Контакт

Спорт

Паднаа три рекорди на светските атлетски првенства во Доха

Објавено пред

Три рекорди на светските првенства, никогаш поквалитетна финална дисциплина во фрлање ѓуле кај мажите, трките на 1.500 и 5.000 метри за атлетиларки го одбележаа денешниот ден на Светското атлетско првенство во Доха, Катар.

Холандската атлетичарка Сифан Хасан оствари редок пар светски наслови на едно СП. Таа на златото на трката на 10.000 метри со личен рекорд го додаде и златото на 1.500 метри со најдобро лично време, но и со рекорд на Светските првенства – 3:51.95 минути.

Светската првенка од Лондон, Кенијката Фејт Кипиеџон освои сребро, а бронзата отиде на градте на Етиопјанката Гудаф Цегај.

Најбрза трка на 5.000 метри трчаа атлетичарките. Дури 11 од 15 финалистки имаа лични рекорди, а Кенијката Хелен Обири ја одбрани титулата од Лондон со нов рекорд на Светските првенства – 14:26.72 минути.

До среброто стигна нејзината сонародничка Маргарет Челимо, а бронзата и припадна на Германката Констанце Клостерхалфен.

Никогаш во историјата на светските натпреварувања не се случило за да се стигне до пиедесталот да мора да се фрли ѓулето повеќе од 22 метри. Во Доха за бронза беше потребно 22,90 метри. Таа далечина Томас Волш ја достигна уште во првата серија и се до последната серија – златото му беше на дофат.

Тогаш на сцена стапи Американецот Џо Ковач кој фрли 1 сантиметар подалеку, а актуелниот олимписки победник Рајан Краусез исто како и Волш ѓулето го фрли на 22, 90 метри.

На стадионот се остварени три најдобри резултати во последните 29 години, Бразилецот кој имаше 22,53, најдобар досегашен резултат до денеска остана без медал, на чевртата позиција.

Женската штафета на Јамајка по петти пат славеше на 4 x 100 метри. Шели Ен Фрејзер – Прајс во втората измена ја донесе предноста. Среброто отиде кај Британките, а бронзата кај Американките.

Кај атлетичарите, спринтерите на САД ја оправдаа фаворитската улога. Кристијан Колеман, Џастин Гетлин, Мајкл Роџерс и Ноа Лајлс истрчаа најбрзо, со време 37.10 секунди. Среброто отиде кај штафетата на Велика Британија, а бронзата кај Јапонија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Батистута повторно на операција: Ги молев лекарите да ми ги ампутираат нозете

Објавено пред

Аргентинската фудбалска легенда, Габриел Батистута открива дека ги молел лекарите да му ги ампутираат нозете по големите проблеми со повредите добиени на фудбалскиот терен од пензионирањето во 2005.

Иконата на Фиорентина, кој во 17-годишната кариера постигна над 350 голови, сега отиде на нова операција на скочниот зглоб по која како што самиот вели ќе може да оди како „нормална личност“.

Тој додава дека многу пензионирани фудбалери имаат слични проблеми и ја опишува својата агонија.

„Плачев од болка и го молев лекарот да ми ги ампутира нозете. Чувствував болка, болка и уште повеќе болка. Операцијата беше решение кое го барав шест-седум години. За 40 дена, кога ќе го извадам гипсот, ќе знаеме дали болката конечно ќе ја снема и конечно ќе можам да одам како нормална личност“, вели тој во интервју за „Кориере дела сера“.

Батистута, кој во кариерата играше и во Њуел олд бојс, Ривер Плата, Бока јуниорс, Рома, Интер и Ал-Араби, вели дека ја дознал вистинската штета на скочните зглобови веднаш по пензионирањето.

„Кога престанав со фудбалот, дознав дека зглобовите ми се парче. Коска на коска, а имав 86-87 килограми. Најмалото движење стана агонија. Имав исти проблеми како Марко ван Бастен, кој за среќа се повлече на 28 години. Некои денови не можев да станам од кревет. Плачев од бес и знаев дека не можам да продолжам така. Го молев лекарот да ми ги исече нозете, му велев дека ова веќе не е живот“, објаснува Батистута.

ТОП голгетери – Габриел Батистута-Батигол!

Прикажи повеќе...

Спорт

Енди Мареј во прво полуфинале од 2017!

Објавено пред

Поранешниот светски рекет број 1, Енди Мареј стигна до своето прво полуфинале по повеќе од две години, откако во тежок меч со 6:3/6:7(7)/6:4 го совлада Романецот Мариуш Копил  на Европа опен во Антверпен, Белгија.

Ова ќе биде прво полуфинале за Мареј од Ролан Гарос во 2017 година и е одличен знак за Шкотланѓанецот кој се опоравуваше од операцијата на колкот и полека се враќа на сингл турнејата.

