Контакт

Спорт

Патрик Јуинг е заразен со коронавирусот

Објавено пред

Патрик Јуинг, еден од најдобрите центри во историјата на НБА лигата, објави дека е заразен со вирусот Ковид-19. Како што пренесе ЕСПН, 57 годишниот Јуинг се наоѓа во болница.

Јуинг во кариерата 15 сезони играл за Њујорк Никс. Со овој тим во 80 и 90 години беше редовен учесник во плеј-офот. Играше и финалиња во 1994 и 1999 година.

Последните две сезони ги одигра во Сиетл и Орландо.

Во кариерата настапил на 1183 натпревари. Во кариерата во просек по натпревар бележел 21 поен, 9,8 скока и 2,4 блокади.

ВО САД од вирусот Ковид-19 се заразени повеќе од 1.600.000 луѓе. Од опасниот вирус починале 96.000 луѓе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Енрике Иглесијас ги „собра“ Барса и Реал во новата фудбалска химна (видео)

Објавено пред

Латино поп-ѕвездата Енрике Иглесијас успеа да ги собере лутите ривали од Реал Мадрид и Барселона во спотот за неговата нова песна „Futbol y Rumba“.

Во соработка со раперот Ануел АА, во спотот се појавуваат и Серхио Рамос, Лионел Меси и Луис Суарез, и тоа во вистинско издание, покажувајќи ја својата контрола на топката.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дајмлер ќе го заддржи Мерцедес како фабрички тим во Ф1

Објавено пред

Гигантот Дајмлер има „јасна намера“ да продолжи да се натпреварува во Формула 1 со фабричкиот тим на Мерцедес, одговарајќи на шпекулациите дека иднината по оваа сезона е несигурна.

Германските медиуми тврдеа дека Дајмлер ќе стане само малцински акционер во својот Формула 1 тим, а мнозинството на акции да се продаде на канадскиот милијардер Лоренс Строл во партнерство со сегашниот шеф на Мерцедес, Тото Волф. Строл во моментов е сопственик на Рејсинг поинт тимот, кој од 2021 година ќе биде преименуван во Астон Мартин.

Овие шпекулации беа директно демантирани од портпаролот на Дајмлер.

„Шпекулациите за потенцијалното повлекување од Формула 1 продолжуваат да се без основа. Спортот преземе вистински мерки за да се олеснат последиците од пандемијата на корона вирусот и осигура идна финансиска оддржливост. Нашата јасна намера е да се натпреваруваме во Ф1 како Мерцедес-Бенц во следните години, заедно со партнерот Тото Волф“, изјави портпаролот.

Овие шпекулации доаѓаат во несигурна финансиска клима за Ф1 тимовите. Мекларен групацијата отпушти 1.200 работници, Рено потврди дека ќе остане во Ф1 и покрај тоа што ќе отпушти 15.000 работници, а Вилијамс ја почна процедурата за продажба на тимот.

Формула 1 сезоната 2020 би требало да стартува на Австриското ГП на 5 јули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Како Просинечки го „уништи“ Марадона (видео)

Објавено пред

На социјалните мрежи се појави интересно видео во кое Роберт Просинечки, поранешниот хрватски фудбалер и ексселектор на Босна и Херцеговина, лесно го дрибла големиот Диего Марадона, покажувајќи дека имаше талент со кој можеше да постигне многу.

Просинечки беше најдобар како фудбалер на Црвена звезда со која во 1991 година стана европски шампион и доби договор со Реал Мадрид, каде што помина четири сезони, пред да потпише за Барселона. Подоцна, тој помина уште една сезона во Севилја, пред да се врати дома.

На социјалните мрежи во поранешна Југославија, стана популарно видеото во кое се покажува како Просинечки, во дресот на Реал успева лесно да го помине Марадона, тогаш во дресот на Севилја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија2 часа

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Македонија2 часа

СДСМ посочува на одговорност кај министерот Чулев за зголемувањето на бројот на новозаразени

Наместо да работи на почитување на мерките од страна на граѓаните и санкционирање на прекршувањата, министерот за внатрешни работи, Наќе...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара разрешување на членовите на Комисијата за заразни болети

Повикуваме да се разрешат членовите на Комисијата за заразни болести и на нивно место да дојдат експерти со морален интегритет,...

Македонија2 часа

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност....

Свет14 часа

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија17 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион19 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија20 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија21 час

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија22 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија22 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија22 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија22 часа

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија23 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија23 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија23 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет24 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет1 ден

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион1 ден

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Досие