Контакт

Спорт

Пеле префрлен на палијативна нега

Објавено пред

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле, е преместен на палијативна нега, каде што ќе се обидат да му ги намалат болките и да му го олеснат дишењето, јавува бразилскиот медиум „Фолја де Сао Пауло“. Лекарите се одлучиле да ја прекинат хеомотерапијата, затоа што телото на Пеле не реагира на оваа медицинска нега.

dobivaj vesti na viber

Палијативната нега се применува кај пациенти кои боледуваат од неизлечиви болести. Најчесто се користи кај болните од карцином кој е во напреден стадиум.

Пеле во средата беше примен во болница, а информациите велеа дека се работи за рутински медицински третман.

На Пеле минатата година му беше отстранет тумор на дебелото црево, но подоцна е утврдено дека има метастази и на други делови од организмот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Озил не се повлекува, ќе ја заврши сезоната со Башакшехир

Објавено пред

Претставниците на поранешната ѕвезда на Реал Мадрид и Арсенал, Месут Озил, ги демантираа шпекулациите во турските медиуми дека е подготвен да го раскине договорот со Башакшехир и да објави фудбалска пензија.

dobivaj vesti na viber

Турските медиуми објавија дека 34-годишниот Германец со турско потекло, ќе објави пензионирање по новата лоша сезона во Суперлигата, но агентите на Озил за германската новинска агенција „ДПА“ објавија дека „нема ништо во тие вести“ и дека тој дефинитивно ќе ја заврши сезоната со Истанбул Башакшехир.

Озил се врати во Турција со неговиот омилен клуб Фенербахче, но таму влезе во конфликт со управата и договорот му беше раскинат, по што потпиша договор со Башакшехир. Сепак, и таму, тој има ограничено време на теренот со само осум настапи оваа сезона и вкупно 187 минути на теренот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи продолжува со „маршот“ кон Скудетото, сега имаат +16 пред Интер!

Објавено пред

Наполи направи уште еден чекор до првото скудето од ерата на Диего Марадона, откако се „разбудија“ во второто полувреме за убедлива 0:3 победа на гостувањето кај Специја, со која избегаа на 16 поени пред второпласираниот Интер, пред нивното градско дерби против Милан.

dobivaj vesti na viber

„Партенопеи“ дојдоа во водство на стартот на второто полувреме, кога Хвича Кварацхелија беше прецизен од белата точка, откако во првото полувреме не искористија неколку шанси. Македонскиот репрезентивец Елиф Елмас овојпат не беше стартер, и тренерот Лучано Спалети му даде шанса да влезе во игра на место на Пјотр Зиелински во 63. минута.

Само шест минути подоцна, Виктор Осимен стрелаше за 0:2, за веќе во 73. минута нигерискиот напаѓач да го постигне својот втор гол за потврда на победата.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-42415”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн во „војна“ со Ноер по отказот на неговиот пријател

Објавено пред

Првите луѓе на Баерн Минхен луто реагираа на последното интервју на нивниот голман Мануел Ноер, откако тој изјави дека чувствувал дека „срцето му е откорнато“ откако добил информација дека неговиот близок пријател, тренерот на голманите, Хрватот Тони Тапаловиќ добил отказ.

dobivaj vesti na viber

„Се работи за човечката страна на работите, начинот на кој се однесуваше клубот кон важен работник. Во Баерн Минхен сакаме да сме поинакви, вистинско семејство. И тогаш се случува ова што никогаш не сум го помислил. Ова е тажна работа за сите – за клубот, за Тапа, за сите голмани“, изјави Ноер во интервјуто за „Атлетик“.

Спортскиот директор на клубот, Хасан Салихамиџиќ потврди дека клубот ќе зборува со Ноер по изјавата дека тој не се согласува со причините поради кои Тапаловиќ доби отказ по повеќе од една деценија во клубот.

„Сфаќам дека Мануел лично беше погоден од ситуацијата, но очекувам поинакво однесување од него како капитен. Одлуката за Тапаловиќ беше тешка за сите нас, но нема никаква врска со Мануел. Разочарувачки е што тој ги постави личните интереси пред интересите на клубот. Ќе го решиме то интерно“, изјави Салихамиџиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...

