Контакт

Спорт

Перез: Мбапе? До 1.јануари се ќе биде решено

Објавено пред

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, очекува во јануари да биде решено прашањето околу трансферот на Килијан Мбапе. 22-годишникот, во интервјутo за „Екип“, признал дека летово побарал дозвола од челниците на ПСЖ, да го напушти клубот.

Мбапе, не крие дека во летниот преоден рок имал желба да стане жител на Мадрид. Потврдил дека понудите што ги испратил Реал биле од 160 до 200 милиони евра.

„Да ме пуштеја да заминам ќе одев во Реал. Други клубови не ме интересираа“, рекол Мбапе.

Сепак, ПСЖ решија да ги одбијат понудите од „Сантијаго Бернабеу“.

„Во јануари ќе имаме информации за Мбапе. Се надеваме дека на 1.јануари се ќе биде решено“, рекол првиот човек на „кралскиот клуб“.

Во Париз веруваат дека ќе успеат да го убедат Мбапе да потпише нов договорот. Доколку тоа не се случи, тој во јануари може да преговара со заинтересираните клубови и да потпише преддоговор, а потоа по завршувањето на сезоната како слободен играч да го напушти клубот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал без одговор за „паркираниот автобус“ на Осасуна

Објавено пред

Свежи по победата во „Ел класико“ над Барселона на „Ноу Камп“, Реал Мадрид пропуштија шанса да се одвојат на врвот на табелата во Ла лига, одигрувајќи само 0:0 со Осасуна.

Овој резултат ги остава „кралевите“ на првото место на табелата со 21 поен, но ист број на поени зад нив имаат освоено и Севилја, Реал Бетис и Реал Сосиедад, и тоа Севилја и Сосиедад со натпревар помалку.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

По четири години, Манчестер сити елиминирани од Лига купот!

Објавено пред

Вест хем на Дејвид Мојс е „лек“ за клубовите од Манчестер, откако по елиминацијата на Јунајтед од Англискиот лига куп, ја прекинаа победничката низа на Сити која трае три години во натпреварувањето, победувајќи ги на пенали со 5:3 по ремито без голови по 90 минути.

Сити на Гвардиола ги освоија титулите од ЕФЛ купот во 2018, 2019, 2020 и 2021, но серијата заврши на „Лондон стадионот“, откако Фил Фоден не успеа да го постигне својот обид од белата точка, додека сите фудбалери на „чеканите“ беа прецизни.

Тотенхем и Ливерпул не дозволија ваква елиминација иако играа со ослабени тимови. Лукас Моура им донесе 1:0 победа на Тотенхем кај Барнли, додека Минамино и Ориги во второто полувреме постигнаа голови за 2:0 победа на „црвените“ кај Престон.

АНГЛИСКИ ЛИГА КУП, 1/8 ФИНАЛЕ

Барнли – Тотенхем 0:1

Лестер – Брајтон 2:2, 4:2 пен.

Престон – Ливерпул 0:2

Стоук – Брентфорд 1:2

Вест хем – Манчестер сити 0:0, 5:3 пен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер сигурен кај Емполи, Рома со камбек на Сардинија

Објавено пред

Интер сигурно ја продолжи „потерата“ на лидерите Милан и Наполи, со 2:0 победа на гости кај Емполи, додека Рома на Жозе Мурињо имаше импресивен камбек против Каљари за 2:1 триумф.

Без Един Џеко на стартот, „нераѕурите“ дојдоа во водство во 34. минута преку Даниеле Д’Амброзио, а откако Емполи на стартот на второто полувреме останаа со играч помалку, Федерико Димарко во 67. минута го потврди триумфот.

На Сардинија, Паволети во 52. минута ги донесе Каљари во водство против Рома, но тимот на Жозе Мурињо избегна четврт меч без победа, откако Ибанез во 71. минута и Лоренцо Пелегрини во 78. минута стрелаа за „волчицата“.

СЕРИЈА А, 10.КОЛО

Каљари – Рома 1:2

Емполи – Интер 0:2

Лацио – Фиорентина 1:0(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија15 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет18 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија20 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија20 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија21 час

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет22 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион23 часа

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија23 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија24 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет24 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија1 ден

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија1 ден

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија1 ден

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет1 ден

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија2 дена

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија2 дена

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија2 дена

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија2 дена

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Досие