Објавено пред

Манчестер сити, со победата на ПСЖ (2:1), го обезбеди првото место во својата група, во Лигата на шампионите. По мечот аналитичарите и медиумите се согласни дека дуелот на „Итихад“ го покажал сите слабости во играта на ПСЖ. Се потенцира тимската игра на ПСЖ, против ѕвездите од Париз, кои не делувале како тим.

Англичаните, го советуваат Маурицио Покетино да се замине од клубот и да ја прифати понудата од Манчестер јунајтед.

„Да сум на негово место би избегал од таму. Невозможно е да играте со Нејмар, Мбапе и Меси“, рекол Џејми Карагер, потенцирајќи дека Покетино мра да прави компромиси за да ги задоволи егата на големите ѕвезди.

„Невозможно е да се браните со седум фудбалери. Тие тројца не играат одбрана. Не можете да си дозволите таква игра. Бековите секогаш имаат проблем, секогаш се сами против тројца. На Покетино не му дозволуваат да биде Покетино. И како треба да одговори? Со Ди Марија во средината, тоа е дополнителен проблем и тој не може да помогне во одбраната“, рекол Тиери Анри.

На оваа изјава на Анри се надоврза Мајл Овен, поранешниот фудбалер на Ливерпул, реал и Манчестер јунајтед.

„Врзани му се рацете. Едноставно не може да елиминира ниту еден од тројцата напаѓачи. Во Манчестер јунајтед би добил простор за работа, би можел да го составува тимот како што сака“.

„Манчестер сити се тим за разлика од ПСЖ и покрај тоа што има страшен индивидуален квалитет. На крајот секогаш победува тимската работа“, изјавил Алесандро дел Пјеро.

„Лекип“, најмногу го критикува Лионел Меси. За својата изведба Аргентинецот, на скалата од 1 до 10, доби четворка.

„Тој направи неколку добри работи, но да се разбереме Меси има посебни стандарди. Тој е далеку од она што се очекува од него. Повеќе не прави никаква разлика во последната третина од теренот“, пишува во коментарот на „Екип“ и дополнува дека неиграњето на Марко Верати му ги расипало сите планови на Покетино.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Земи или остави – Лапорта ја доставил последната понуда до Дембеле

Објавено пред

Барселона до крајот на оваа недела има намера да го реши статусот на Усман Дембеле. Договорот на вториот најскап играч во историјата на Барселона истекува по завршувањето на сезоната. Тој се уште не се договорил со клубот околу продолжувањето на договорот. Намерата на клубот и тренерот Чави е францускиот репрезентативец да остена на „Ноу Камп“.

Усман Дембеле, дојде во Барселона како наследник на Нејмар во 2017 година, но никогаш не го покажа својот потенцијал. Речиси пола од времето во клубот, Дембеле, го мина на листата на повредени.

Барселона сака да го задржи но за помала плата од актуелната. Дембеле според договорот заработува 12.000.000 евра. За продолжувањето на соработката Барселона му нуди годишна плата од 7.500.000 евра и бонус од 1.000.000 евра по сезона.

Според медумите во Каталонија, Дембеле и неговиот менаџер треба до крајот на оваа недела да се изјаснат, дали ја прифаќаат понудата или не.

Доколку не ја прифати понудата, Барселона ќе го продаде напаѓачот во зимскиот преоден рок. Се претпоставува дека од продажбата клубот може да заработи околу 50.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Станковиќ ќе остане во Црвена звезда

Објавено пред

Дејан Станковиќ ќе остане во Црвена звезда. Српските медиуми објавија дека тренерот донел одлука да остане на функцијата до крајот на сезоната.

Станковиќ, одлуката да остане на Рајко Митиќ“ стадионот, ја донел во текот на вчерашниот ден, по разговорот со сопругата Ана.

Ден претходно, италијанските медиуми, тврдеа дека Станковиќ ќе биде новиот тренер на Сампдорија. Овој клуб и во текот на летниот преоден рок беше заинтересиран за младиот стратег.

Целта на Станковиќ била да ја одбрани титулата во домашниот шампионат и да направи исчекор во Лига Европа, минатата сезона Црвена звезда испадна во 1/16 финалето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ненадиќ го продолжи договорот со Веспрем

Објавено пред

Ракометниот клуб Веспрем објави дека ги продолжил договорите со двајца играчи. Верноста кон клубот ја продолжиле Петар Ненадиќ и Патрик Лигетвари.

Српскиот репрезентативец Ненадиќ ќе остане во Веспрем и во сезоната 2022/2023. Ненадиќ во моментот е повреден, сигурно нема да игра до крајот на годината поради што е неизвесен неговиот настап на Европското првенство.

Ненадиќ во 2018 година од Фуксе Брлин пристигна во Веспрем.

За разлика од Ненадиќ, Лигетвари потпиша нов двегодишен договор со Веспрем.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија2 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија5 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија5 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион6 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија6 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа6 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет6 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа7 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа8 часа

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет20 часа

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет21 час

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет21 час

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа23 часа

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија1 ден

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија1 ден

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија1 ден

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион1 ден

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ1 ден

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет1 ден

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Досие