Контакт

Спорт

Озкаџар на позајмица во Валенсија

Објавено пред

Фудбалерот на Лион Ченк Озкаџар оваа сезона ќе игра како позајмен во тимот на Валенсија, соопшти францускиот клуб.

dobivaj vesti na viber

Валенсија плати за позајмицата 500.000 евра,а доколку сака да го откупи договорот на 21. годишниот турски дефанзивец ќе мора да издвои пет милиони евра.

Озкаџар дојде во Лион во 2020 година од турски Алтај во трансфер вреден 1.500.000 евра.
За Лион одигра само 10 минути во четвртфиналето од Купот на Франција против Монако, а минатата сезона беше позајмен во белгиски Левен.

За турската репрезентација дебитираше во јуни годинава.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пикси: Не сум кувар, па да барам рецепт за Халанд

Објавено пред

Српската фудбалска репрезентација во вторник гостува во Норвешка во Лигата на нации. Своите очекувања пред овој натпревар ги искажа селекторот Драган Стојковиќ – Пикси.

dobivaj vesti na viber

„Секако дека повторно ја имам стартната единаесетка во глава, без разлика што имаме одредени кадровски проблеми. Не можеме да сметаме на Милинковиќ-Савиќ и на Рачиќ.

Сергеј е навистина важен играч во нашиот тим, но има и други момци и не се сомневам дека ќе го најдам вистинското решение, односно играч кој ќе може да го замени. Јас сум тренер кој сака неговиот тим да игра убав и атрактивен фудбал, а така ќе биде и утре во Осло, изјави Стојковиќ.

На првиот меч Норвешка победи со 1:0 во Белград, а единствениот гол го постигна Ерлинг Халанд кој игра во одлична форма.

„Не сум готвач, па да барам рецепт за Халанд. Многупати сум кажал дека тоа е фантастичен играч кој игра во еден од најскапите тимови во светот. Во Манчестер Сити е опкружен со соиграчи од врвна класа и секако во таа ситуација неговиот талент доаѓа до полн израз. Но, мечот кој Норвешка го загуби пред два дена од Словенија потврди дека има решенија и за него. Навистина е тешко да го запрете, но не е невозможно. Треба да бидете максимално сконцентрирани, да се грижите за нивните нафрлувања од крилните позиции, контранападите и да не дозволите да добие многу простор во нашиот шеснаесетник“, истакна Стојковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милевски го објави составот: Трајковски и Тодороски меѓу стартерите на Македонија

Објавено пред

Селекторот Благоја Милевски направи две замени, во стартниот тим се Александар Трајковски и Тодор Тодороски. Тоа значи и поофанзивен тим.

dobivaj vesti na viber

Познат е официјалниот состав со кој фудбалската репрезентација на Македонија ќе ѝ се спротивстави на Бугарија на вечерашниот меч на арената „Тодор Проески“.

Натпреварот меѓу Македонија и Бугарија се игра вечерва (20.45 часот).

Прикажи повеќе...

Спорт

Милевски го објави составот: Трајковски, Бејтулаи и Тодороски меѓу стартерите на Македонија

Објавено пред

Селекторот Благоја Милевски направи три замени, во стартниот тим се Александар Трајковски, Егзон Бејтулаи и Тодор Тодороски. Тоа значи и поофанзивен тим.

dobivaj vesti na viber

Познат е официјалниот состав со кој фудбалската репрезентација на Македонија ќе и се спротистави на Бугарија на вечерашниот меч на арената „Тодор Проески“.

Натпреварот меѓу Македонија и Бугарија се игра вечерва (20.45 часот).

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 минути

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател Александар Вучиќ подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Спорт2 часа

Милевски го објави составот: Трајковски и Тодороски меѓу стартерите на Македонија

Селекторот Благоја Милевски направи две замени, во стартниот тим се Александар Трајковски и Тодор Тодороски. Тоа значи и поофанзивен тим....

Свет2 часа

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет3 часа

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија6 часа

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...

Македонија8 часа

Османи: Македонија нема да ги признае референдумите за присоединување на украински територии со Русија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи истакна дека Македонија нема да ги признае референдумите за отцепување на украинските територии и...

Македонија9 часа

Судска медицина: Доколку Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, би имал многу поголеми шанси да преживее

Доколку ракометарот Денис Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, ќе преживеел. Ова го покажува вештачењето на Александар Станков, директор и...

Спорт9 часа

Македонија против Бугарија: Сега е наш ред, европски да ги пречекаме Бугарите

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра последниот натпревар, во овој циклус во Лигата на нации. Македонија во Скопје...

Европа10 часа

Го фалеше Мусолини, а го критикуваше Тито – која е идната премиерка на Италија?

Италија ја добива најдесничарската влада од Бенито Мусолини. Според привремените резултати, десничарскиот блок предводен од „Браќата на Италија“, партијата предводена...

Македонија10 часа

(Видео) Митева: Наместо нови учебници, МОН платило 530.000 евра за привремени материјали за учење

Во Министерството за образование и наука сè е сведено на импровизации што скапо се плаќаат. Јавноста добро е запознаена дека...

Свет11 час

(Видео) Пукање во гимназија во рускиот град Ижевск, најмалку шест лица загинаа меѓу кои и деца

Најмалку шест лица, меѓу кои и деца, загинаа во престрелката што се случи утринава во училиштето 88 во Ижевск, Русија....

Свет12 часа

Кадиров до Русите кои не сакаат да војуваат: Немаат право да се нарекуваат мажи

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров се осврна на Русите кои бегаат од војната и жестоко ги прозва. – Дали имаат право...

Свет12 часа

(Видео) Зеленски: Ако ги одземете животите на нашите деца, нема да останете живи

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, синоќа ѝ се обрати на јавноста, велејќи дека Киев постигнал позитивни резултати на повеќе фронтови....

Свет13 часа

Блинкен: Бевме во контакт со Русија поради заканите со нуклеарно оружје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Вашингтон е во директен контакт со Москва во врска со заканите за употреба...

Свет13 часа

(Видео) Шефот на воениот оддел во Русија застрелан во глава од младо момче кое било мобилизирано

Шефот на воениот оддел во Уст-Илимск, Русија, е тешко повреден кога бил застрелан од млад човек кој требало да биде...

Македонија1 ден

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа1 ден

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа1 ден

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион1 ден

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа1 ден

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...