Регион2 часа

“Србомански измет”, “титовисти”, “ѓубриња” – куп навреди за Македонците од ексбугарскиот амбасадор

Скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската...

Македонија3 часа

Пиши-бриши понуда: Стојанов веќе не нуди 200 евра за името на полицаецот од „Деве Баир“, не одговара ниту за што му треба информацијата

Кај претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, кој нудеше 200 евра за тој што ќе му каже како се...

Регион3 часа

Адвокатот на приведените Бугари: Шест часа биле тепани и врзани со лисици

Тројцата Бугари од партијата „Вазраждане“ кои беа приведени вчера на граничниот премин-Деве Баир, шест часа биле држени со лисици на...

Македонија5 часа

(Видео) Спасовски: Полицијата на границите и кај Свети Спас беше пример за тоа како се постапува по европски стандарди

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски им оддаде признание и честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони...

Македонија5 часа

Димитриевски: Бугарите ќе влезат во Уставот кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба во Благоевград ќе може да биде Македонка

Бугарите ќе бидат запишани во Уставот без никаков проблем кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба Бранка во Благоевград ќе...

Регион6 часа

Првиот човек на бугарската фондација во Македонија: На границата имаше физичко насилство врз приведените бугарски државјани

Претседателот на фондацијата „Македонија“ Виктор Стојанов обвини дека на границата вчера имало физичко насилство врз приведените бугарски државјани. Тој за...

Македонија6 часа

Почина судијата Огнен Ставрев

На 63 години почина судијата Огнен Ставрев од скопскиот Кривичен суд. Тој 25 години судеше во двата скопски основни судови....

Свет7 часа

Зеленски им го одзеде државјанството на поранешни политичари: Ја чистиме земјата од руско влијание

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера им го одзеде државјанството на неколку поранешни влијателни политичари, како последен чекор за „прочистување“ на...

Регион7 часа

Масовни апсења во Турција: Подготвувале терористички напади врз конзулатите на Шведска и Холандија

За време на операција во Истанбул, турските безбедносни сили уапсија 15 лица кои се осомничени дека примале инструкции за подготовка...

Свет7 часа

Почина Первез Мушараф

По долго и тешко боледување во Дубаи почина поранешниот претседател на Пакистан Первез Мушараф, соопшти пакистанската војска. Во изјавата испратена...

Свет8 часа

Пекинг се закани со одговор на американското соборување на кинескиот балон

По вчерашното соборување на кинескиот шпионски балон над Атлантикот, официјален Пекинг денеска жестоко реагираше. Кинеските власти соопштија дека го задржуваат...

Македонија17 часа

Протерани тројцата Бугари, меѓу кои пратеник: Добија времена забрана за влез во Македонија и казна

Тројцата Бугари кои со погрдни зборови навредуваа полицајци на границата „Деве Баир“, по што беа уапсени, се протерани од Македонија....

Свет19 часа

(Видео) САД го собори кинескиот шпионски балон

Американската војска го собори кинескиот шпионски балон кој леташе над Атлантскиот Океан, пренесува „Фокс њуз“. Овој балон леташе над територијата...

Регион20 часа

Бугарско МНР: РСМ со денешните постапки им задава сериозен удар на билатералните односи

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, тие сериозно го нарушија процесот...

Македонија23 часа

(Видео) Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години...

Регион1 ден

Џамбаски: Омразата продолжува да расте на секој можен начин

Европратеникот Ангел Џамбаски ги обвини македонските гранични власти дека со часови не ги пуштале бугарски државјани и намерно биле спречени...

Регион1 ден

(Видео) Бугарски портали: Македонските полицајци го тепаа бугарскиот пратеник Георгиев

На граничниот премин меѓу Бугарија и Северна Македонија – Гуешево-Деве баир македонските полицајци му се заканувале и го тепале пратеникот...

Македонија1 ден

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекува сите да бидат пуштени во Македонија

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев положи венец со цвеќе на гробот на...

Регион1 ден

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на РСМ и Бугарија

Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на Бугарија и РС Македонија. Ова го напиша Бојко...