Тој поведе бргу со 2:0 во првиот сет, но Копил се врати со брејк, пред Мареј да го освои со 6:3. Тој поведе и со 3:1 во вториот сет, но упорниот Романец повторно се врати во игра и го зеде вториот сет во тај-брејк. Мареј беше очигледно среќен по освојувањето на третиот сет со еден брејк при 4:4.

Во полуфиналето Мареј ќе игра со подобриот од дуелот меѓу петтиот носител, Аргентинецот Гвидо Пелја и Французинот Иго Умбер. Во второто полуфинале ќе играат Стен Вавринка, по 6:3/6:7(6)/6:2 победата над Жил Симон, и Италијанецот Јаник Синер, кој со 6:4/3:6/6:4 го победи Американецот Френсис Тиафоу.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кина демантира дека баралe отказ за генералниот менаџер на Рокитс

Објавено пред

„Расправиите“ помеѓу НБА и Кина донесоа нова епизода во петокот, откако кинеските власти го демантираа комесарот на НБА, Адам Силвер дека побарале да биде отпуштен генералниот менаџер на Хјустон рокитс, Дерил Мори за неговата поддршка на протестите во Хонконг.

„Кинеската влада никогаш не постави вакво барање. НБА знае подобро од било кој друг како да ги поправи односите со Кина“, изјави портпаролот на Кинеското министерство за надворешни работи, Генг Шуанг.

Твитот на Мори предизвика огромни реакции во Кина и огромни финансиски реакции за лигата. Силвер вели дека НБА е подготвена да се справи со финансиските последици за контроверзите, признавајќи дека финансискиот удар веќе се чувствува.

Сопственикот на Рокитс, Тилман Фертита го осуди Твитот на Мори, додека ѕвездата на клубот, Џејмс Харден се извини на Кинезите. Леброн Џејмс пак, наиде на осуди во САД, откако изјави дека Мори направил „голема грешка“ и дека слободата на говорот може да донесе до лоши последици.

Во дискусијата се вклучи и американскиот претседател Доналд Трамп, велејќи дека тренерот на Сан Антонио, Грег Попович и тренерот на Голден Стејт, Стив Кер, се полни со критики за САД и неговата политика, но не смеат да кажат „ништо лошо“ за Кина.

Леброн на страна на Кинезите – менаџерот на Хјустон не бил „доволно едуциран“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Хелсиншки бара казна за училиштето во Гостивар каде деца со војнички поздрав ја поддржаа офанзивата во Сирија

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. На 17.10.2019...

Европа4 часа

(Видео) Десетици илјади демонстранти на улиците во Барселона, студентите се судрија со полицијата

Десетици илјади поддржувачи на независноста на Каталонија протестираат во центарот на Барселона против пресудите на нивните водачи, барајќи отцепување од...

Македонија5 часа

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас го осуди фактот дека лидерите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да се постигнат согласност...

Култура5 часа

Министерството за култура го осуди вандализмот, бара да се заштити Аквадуктот

Министерството за култура енергично го осудува вандалскиот чин на оштетување на Аквадуктот, коj е дел од културно наследство, при што...

Македонија5 часа

(Видео) Интервју со Села: 18 години не одговарал ниеден функционер од ДУИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „Макфакс“ рече дека не може да се оочекува ЕУ да...

Македонија6 часа

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите...

Македонија7 часа

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток...

Европа8 часа

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија...

Македонија8 часа

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и претседателот на Европскиот совет, Доналд...

Македонија9 часа

Конте: Одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија е историска грешка

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека одлуката на Европската Унија да не го отвори пристапниот процес за Северна Македонија и...

Македонија9 часа

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија9 часа

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски: Предвремени парламентарни избори за да се надмине кризата

Одлуката за недобивање датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа власт, навлезена...

Македонија10 часа

Димитров: ЕУ јасно да каже дали е отворена за европска иднина на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, преку својот налог на „Tвитер“ побара од Европската Унија да биде директна со земјите...

Европа12 часа

Пучдемон им се предаде на белгиските власти

Поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, им се предаде денеска на белгиските правосудни органи кога Шпанија издаде нов налог за...

Топ13 часа

Воз удри во автомобил во Прилеп, повредени четири лица

Четири лица се повредени во железничка несреќа што се случила во близина на меѓуградската автобуска станица во Прилеп. Според информациите на...

Свет14 часа

Трамп во нова трговска офанзива, воведе царини на многубројни европски производи

Дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа европски производи денеска воведоа САД, што претставува нова трговска...

Свет14 часа

Eксплозии и пукање во Сирија еден ден по договорот за прекин на огнот

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел-Ајн во североисточна Сирија на само еден ден по договорот...

Европа15 часа

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на...

Свет1 ден

Турција ги прекинува воените операции во Сирија

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека постигнал договор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прекин на огнот во северна...

Досие